Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
Alones

Rate this topic

Recommended Posts

Am o mică nelămurire. Am căutat pe Google, dar din păcate ce am găsit era total diferit de ce doresc să aflu.

Consider

există un cip/dispozitiv care să poată citi bătăile inimii şi activitatea cerebrală a unei persoane fără a avea o legătură fizică cu ea (de ex: cabluri, un cip pe/sub piele etc. care sa transmită informaţia)?

Depinde ce

Am auzit că acum ceva timp compania Apple a brevetat o tehnologie care prin intermediul telefonului mobil iţi poate citi pulsului inimii şi eram curios dacă ai nevoie de un suport fizic..

Exista si acum o aplicatie pentru orice telefon cu Android si camera foto cu care iti poti masura pulsul.

De ce ti se pare ciudat? Nu ai auzit de wireless si 3G?

Si in aceste cazuri exista un suport fizic - o unda electromagnetica

Exista si acum o aplicatie pentru orice telefon cu Android si camera foto cu care iti poti masura pulsul.

Dar acolo, cel putin deocamdata, e nevoie de contact direct intre deget si camera foto. E dragut, amuzant, dar asa poti si singur sa-ti iei pulsul, cu degetul pe incheietura si un cronometru.

Dar acolo, cel putin deocamdata, e nevoie de contact direct intre deget si camera foto. E dragut, amuzant, dar asa poti si singur sa-ti iei pulsul, cu degetul pe incheietura si un cronometru.

Poti, dar trebuie sa stii sa numeri pana la 60 (cel putin).