Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

La granita dintre Stiinta si Religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Wow... sunt pur si simplu socat de cat de indoctrinati sunteti. Tu chiar nu iti dai seama ca rosul e o chestie doar in mintea ta ? Pe bune ? mellow.png Nu pot sa cred asa ceva. Sunt socat. rotflmao.gif Cum mai ? Tu chiar crezi ca marul e rosu in el insusi ? Pe bune ? PE BUNEEEE ???? rotflmao.gif Vai de mine. Nici macar nu stiu cum sa reactionez. laugh.png Nu mai am cuvinte sa explic.

 

Cum adica sa crezi ce spun eu ? Nici macar nu mi se pare chestie de crezut sau nu. E ceea ce este. Rosul e in mintea ta. Chiar atat de greu e sa iti dai seama ca toate astea sunt interpretari pe care creierul le-a dat lucrurilor pe care le-a avut in jurul sau ? Cum am explicat si mai sus: din cate se pare, culorile ajuta la navigarea intr-un spatiu tridimensional inconjurator. Daca in spatiul ala, radiatia electromagnetica e din abundenta, e cat se poate de normal sa ii atribui culorile ei, adica sa evolueze un creier care genereaza culori ca raspuns la radiatia electromagnetica, pentru ca asta il ajuta cel mai bine sa construiasca o reprezentare 3D a spatiului din jur si astfel sa poata naviga in jur. Dar daca n-ai radiatie electromagnetica, ce faci ? Evident, poti dezvolta generare de sunete sau alte qualii pe care nici nu ni le putem imagina. Dar sa lasam cazurile astea deoparte. Sa luam cazul in care in acel mediu, desi nu e radiatie electromagnetica, e un substituient care se comporta similar si care astfel poate ajuta la maparea spatiului tridimensional inconjurator. Atunci cel mai natural e sa dezvolti un organ de simt (NU ochi !!!), care sa reactioneze la acel substituient in acelasi mod in care ochiul nostru reactioneaza la radiatia electromagnetica. Asa ca in cele din urma, rezultatul final va fi acelasi: fiinta respectiva va vedea CULORI. Deoarece culorile ajuta foarte bine la descrierea spatiului din jur.

 

Ma intrebi daca sa crezi sau nu ce iti zic eu ? Pai aici e pe crezut sau nu ? Gandeste cu propria minte si vezi daca are sens ce zic eu aici. Cand erai la scoala si iti zicea profesorul teorema lui Pitagora, il luai cu faze dastea ? Evident ca nu. Ci te duceai frumusel acasa, desenai un triunghi dreptunghic, trageai inaltimea din unghiul drept si pe urma te foloseai de asemanarea triunghiurilor ca sa te convingi tu insuti ca teorema lui Pitagora e adevarata. Asa ca te invit sa gandesti ce iti zic aici, nu doar sa citesti in pauza de masa pe fuga ca pe o lectura oarecare. Nu pot face eu gandirea si pentru tine. Eu ti-am explicat cat de clar am putut lucrurile. Nu te invit sa accepti orbeste. Ci te invit sa gandesti cu propria minte. Si vei vedea ca nu vorbesc prostii.

 

Ce haios... auzi tu: Cum ai putea sa iti dai seama de valoarea de adevar ? Hai sa te ajut cu un prim pas, desi l-am pus si in postul anterior ca pentru un copil de 1 an. Dar hai, repetitia e mama invataturii: Lasa deoparte toata doctrina materialista cu care ai fost spalat pe creier. Da-o incolo. DESCHIDE OCHII. Si vei vedea ca marul nu e rosu, ci vei vedea ca incepe sa isi schimbe culoarea, va deveni galben, apoi albastru, apoi vei auzi melodii venind de la mar, apoi vei incepe sa simti o stare nemaitraita de fericire, apoi corpul va incepe sa iti pluteasca printre stele, apoi vei intra in comuniune cu spiritele strabunilor, apoi acestea te vor pune in comuniune cu intreg universul, si apoi vei realiza: Nu e niciun mar acolo. Niciodata nu a fost. Totul a fost o indoctrinare. Bine ai venit: Spiritul tau este liber acum.

Păi ideea e că roşul e în mintea mea ca urmare a unor proprietăţi ale acestui roşu, pe care mintea nostră o recunoaşte, care-l diferenţiază de albastrul şi de galbenul percepţiei noastre. Cum să-ţi mai spun altfel? E vorba de capacitatea mentalului nostru de a recunoaşte realitatea sau, dacă vrei în termenii tăi, de a-i da acesteia sensul adecvat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

smile.png Eh... va faceti voi mari si poate va prindeti ca totul (exceptand fundamentele lumii obiective care noua ne apar ca relatii matematice) este in mintea noastra. Eu mi-am terminat resursele. V-am explicat din toate unghiurile posibile. Daca voi va incapatanati sa credeti ca rosul exista in lumea obiectiva, credinta asta nu am cum sa vi-o schimb, la fel cum si voi ati remarcat ca nu ii puteti schimba credinta in Dumnezeu unui credincios religios.

 

Sa aveti parte de qualia dintre cele mai frumoase. Numai bine !

Editat de Abc2009ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ma intrebi daca sa crezi sau nu ce iti zic eu ? Pai aici e pe crezut sau nu ? Gandeste cu propria minte si vezi daca are sens ce zic eu aici. Cand erai la scoala si iti zicea profesorul teorema lui Pitagora, il luai cu faze dastea ? Evident ca nu. Ci te duceai frumusel acasa, desenai un triunghi dreptunghic, trageai inaltimea din unghiul drept si pe urma te foloseai de asemanarea triunghiurilor ca sa te convingi tu insuti ca teorema lui Pitagora e adevarata. Asa ca te invit sa gandesti ce iti zic aici, nu doar sa citesti in pauza de masa pe fuga ca pe o lectura oarecare. Nu pot face eu gandirea si pentru tine. Eu ti-am explicat cat de clar am putut lucrurile. Nu te invit sa accepti orbeste. Ci te invit sa gandesti cu propria minte. Si vei vedea ca nu vorbesc prostii.

 

 

Gandesc cu propria minte si ce spui tu nu are sens.

 

Teorema lui Pitagora imi permite sa prezic lungimea ipotenuzei pe baza catetelor. Relatia descrisa de el are valoare de adevar si pot sa testez lucrul acesta, pot sa-l explic unei alte persoane si persoana respectiva, in urma propriilor experimente, descopera acelasi lucru.

 

Povestile pe care le spui de ceva vreme nu-mi furnizeaza nici un soi de predictie concreta. Ai tot incercat diverse de experimente de gandire care sunt atat de desprinse de realitate incat puteai la fel de bine sa vorbesti si de inorogi.

 

Ce spui nu are nici un sens. Pe de o parte ma incurajezi sa renunt la "doctrine" dupa care, la cateva cuvinte mai devreme, imi ceri sa accept doctrina ta cu "qualia e qualia".

 

Credintele au valoare doar daca iti permit sa prezici realitate. Credinta in gravitatie imi permite sa prezic efectele gravitatiei. Credinta in teorema lui Pitagora imi permite sa prezic lungimea ipotenuzei (sau a uneia dintre catete).

 

Mintea mea este deschisa... dar nu-i atat de deschisa incat sa-mi cada creierul din ea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Credintele au valoare doar daca iti permit sa prezici realitate. Credinta in gravitatie imi permite sa prezic efectele gravitatiei.

 

Deci daia nu crezi tu in iubire, ca nu iti permite sa prezici daca vei ramane cu tipa respectiva pana la adanci batraneti sau nu. Aaa... si oricum, presupun ca nu ai nimic impotriva credintei ca soarele se invarte in jurul pamantului. La urma urmei iti permite sa prezici ca maine va rasari din nou.

 

Tu esti indoctrinat la greu si nu iti dai seama. Ma rog, dealtfel asta este si o caracteristica a indoctrinarii, faptul ca nu iti dai seama ca esti indoctrinat. Tu nu vezi ca repeti aceleasi poezii ca toti fratii tai atei ? De unde si pana unde credinta are valoare doar daca iti permite sa prezici realitatea ? Cine te-a mintit ? Credintele au valoare pentru ca vreau eu sa le dau valore. Daca pe mine personal ma ajuta sa cred ca e un zeu binevoitor in ceruri care ma ajuta in viata, evident ca acea credinta va avea valoare pentru mine.

 

Acum 3 ani cand intrasem pe forum (si eram ca voi), ma luam de credinciosi pentru ca nu cred in stiinta si ma minunam cat de spalati pe creier pot fi si ca oricate argumente logice le prezinti, nu vor sa vada adevarul. Pe vremea aia eram si eu materialist si inca nu vazusem ca exista constiinta, eram la fel de indoctrinat ca voi sa cred ca marul e rosu in el insusi. Acum ca am deschis ochii, observ acelasi lucru la voi ateii. Nu diferiti cu absolut nimic fata de credinciosi. Sunteti la fel de spalati pe creier ca si ei. Oricate argumente logice va prezint, pur si simplu nu vreti sa vedeti adevarul. De altfel e si de asteptat acest fenomen. La urma urmei curba lui Gauss prezice ca majoritatea oamenilor au IQ in jur de 100. Credinciosii sunt oamenii cu IQ de 100 spalati pe creier in familii credincioase si dusi la biserica in fiecare duminica. Ce poate sa faca un om cu IQ de 100 decat sa accepte ceea ce vede in jur ca adevar absolut ? Ateii sunt oamenii cu IQ de 100 spalati pe creier in institutii numite scoli, in care se prezinta doctrina materialista. Ce poate sa faca un om cu IQ de 100 decat sa accepte ceea ce vede in jur ca adevar absolut ? Ateii sunt chiar mai periculosi, ca indoctrinarea lor mai contine si concepte de genul: "noi gandim cu propria minte". Dar asta e doar o lozinca. Defapt nu reprezinta nimic. Ateii defileaza cu ea ca si cand chiar ar face asa ceva. E ceva de genul lozincii: "noi suntem oameni buni" a credinciosilor. Si acumulezi o gramada de lozinci: "noi gandim, noi functionam pe baza de dovezi, noi facem predictii" si iti formezi o anumita impresie despre tine. Ajungi sa te crezi om destept chiar si atunci cand nu esti, la fel cum un credincios ajunge sa se creada un om bun chiar si atunci cand nu e.

 

Nu credeti ca e vremea sa va treziti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Deci daia nu crezi tu in iubire, ca nu iti permite sa prezici daca vei ramane cu tipa respectiva pana la adanci batraneti sau nu. Aaa... si oricum, presupun ca nu ai nimic impotriva credintei ca soarele se invarte in jurul pamantului. La urma urmei iti permite sa prezici ca maine va rasari din nou.

 

Tu esti indoctrinat la greu si nu iti dai seama. Ma rog, dealtfel asta este si o caracteristica a indoctrinarii, faptul ca nu iti dai seama ca esti indoctrinat. Tu nu vezi ca repeti aceleasi poezii ca toti fratii tai atei ? De unde si pana unde credinta are valoare doar daca iti permite sa prezici realitatea ? Cine te-a mintit ? Credintele au valoare pentru ca vreau eu sa le dau valore. Daca pe mine personal ma ajuta sa cred ca e un zeu binevoitor in ceruri care ma ajuta in viata, evident ca acea credinta va avea valoare pentru mine.

 

Acum 3 ani cand intrasem pe forum (si eram ca voi), ma luam de credinciosi pentru ca nu cred in stiinta si ma minunam cat de spalati pe creier pot fi si ca oricate argumente logice le prezinti, nu vor sa vada adevarul. Pe vremea aia eram si eu materialist si inca nu vazusem ca exista constiinta, eram la fel de indoctrinat ca voi sa cred ca marul e rosu in el insusi. Acum ca am deschis ochii, observ acelasi lucru la voi ateii. Nu diferiti cu absolut nimic fata de credinciosi. Sunteti la fel de spalati pe creier ca si ei. Oricate argumente logice va prezint, pur si simplu nu vreti sa vedeti adevarul. De altfel e si de asteptat acest fenomen. La urma urmei curba lui Gauss prezice ca majoritatea oamenilor au IQ in jur de 100. Credinciosii sunt oamenii cu IQ de 100 spalati pe creier in familii credincioase si dusi la biserica in fiecare duminica. Ce poate sa faca un om cu IQ de 100 decat sa accepte ceea ce vede in jur ca adevar absolut ? Ateii sunt oamenii cu IQ de 100 spalati pe creier in institutii numite scoli, in care se prezinta doctrina materialista. Ce poate sa faca un om cu IQ de 100 decat sa accepte ceea ce vede in jur ca adevar absolut ? Ateii sunt chiar mai periculosi, ca indoctrinarea lor mai contine si concepte de genul: "noi gandim cu propria minte". Dar asta e doar o lozinca. Defapt nu reprezinta nimic. Ateii defileaza cu ea ca si cand chiar ar face asa ceva. E ceva de genul lozincii: "noi suntem oameni buni" a credinciosilor. Si acumulezi o gramada de lozinci: "noi gandim, noi functionam pe baza de dovezi, noi facem predictii" si iti formezi o anumita impresie despre tine. Ajungi sa te crezi om destept chiar si atunci cand nu esti, la fel cum un credincios ajunge sa se creada un om bun chiar si atunci cand nu e.

 

Nu credeti ca e vremea sa va treziti ?

 

Ceea ce vrei sa spui este ca aceasta realitate sau iluzie a realitatii este prezentata in mod similar tuturor oamenilor(poate pentru ca suntem programati sa ne asemanam biologic) printr-o proiectie a creierului care poate fi falsa(sau nu, as zice eu, pentru ca nu sunt niste certitudini aceste lucruri). De altfel am mai auzit ideea asta, cum ca de fapt am fi niste omuleti intr-un fel de joc pe calculator, care sunt limitati de niste random-uri apropiate(de genul varstei: putem trai pana la 100-120 si ceva de ani) si programati sa vedem intr-un anumit mod o anumita iluzie. In orice caz, toate astea presupun o forta exterioara care sa ne fi "programat" creierele sa perceapa astfel lucrurile. Poate ca, asa cum spui, nu exista rosu. Poate de fapt e un indigo pe care creierele noastre il percep ca rosu, desi este o deformare a realitatii obiective, de care, apropo, nu suntem siguri ca exista.

Dar vreau sa te intreb, ce parere ai de sursa acestor lucruri? Care este ea? De ce e lumea conceputa in modul asta? Asta daca o fi adevarat ceea ce presupunem noi aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar vreau sa te intreb, ce parere ai de sursa acestor lucruri? Care este ea? De ce e lumea conceputa in modul asta? Asta daca o fi adevarat ceea ce presupunem noi aici.

 

Lumea este asa pentru ca asa este normal sa fie. De ce este normal sa fie asa si nu altfel, nu pot stii. Ramane ca urmatoarele milenii/milioane de ani de stiinta sa ne dezvaluie adevarul (daca acest lucru e macar posibil). Aaa... si ca sa evit iar ca ateii indoctrinati sa inteleaga gresit, prin stiinta ma refer la orice tehnici care ne permit sa cunoastem lumea, nu doar la poezia invatata de ei pe de rost ca stiinta se ocupa doar cu partea materiala a lumii.

 

Recomand din nou discursul:

 

Editat de Abc2009ro
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Lumea este asa pentru ca asa este normal sa fie. De ce este normal sa fie asa si nu altfel, nu pot stii. Ramane ca urmatoarele milenii/milioane de ani de stiinta sa ne dezvaluie adevarul (daca acest lucru e macar posibil). Aaa... si ca sa evit iar ca ateii indoctrinati sa inteleaga gresit, prin stiinta ma refer la orice tehnici care ne permit sa cunoastem lumea, nu doar la poezia invatata de ei pe de rost ca stiinta se ocupa doar cu partea materiala a lumii.

 

Oricum, stiinta nu va evolua privind... cum sa-i spun? adevarul asupra aparitiei noastre, existentei noastre, cosmogoniei etc atat timp cat nu va acorda o mai mare consideratie religiilor, credintelor, misticismului, supranaturalului, paranormalului. Eu am reusit sa inglobez totul intr-o teorie mai exinsa care are la baza ideea existentei divinitatii, Dumnezeu. Daca privesti totul intr-o maniera limpede, iti dai seama ca totul se leaga in mod firesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×