Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Diabet - prevenirea și combaterea bolii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ba e f clar ce spui, patronii mari, marii finantisti pun politicul, deci cam firmele fac legea, bancile, in interesul lor, dar depinde si de stat, de ex in California copii pana in 18 ani au asig medicala gratis, ai concediu platit 6 sapt pe an. In chicago copiii nu au asig medicala gratis pana in 18 ani. Insa ptr adulti e cam la fel peste tot, te rupe daca nu ai bani ca lumea.

Cu taxele pe produse la fel, in unele state se plateste (in plus fata de pretu afisat), in altele nu, de ex in Nord Carolina nu platesti ptr electronice si electrocasnice.

Si atunci de ce multu au vrut acolo unde e nasolie ? De ce n-au vrut in Europa, canada unde sistemul e mult mai uman ?! Ca nu pricep.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Mosotti a spus:

de ex in California copii pana in 18 ani au asig medicala gratis, ai concediu platit 6 sapt pe an. In chicago copiii nu au asig medicala gratis pana in 18 ani. Insa ptr adulti e cam la fel peste tot, te rupe daca nu ai bani ca lumea.

Cu taxele pe produse la fel, in unele state se plateste (in plus fata de pretu afisat), in altele nu, de ex in Nord Carolina nu platesti ptr electronice si electrocasnice.

Si atunci de ce multu au vrut acolo unde e nasolie ? De ce n-au vrut in Europa, canada unde sistemul e mult mai uman ?! Ca nu pricep.

In Canada???  De acolo nu mai stiu cu ce smecherie sa ajunga aici LEGAL ca vor sa aibe drept la munca.   Casatoria este doar unica sansa, varsta miresei nu conteaza, cauta vaduve cu situatie, si gasesc.   Imediat au drept la munca dupa ce s-a incheiat casatoria si s-a tiparit Certificatul.   

In California copiii au Asigurare Medicala gratuit dupa parinti, NU fara, iar daca merge la Facultate la cursuri de zi , invata fara intrerupere intre ani sau semestre, ca aici este la moda sa iei o pauza de 1-2 ani, atunci primeste pana la 21 de ani cand devine major.  Altfel trebuie cumparat la privat asigurare pentru student ca se cere la inscriere in fiecare an, iar firma parintilor NU mai ofera nimic.  Nu Statul California ofera, aici nu exista nici alocatii de copiii, de aceea se inghesuie in Canada romanii, dar se pacalesc cand ajung acolo ca nu inteleg ce se ascunde in spatele cuvintelor care sint interpretate altfel decat tradus.

Doar intr-o firma foarte mare au 6 saptamani de vacanta, dar si asta dupa 20 de ani vechime!!!  nu imediat la angajare, primul an n-ai deloc vacanta.  Angajatii Walmart desi e firma mare NU primesc NIMIC ca nu le ofera decat munca part time, care-i fara beneficii, doar 5:30 ore pe zi platit cu salar minim, minus taxe legale de oprit.

Cu Taxare treaba e alta.   Din salar se opresc Taxe Federale = USA, pe urma Taxe de Stat, Arizona, Texas, etc., si Taxe Locale de Phoenix de exemplu plus pentru pensie si asigurare medicala pentru anii de pensie si inca ce mai trebuie local.   Acestea te fac OM pe aici, nu taxele platite in alimentari si alte magazine.       

                            A nu se confunda aceste notiuni.

Taxele pe Circulatia Marfurilor este platit la achizitie, care in Europa este inclus in pretul de cost.   Nimic n-are acel pret de afisare exceptie fac alimentele Generic, cu etichete alb pe negru sau galben pe negru,  nu de mare Eticheta colorata: Supa de nu stiu care in conserva mai trage dupa ea si extra taxa numit tot City tax, procentaj care difera de la cartier la cartier.   Alcool, tigari, Caviar, pesti ca Yellowfin Tuna, Calcan, Salmon, Pastrav sint la greu taxate extra ca si branzeturile care intra in categoria de carne si restul articolelor de vandut in orice loc comercial.

     

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai in Canada se traieste bine, de ce sa plece de acolo oamenii ? Am auzit ca unii medici vin in SUA ca in Canada sunt platiti mai prost, dar oricum sunt platiti binisor si acolo.

Mda, e greu si in SUA, nu e asa simplu, in Europa e mult mai uman totul, pacat ca nu e si in SUA la fel.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In State democRATSii strica departamentul de SANATATE si vor toata Statele sa-l transforme intr-un camp de alergat pentru banditi cu droguri.  Doar ei sa fie paziti si in siguranta, restul pot muri, ca vor sa desfiinteze si POLITIA, Pelosi, Hillary, fata lui Dick Cheney marea avocata.   Vor tot feluri de illegali ca refugiati cu gandul ca o sa le voteze in joburi de Stat, contra acest serviciu ca le-au acceptat pana-n restul vietii lor ca DEMOCRATIA se numeste vanzarea de droguri ilegale care ucide tineretul.   

Poate din Statele din Nordul Statelor Unite se mai duc acolo decat sa lucreze in Detroit sau Chicago unde criminalitatea este extrem de mare despre care nu se da nimic la TV national.   De acolo doctorii mai in varsta se duc in Canada ca defapt sint de acolo.   Un numar extrem de mare de canadieni traiesc in State.  Nu aveau nevoie de nici un act legal sa invete aici in facultai, sa obtina bursa, permis de munca, NIMIC nu le trebuia, dar Clinton parca a rasturnat asta si le-a trimis acasa ca NU plateau nici Taxe de Stat pe venituri, ca si doctorii din India si Pakistan de care gemea locul.   

Jumate din doctorii nostri sint canadieni, toti specializati, in operat genunchi e neamt, evreul la urechi, italianul la umeri, poloneza la tendoane, etc.

Actori si alti cooperatori din filme din Hollywood cred ca mai mult de jumatate erau canadieni, toti LBGDX-istii scriau textul pentru serialele care aveau atat succes la TV erau canadieni, in Phoenix cam jumatate din populatie sint din Canada, pensionari acum, dar n-au fost mereu, erau si tineri candva.   Cu pensia de acolo mori de foame!!! daca n-ai economisit, daca aveai din ce!!!

Actorul Michael J. Fox,  de la Jeopardy, Alex Trebek si multi alti cu miile prin casatorie au devenit americani ca sa ramana in jobul care deja le-a facut renumiti.   Dar toti doctorii din India si Pakistan au fost trimisi acasa daca nu si-au facut acte americane!!!  

Nici CREDIT Card n-au ca nu dau bancile, doar DEBIT CARD in care-ti depui bani si pe urma-i folosesti.   Am fost sa vizitam rudele sotului in Toronto si se mirau ca noi avem atatea carduri si au fost bune toate, ca nu ne-au spus ca nu sint fonduri suficiente sau ca nu se accepta acel Card.   Pe noi ne considera falsificatori ca nu exista asa ceva sa dea si la cei din Romania pana nu esti doctor sau ceva MARE.   Castigul doctorului acolo nu este nici pe aproape de cat se castiga aici, aici un sofer de TIR castiga daca vrea sa lucreze si are vechime dar nu accidente si amenzi de circulatie si de la 20.000,00 de dolari lunar in sus.     

Doctori canadieni sint acceptati in State doar daca au studiat aici, altfel legea este ca si pentru ronai sau altii.  Prin immigrare NU vor sa accepte doctori din alte tari.     

Stii pentru cine este greu in USA???   Cei care se lauda ca: "Imi demonstreaza ce mare casa cumpara ei cu tavanul ridicat si etaj plus altele dar au de plata pe langa rate si HOA plus NIMIC nu este al lor din LUX decat ce-i dupa usa, n-are drept sa atinga peretii de afara, nu parcat masini in fata casei, sau lasat ceva la intrare, vre-un pantof ca se da amenda care se pune la capatul valorii casei si acumuleaza dobanda si din astea.    Pe urma intra in faliment si sint faliti cat traiesc.    

Insa din Canada multi DOCTORI au coborat sa devina Soferi de TIR ca americanii le platesc si scolarizarea de aproape 10000 de dolari in 3-6 luni;  printre care si romani care au renuntat in ROMANIA sa fie doctori in Canada ... asta era conditia sa fie acceptati acolo ca refugiati ca sa primeasca acele beneficii de locuinta sociala, cativa dolari, etc.

 

         

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Sucul care reglează nivelul de zahăr din sânge și te scapă de colesterol

Ingrediente suc de ghimbir cu miere si lamaie:

– 1 radacina de ghimbir (cam cat 3 degete)
– zeama de la 3 lamai
– 6-7 linguri de miere de albine
– 1.5 litri de apa

Mod de preparare suc de ghimbir cu miere si lamaie:

Se spala bine ghimbirul si se curata de coaja, apoi se taie bucatele. Se adauga intr-un blender cu zeama de lamaie, mierea si apa (doar 500 mililitri – se va completa dupa cu restul de apa). Se da prin blender compozitia pana se omogenizeaza apoi se strecoara intr-un alt vas. Se completeaza apoi cu restul de apa si se lasa la fermentat la temperatura camerei 24 de ore.

Dupa aceasta perioada poate fi consumat fie simplu, fie insotit de cateva cuburi de gheata sau de cateva frunze de menta."

*Eu prefer sa beau Ceai de Ginger!!!*   

https://www.doctorulzilei.ro/sucul-care-regleaza-nivelul-de-zahar-din-sange-si-te-scapa-de-colesterol-cum-il-faci/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca pui 6-7 lingurite de miere urca glicemia aia in tavan la diabetici ! Doamne fereste. Am facut si mi-a urcat mult glicemia. Nu are ce cauta mierea acolo, in rest e bine, se pune stevia in loc de miere. Adica de fapt ai pus zahar acolo, ca e tot una si mierea cam.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doctorul Zilei recomanda nu eu!!!   Eu nu folosesec zahar de cativa ani, miere dar nu lichida, cateodata, doar in ultima vreme.   Fac si clatite sarate, dar de obicei acolo pun coji de citrice razuite conservate in zahar ca altfel se strica.   Pun 2 lingurite sa fie bine aromate clatitele.   In ultima vreme sint tot feluri de combinatii de fermentat: - usturoi cu miere si alcool alb, plus altele dar nu cred ca cineva le poate inghiti.   Lamai cu ardei iute si mai nu stiu ce ... bazaconii semnat de doctorii zilei. 

th?id=OP.1c%2bTkXWUuUoPOQ474C474&o=5&pid=21.1Mierea asta folosesc, este solid.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si daca doctorul ala zice o prostie tu crezi ? Logic, mierea urca glicemia, nu zic ca doua lingurite urca mult, dar urca cam ca 2 lingurite de zahar, eu am probat.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 27.02.2023 la 17:44, The Unknown a spus:

Fac si clatite sarate, dar de obicei acolo pun coji de citrice razuite conservate in zahar ... acolo pun 2 lingurite din acel amestec de faina cu apa si oua, sa fie bine aromate clatitele.  

Am recitit postarea mea si mi-am dat seama ca se poate intelege si altfel ce am scris.   

Doctorul mi-a spus cand a inceput COVID sa ma tratez si cu miere si n-o sa regret, a avut drptate.   Acum deja rar mai gust miere, dar cateodata mai pun in cafea cu o lingurita rasa in 250 ml de lichid.  Abia se simte, alte dulciuri nu fabric sa n-am treaba cu  ... cine l-a terminat.    Mai nou si daca nu bei destula apa se ridica glicemia!!! ... am citit undeva recent.   Nu se recomanda posturi de tinut ca e impotriva functionarii corpului uman insa doar exclusiv posturile dau tonul pentru o viata lunga si sanatoasa!!!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×