Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Limbi Străine La Pregătitoare

Postări Recomandate

nu am facut nici un rationament, ti-am zis ce se intampla in alte parti,

Religia predata in scoala n-o sa salveze nimic, stai linistit.

Asta voiam sa zic.

Pai toata lumea stie ca nenorocirile vin din partile alea pe care le dai exemplu sau nu acolo s-au infintat cluburile?

Deci romania trebuie sa faca invers evident, matematic vorbind n-are cum sa fie mai rau de atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dom'le, ai o logica care pe mine ma depaseste.. La concluzia asta ajung ori de cate ori ma hazardez sa intru in dialog cu tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dom'le, ai o logica care pe mine ma depaseste..

Si asta trebuie luat ca lucru bun?

In general logica se schimba functie de orele de religie practicate, asta e un fapt cat se poate de clar.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca in stilul asta toate orele vor deveni de religie. Adica profesorul va vorbi, copiii se vor inchina sau se vor intreba intruna " Ce doamne iarta-ma zice asta acolo?". Iar la testari se vor inchina profesorii cand vor citi raspunsrile.

 

Iar la limbi straine, sunt e acord, dar sa se invete latina, greaca veche si aramaica.

Ori suntem religiosi, ori nu mai suntem....

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca in stilul asta toate orele vor deveni de religie.

Ori suntem religiosi, ori nu mai suntem....

Marea majoritate a disciplinelor sunt in compatibilitate totala unele cu altele: religia, matematica, limba romana si straina etc

Cand religia ii explica elevului cata armonie cata stiinta tine in miscare universul in care existam, si apoi urmeaza orele de matematica care exemplifica practic, totul se cristalizeaza in capul copilului si capata sens.

Problema este in cazul disciplinelor asazis umaniste adica pagane cum ar fi: filozofie, arta, sport, muzica etc Toate astea sunt in contradictie cu grupul armonios mentionat la inceput.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sportul e in contradictie? de ce e sportul in contradictie, ca te invata sa te misti, ca sa nu mori de atac de cord la 30 de ani? sau muzica? sa stii ca muzica trebuie la biserica, chiar daca ce cantati voi la ortodocsi numai muzica nu se poate numi, dar in sfarsit.. sa fim indulgenti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biserica n-are treaba cu educatia religioasa, si nici cu politicile de bunastare materiala a natiunii (pentru asta sunt restul orelor de educatie, in numar incomensurabil si se pare ineficient).

De educatie religioasa se ocupa educatia (din scoala evident). Si eu astept clipa sa vad corigenti la aceasta materie.

 

ei, n-are treaba. cine conduce institutul teologic de unde provine dascalul?

biserica se amesteca in scoala pentru ca-i tz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sportul e in contradictie? de ce e sportul in contradictie, ca te invata sa te misti, ca sa nu mori de atac de cord la 30 de ani?

Sportul nu te invata sa te misti, sportul te invata sa-i bati pe ceilalti ca sa iesi pe primul loc.

In loc sa-i invete pe copil sa ajute batrani sa treaca strada sportul ii invata sa se fereasca din cale si apoi sa rada de neputinta si batranetea fireasca omului. Apoi cel mai grav lucru posibil sportul e cel care naste in colateral galerii si ultrasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema este in cazul disciplinelor asazis umaniste adica pagane cum ar fi: filozofie, arta, sport, muzica etc Toate astea sunt in contradictie cu grupul armonios mentionat la inceput.

 

le cam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

arta care ne doare :crazy:

Arta care e straina de sentimentele noastre majoritare.

Dar e cocolosita pe motiv ca e minoritara si neanteleasa si in special impotriva religiei evident.

 

vad ca te râcâie artele, poate ar trebui sa-ti mai arat niste tablouri misto (celebre),

sa le tii minte 100 ani.

Fereasca-ne Sfantul, omul nu poate percepe adevarata fata a diavolului pentru ca daca l-ar vedea tottimpul ar cadea in depresie si deznadejde.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×