Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

Catolicism

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ochii mi-au fost deschisi de o carte. Si acum daca ar mai fi situatia in care sa fiu chemat la incorporare m-as duce si le-as spune ca nu vreau sa fac armata pentru ca nu-mi permite religia.

 

Nu e nevoie sa-mi fie spalat creierul de cine stie ce doctrina. :crazy:

 

Pai cam asta se intelegea, ca ai fi vrut sa fii convins. Si nu e preferabil sa ajungi tu insuti, prin propriul tau rationament, la concluzia ca nu vrei sa faci armata decit sa refuzi incorporarea doar pentru ca asa iti zice biserica? Pin' la urma un rol important in decizia ta l-a jucat si biserica, doar prin ea ai avut acces la informatiile care te-au facut sa iei aceasta decizie. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Preotii ar trebui sa vorbeasca despre asta de fiecare data cand le este oferita ocazia. Faptul ca spune unul ceva candva nu este de ajuns
asa si este, cel putin in BC - Papa mnu a avut un mesaj personal de transmis cu ocazia razboiului, ci a spus-o in numele tuturor episcopilor, preotilor si catolicilor de rand

 

Violenta de care vorbeam nu e in biserica, ci in lume, si e proliferata in mare parte de "crestini".
daca ai scris "crestini", inteleg ca te referi si tu, asa cum inlteg si eu, la crestinii doar cu numele, cei care nu participa la viata de credinta a unei comunitati crestine...

asa incat faptul ca isi spun crestini, nu implica Crestinismul!

(la fel este si cu musulmanii violenti)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Preotii ar trebui sa vorbeasca despre asta de fiecare data cand le este oferita ocazia. Faptul ca spune unul ceva candva nu este de ajuns.

 

Violenta de care vorbeam nu e in biserica, ci in lume, si e proliferata in mare parte de "crestini".

 

 

sunt destui preoti cu credinta ,care si-au dedicat viata oamenilor ,si au spus ce e bine si ce e rau ,dar fiecare face ce vrea .

violenta este si va mai fi ,nu avem cum sa o shimbam ,face parte din viata ,eu cred ca raul si binele echilbreaza viata .dc ar fi numai bine ,ce s-ar intampla ? sau dc ar fi numai rau ?? exista cineva care sa nu fi facut greseli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt destui preoti cu credinta ,care si-au dedicat viata oamenilor ,si au spus ce e bine si ce e rau ,dar fiecare face ce vrea .

violenta este si va mai fi ,nu avem cum sa o shimbam ,face parte din viata ,eu cred ca raul si binele echilbreaza viata .dc ar fi numai bine ,ce s-ar intampla ? sau dc ar fi numai rau ?? exista cineva care sa nu fi facut greseli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Violenta poate fi eliminata in schimb ea nu va fi in veci eliminata daca omul nu se va schimba. Raul nu trebuie sa existe, nu trebuie sa fie un echilibru. Cristos nu a zis, "faceti si ceva fapte bune" el a fost radical "Fiţi desăv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai fi petrecut 6 luni ajutandu-i pe cei in nevoie, intr-un cadru la fel de organizat precum e armata, crede-ma ca ai fi invatat cu mult mai mult. Ai fi dat 6 luni din viata ta pentru ceva ce ar fi meritat 6 luni din viata ta.

:) Armata organizata? :nea: Care armata? Ca cea romana nu este asa in nici un caz. Eventual doar diviziile de elita care chiar sint importante, restul.... :doh:

Si ce te face sa crezi ca nu ii ajut deja pe cei care au nevoie? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biserica nu e rea ca idee, face foarte multe lucruri bune, dar eu am acum pretentii mai mari de la ea, vreau sa faca mai mult.
dar tu intelegi ca Biserica nu poate face nimic fata tine? tu esti Biserica, si cei care sunt alaturi de tine

Biserica este o institutie - ea nu are alta puterea decat cea pe care i-o dau oamanii care o alcatuiesc (nu doar conducatorii!)

tu ai facut tot ce ai putut face pentru ca preceptele religioase sa se si aplice in preajma ta?!?

 

 

crestinul de zi cu zi... crestinul care crede ca e justificat sa mergi la razboi!
dar el nu crede asta in virtutea faptului ca este crestin, ci doar pentru ca este om si are ambitii...

nu de crestinul de zi cu zi vorbesti tu cand spui ca gaseste justificat razboiul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce nu incepi cu tine ?? fa tu mai multe fapte buna ,ajuta oamenii,dar nu doar vorbindu-le de d-zu ,ci ajuta-i material ,sunt destui oameni amarati ,care abia isi duc traiul,copii ce nu stiu ce inseamna o jucarie sau bomboane etc :) dc ai pretentii mai mari de la biserica ,inseamna ca ai pretentii mai mari si de la tine :nea: :doh:

Ai dreptate, am pretentii mari de la mine, si ma doare atunci cand nu reusesc. Stiu ca trebuie sa incep de la mine.

 

nu ai cum sa schimbi toti oamenii dp planeta ,fiecare se naste diferit ,fiecare creste diferit ,iar eu zic ,si sustin ca binele si raul echilibreaza lumea :o:
Poti schimba marea majoritate a oamenilor de pe planeta daca resusesc sa vada beneficiile schimbarii. Nu trebuie sa mai explice nimeni cam cat de benefic poate fi pentru o comunitate curentul electric... :)

 

 

Si ce te face sa crezi ca nu ii ajut deja pe cei care au nevoie? :crazy:

 

Imi pare rau daca ai inteles asa ceva, eu nu am vrut sa spun ca nu ii ajuti ci ca alea 6 luni ar fi putut fi intrebuintate mai bine.

 

dar el nu crede asta in virtutea faptului ca este crestin, ci doar pentru ca este om si are ambitii...

nu de crestinul de zi cu zi vorbesti tu cand spui ca gaseste justificat razboiul

 

Nu am spus ca ar crede asa ceva "pentru ca este crestin" ci in ciuda faptului ca e crestin.

Daca de exemplu ar fi atacata Romania cati romani crezi ca ar refuza sa mearga la razboi pentru ca sunt crestini?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca de exemplu ar fi atacata Romania cati romani crezi ca ar refuza sa mearga la razboi pentru ca sunt crestini?
de ce sa refuzi? pana si Cristos iti cere sa reactionezi atunci cand esti atacat!

 

Crestinismul te invata sa nu fii tu sursa conflictului, nu sa te sinucizi!

 

 

 

iar observatia mea se referea la faptul ca tu astepti reactiii (pe care tu le crezi) crestine de la persoane care se declara crestine doar la recensamant, nu si in comunitatea parohiala!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce sa refuzi? pana si Cristos iti cere sa reactionezi atunci cand esti atacat!

 

Crestinismul te invata sa nu fii tu sursa conflictului, nu sa te sinucizi!

iar observatia mea se referea la faptul ca tu astepti reactiii (pe care tu le crezi) crestine de la persoane care se declara crestine doar la recensamant, nu si in comunitatea parohiala!

Sunt de aceeasi parere cu tine Maria,atunci cand familia si tara este in pericol ,suntem datori ca si crestini sa ne dam viata pentru apararea lor!

Reactii crestine in viata unui om sunt doar atunci cand acel om s-a intalnit cu Cristos ! Cristos schimba vietile noastre si nu o religie sau alta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×