Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Crezi că te tragi din daci?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

 

Tu zici ca esti initiat grad 12 al ordinului lui Zalmoxe, unul dintre grupurile de initiati ai acestui ordin fiind solomonarii...

Dar, cum de a ajuns Dorian Radu fondator al sistemului Zalmoxe?

 

 

Da, noua ni se mai spune si "solomonari", insa, io nu am interactionat(cel putin pana acum) cu Dorian Radu, nu am cunostinte despre faptul ca a ajuns si "cum a ajuns  Dorian Radu  fondator al sistemului Zalmoxe?" 

Io, de fapt, nici nu spusesem asa ceva(spusesem cu totul altceva), exact cum nu spusesem niciodata ca "Dumnezeu mi-ar vorbi" si alte alea ! 

Cu siguranta ca, atunci cand voi avea ceva sa spun(si) despre Daci , Zalmoxe si despre Pantheonul lor, sper sa ma exprim mai bine si mai corect, mai clar, din toate punctele de vedere. (lucrez la acest aspect, stiti treaba cu "practica interioara continua"...mai ales ca sunt o tipa care intotdeauna se exprima, asa, la "prima mana" si, de multe ori, ma gandesc ca lumea intelege, de fapt, ceea ce vreau sa transmit, adica un fel de "mesajul din spatele cuvintelor sau "cititul printre randuri", etc. "Mea culpa".)

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa adunam: 2 la prefectura+1 la scoala de fete+

Se poate clarifica ceva cu tine sau nu?

Una e sa se autonumeasca o comunitate intr-un anumit fel si sa se considere ei ceea ce se considera, alta e sa fie numiti asa de catre altii din anumite motive si cu totul altceva e sa fie cineva real initiat, asa zis spiritual.

Altfel spus, una e o traditie populara si alta initierea pe care unii o numesc spirituala, altii o numesc in alt fel.

Pe tine cine te-a initiat daca nu Dorian Radu fondatorul ordinului?

Te-a initiat Ann Loise Machedon sau cine?

 

Nu ti-a vorbit divinitatea?

Atunci cine iti comunica "transcendental"?

Editat de Roportalianul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa adunam: 2 la prefectura+1 la scoala de fete+

Se poate clarifica ceva cu tine sau nu?

Una e sa se autonumeasca o comunitate intr-un anumit fel si sa se considere ei ceea ce se considera, alta e sa fie numiti asa de catre altii din anumite motive si cu totul altceva e sa fie cineva real initiat, asa zis spiritual.

Altfel spus, una e o traditie populara si alta initierea pe care unii o numesc spirituala, altii o numesc in alt fel.

Pe tine cine te-a initiat daca nu Dorian Radu fondatorul ordinului?

Te-a initiat Ann Loise Machedon sau cine?

 

Nu ti-a vorbit divinitatea?

Atunci cine iti comunica "transcendental"?

 

 Toti avem fel de fel de impresii si impresii, functie de rezonanta , asa ca, orice s-ar spune, atat despre noi, despre altii, cat si despre poporul traitor din Dacia ori despre actuala civilizatie, poate sa fie, mai mult sau mai putin adevarat. Ar fi minunat daca (si) adevarul fiecaruia dintre noi ar corespunde Adevarului Divinitatii. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca tu nu intelegi nimic, te-ai inchistat intr-un cocon de impresii proprii si te dai victima in loc sa dialoghezi pe fata.

 

Ti-am spus ca-i intelegerea si provocarea ta, nu-i a mea. Io ma situez in alta parte, diferita de cea pe care te situezi tu, asa ca n-o mai tot tine intr-una asa, ca n-ai cu cine , decat doar cu tine! Si ai grija de tine, mai ales "de avalansa" care ti-o pregatesti! :)  

Despre daci si despre credinta si stiinta lor, numai de bine ! Daca ai ceva de spus, spune, la subiect ! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Negresit ca te situezi in alta parte, in aia in care orice discutie logica e nonsens.

Ti-ai insusit un cod etic si ai pretentia ca e universal valabuil, ba mai mult, vrei ca ceilati sa se conformeze tie si codului tau; asta e aiurea rau, parol.

Am intalnit nenumarati initiati de genul tau din diferite genuri, dar nu am inteles niciodata de ce toti, desi sustin altceva decat tine, desi se contrazic unii pe altii, manifeta aceeasi autosuficienta, aceeasi habotnicie referitor la ceva ce nu are nici o valore decat aceea de a fi insusita de catre ei in mod arbitrar drept cod al cunoasterii si al eticii.


Si ce, nu e in spiritul topicului treaba cu solomonarii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

:) Asadar, dupa ce ti-ai aratat "starea de bine", pe care-o ai atunci cand ma caracterizezi pe mine  si chiar daca ti-am permis asta, n-o sa-ti mai permit, deoarece o s-o ti tot asa si iar-asa. Io zic sa te opresti aci,  n-as vrea sa ajungi in situatia de-a "ma ataca" (si) pentru faptul ca-s evreica (dupa mama) si daca (dupa tata). Din partea mea , poti sa ma caracterizezi cum vrei tu, cum iti vine tie bine, poti sa-i ocarasti pe daci, pe goti, pe evrei, pe celti, pe slavi, pe japonezi, pe chinezi, pe cine vrei tu (sper ca macar sa-ti dai seama ca nu-mi pasa ce zici tu despre mine), insa, sa nu exagerezi, ca sa nu ajungi cumva, Doamne fereste, sa fii acuzata de antisemitism si de ce nu, antidacism! :)

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×