Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

Catolicism

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Faptul ca ar fi conflictul intre armatele unei tari anuleaza invataturile lui Cristos?

 

Este o zicala pe pagina cu citate despre Pace...

 

"Sa duci razboi pentru Pace e ca si cum ai *beep* pentru virginitate."

 

Lumea e permeata de invataturile lui Cristos, dar din pacate e condusa inca de frica, le e frica la oameni sa se increada in cuvantul lui Dumnezeu...

Citeam recent despre tari fara armata:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_count...without_an_army

 

lista e scurta, si marea majoritate a statelor sunt mici... dar eu cred ca o sa creasca...

 

Statele alea sunt orasele.

Chiar daca ar fi toti sub arme poate ar face cateva plutoane :crazy:

Asa ca nu se pune ca argument.

 

Problema vine din faptul ca BC face politica. (ca si BO de altfel). De acolo vin toate nenorocirile. Iar Papa apare mai degraba ca un star rock la ale carui concerte vin sute de mii de tineri. Si trebuie plimbat cu papamobilul ca sa il vada toata lumea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Statele alea sunt orasele.

Chiar daca ar fi toti sub arme poate ar face cateva plutoane :crazy:

Asa ca nu se pune ca argument.

 

Problema vine din faptul ca BC face politica. (ca si BO de altfel). De acolo vin toate nenorocirile. Iar Papa apare mai degraba ca un star rock la ale carui concerte vin sute de mii de tineri. Si trebuie plimbat cu papamobilul ca sa il vada toata lumea.

 

Costa Rica e destul de maricica, nu chiar un orasel... nu e cat Romania dar totusi sunt vreo 4 Mil... Partea frumoasa e ca dupa ce au renuntat la armata nu au mai avut conflicte interne... lucru destul de prezent in tarile din jur. :)

 

Eu nu vorbesc de BC sau de BO, ambele gresesc la fel de mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare rau daca ai inteles asa ceva, eu nu am vrut sa spun ca nu ii ajuti ci ca alea 6 luni ar fi putut fi intrebuintate mai bine.

Asta ti-o poate spune oricine care stie macar cit de cit cum merg treburile in armata romana.

 

Sunt de aceeasi parere cu tine Maria,atunci cand familia si tara este in pericol ,suntem datori ca si crestini sa ne dam viata pentru apararea lor!

Soldatii romani in Irak fac parte dintr-o armata de ocupatie...

Reactii crestine in viata unui om sunt doar atunci cand acel om s-a intalnit cu Cristos ! Cristos schimba vietile noastre si nu o religie sau alta!

Credinta e cea care schimba vietile... Doar credinta.

 

Dragul meu (draga mea) ,daca asa crezi ,te respect si imi pare bine ca ai o credinta ancorata in Scriptura!

Trebuie sa mai ma documentez in sensul acesta, in momentul de fata asta cred!

Cand am fost in practica misionara in Ucraina,am intalnit un pastor acolo care credea exact ca si tine. Mi-a placut de el si am avut un respect deosebit pentru El!

Domnul sa te tina credincios Lui pana la capatul zilellor tale!

Cit de mult l-ai batut la cap pina ce ti-a cedat?

Nici eu nu m-as vedea cu arma in mana si omorand pe altii! Sunt confuz in privinta asta!

Esti confuz in legatura cu multe lucruri, nu numai asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×