Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

Catolicism

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Catolicismul a esuat intotdeauna. Cand a avut puterea politica si militara a adus iadul pe pamant prin inchizitie, cruciade, etc. Cand si-a pirdut forta de constrangere a adus iadul pe pamind prin acceptarea tuturor faradelegilor acceptate de societatea civila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de aceeasi parere cu tine Maria,atunci cand familia si tara este in pericol ,suntem datori ca si crestini sa ne dam viata pentru apararea lor!

 

"Dar Eu vă spun: Să nu vă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Reactii crestine in viata unui om sunt doar atunci cand acel om s-a intalnit cu Cristos ! Cristos schimba vietile noastre si nu o religie sau alta!
da, Cristos

dar pentru multi, Cristos schimba vietile personale in cadrul unei comunitati - nu e nimic rau in asta!

 

 

Catolicismul a esuat intotdeauna.
generalizezi incorect!

 

 

Cand a avut puterea politica si militara a adus iadul pe pamant prin inchizitie, cruciade, etc.
de fapt, politicul s-a folosit de Catolicism in interes politic

cand folosesti cutitul de bucatarie cu scopul de a injunghia vecinul, nu cutitul este de vina!

 

 

Cand si-a pirdut forta de constrangere a adus iadul pe pamind prin acceptarea tuturor faradelegilor acceptate de societatea civila.
exemplifica, te rog - eu nu stiu astfel de exemple!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deacord cu tine draga "catelushschiop"! Aceste lucruri sunt valabile in cazul relatiei dintre noi oamenii si nu si in cazul unor conflicte armate intre tari!

Cam aceasta-i parerea mea!:

http://www.geocities.com/cioanas/diverse/razboaie.html

 

Faptul ca ar fi conflictul intre armatele unei tari anuleaza invataturile lui Cristos?

 

Este o zicala pe pagina cu citate despre Pace...

 

"Sa duci razboi pentru Pace e ca si cum ai *beep* pentru virginitate."

 

Lumea e permeata de invataturile lui Cristos, dar din pacate e condusa inca de frica, le e frica la oameni sa se increada in cuvantul lui Dumnezeu...

Citeam recent despre tari fara armata:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_count...without_an_army

 

lista e scurta, si marea majoritate a statelor sunt mici... dar eu cred ca o sa creasca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca ar fi conflictul intre armatele unei tari anuleaza invataturile lui Cristos?

 

Este o zicala pe pagina cu citate despre Pace...

 

"Sa duci razboi pentru Pace e ca si cum ai *beep* pentru virginitate."

 

Lumea e permeata de invataturile lui Cristos, dar din pacate e condusa inca de frica, le e frica la oameni sa se increada in cuvantul lui Dumnezeu...

Citeam recent despre tari fara armata:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_count...without_an_army

 

lista e scurta, si marea majoritate a statelor sunt mici... dar eu cred ca o sa creasca...

Dragul meu (draga mea) ,daca asa crezi ,te respect si imi pare bine ca ai o credinta ancorata in Scriptura!

Trebuie sa mai ma documentez in sensul acesta, in momentul de fata asta cred!

Cand am fost in practica misionara in Ucraina,am intalnit un pastor acolo care credea exact ca si tine. Mi-a placut de el si am avut un respect deosebit pentru El!

Domnul sa te tina credincios Lui pana la capatul zilellor tale!

Nici eu nu m-as vedea cu arma in mana si omorand pe altii! Sunt confuz in privinta asta!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragul meu (draga mea) ,daca asa crezi ,te respect si imi pare bine ca ai o credinta ancorata in Scriptura!

Trebuie sa mai ma documentez in sensul acesta, in momentul de fata asta cred!

Cand am fost in practica misionara in Ucraina,am intalnit un pastor acolo care credea exact ca si tine. Mi-a placut de el si am avut un respect deosebit pentru El!

Domnul sa te tina credincios Lui pana la capatul zilellor tale!

Nici eu nu m-as vedea cu arma in mana si omorand pe altii! Sunt confuz in privinta asta!

 

poate ca si pastorul acela citise "Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru" de Tolstoi :crazy:

Arunca si tu o privire.

http://www.kingdomnow.org/withinyou.html

In capitolul I ai sa gasesti una din argumentatii... cu citate din vechiul testament ce au fost anulate de Cristos in noul testament, stii... gen dinte pentru dinte... :)

 

Matei 5

38Aţi auzit că s'a zis: ,,Ochi pentru ochi, şi dinte pentru dinte.``

39Dar Eu vă spun: Să nu vă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, Cristos

dar pentru multi, Cristos schimba vietile personale in cadrul unei comunitati - nu e nimic rau in asta!

generalizezi incorect!

de fapt, politicul s-a folosit de Catolicism in interes politic

cand folosesti cutitul de bucatarie cu scopul de a injunghia vecinul, nu cutitul este de vina!

exemplifica, te rog - eu nu stiu astfel de exemple!

 

Clarificare de sus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de aceeasi parere cu tine Maria,atunci cand familia si tara este in pericol ,suntem datori ca si crestini sa ne dam viata pentru apararea lor!

Poti sa fii mai explicit.

Cum reactionezi tu daca familia sau tara este atacata cu arma?

 

N-a zis Isus, ca cine trage sabia, de sabie va muri. Aici era vorba de o sabie reala.

Cand spune ca nu a venit sa aduca pacea, ci sabia, se referea la sabia Duhului.

Editat de Elia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
generalizezi incorect!

de fapt, politicul s-a folosit de Catolicism in interes politic

cand folosesti cutitul de bucatarie cu scopul de a injunghia vecinul, nu cutitul este de vina!

exemplifica, te rog - eu nu stiu astfel de exemple!

Asa e catolicismul e cutitul cu care se ucide!!! Biserica catolica se impotriveste celor care vor sa legalizeze homosexualitatea, avortul, etc. Dar de cati s-a dezis? De teama de a nu-si pierde cotizantii accepta orice blasfemie. Nu zic ca nu se va intampla asa si cu celelalte biserici, care vor prefera sa pastoreasca blesfemii decat sa ramana pustii. Nu acuz, asta e puterea lor!

Asa au pierit multe religii, asa va pieri si crestinismul. Peste 1000 de ani se va vorbi despre legendele crestinismului ca despre cele ale Olimpului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×