Sari la conținut
Forum Roportal
tjedy2000

Lumea stranepotilor nostrii...

Postări Recomandate

Orasul meu in anul 2000.... una din temele plastice la ora de desen in clasa a cincea, 1982.

Urmarea?!... autostrazi pe cateva vivele, nave de tot felul se inghesuiau printre blocuri cu arhitectura fantezista, ( aripa, glob, piramida) si mai stiu eu ce.

 

Orasul meu, anul 2006:- blocuri cu risc seismic ridicat "care stau sa cada", strazi pline de gropi si noroaie, si masini care s-au produs pana de curand in baza unui model conceput acum 30 de ani; vezi dacia....

 

Incepe sa se faca din ce in ce mai cald, sa vedem "la noi acasa" ce vedeam prin filmele americane: tornade, uragane si alte tampenii care ne cam erau staraine, si asta datorita faptului ca incepem usor sa ne distrugem mediu in care am fost primiti.

 

Nu e mai putin adevarat ca in alta ordine de idei, tehnologic, am reusit sa depasim pana si vestitele star wars si star treack, (mai putin faza cu daplasarea prin spatiu), sa facem proteze actionate de influxuri nervoase trimise de creier, cipuri cu functii similare retinei, si intr-un viitor apropiat unitati separate de memorie conectate direct pe cortex sau procesoare care sa ne ajute sa analizam informatiile mult mai repede.

 

Se va putea actiona asupra materialului genetic astfel incat sa modificam limitele biologice stabilite cumva de natura sa ne putem face mai puternici, inteligenti, frumosi, sau sa il ajungem si chiar depasi ca varsta pe matusalem.

 

Ambele variante duc la acelasi fina: o specie noua, superioara celei actuale, care daca ne uitam in istoria aparitiei omului, natural va urma sa ne inlocuiasca.

Asa s-a ajuns aici, prin evolutie, specia inferioara de umanoizi a fost ilocuita cu una mai bine dotatabiologic

Poate fi asta unul din scenariile viitorului, alaturi de modificarea climei urmata de dezechilibrele climatice tot mai des intalnite si aparitia unei noi specii -HOMO BIONICUS-, destul de neplacut daca stai si te gandesti ca aici natura nu a intervenit in nici un fel!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A little bit of fantasy never hurt anyone!

Dar mie teama de ce se va intampla in viitor,pentru ca toate scenariile alea naspa pe care le vedeti in filme,au sanse mari de a se transforma in realitate:iarna nucleara,man vs machine,alien vs humans,shit like that!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A little bit of fantasy never hurt anyone!

Dar mie teama de ce se va intampla in viitor,pentru ca toate scenariile alea naspa pe care le vedeti in filme,au sanse mari de a se transforma in realitate:iarna nucleara,man vs machine,alien vs humans,shit like that!

N-avem noi norocul ala. Mai degraba vom muri (ca specie) din cauza propriilor actiuni. In tacere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce e sigur este ca in primul rand se va modifica clima. romania va avea zone de semideshert, aici clima va fi indentica cu cea a turciei de azi.

 

cu siguranta vor fi inlocuite sursele de energie: energie eoliana, nucleara, antimaterie(are randament (sau ceva de genu asta) de 100%, fata de cea nucleara, care are 1,5%), nu se vor mai folosi gaze sau petrol. energia va fi mult mai eftina shi mult mai folosita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ceea ce e sigur este ca in primul rand se va modifica clima. romania va avea zone de semideshert, aici clima va fi indentica cu cea a turciei de azi.

 

cu siguranta vor fi inlocuite sursele de energie: energie eoliana, nucleara, antimaterie(are randament (sau ceva de genu asta) de 100%, fata de cea nucleara, care are 1,5%), nu se vor mai folosi gaze sau petrol. energia va fi mult mai eftina shi mult mai folosita.

 

sunt de acord :friends:

in viitor asa va fi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×