Sari la conținut
Forum Roportal
Chackie

Distrugerea unei masini intentionat

Postări Recomandate

M-am imbatat si am avut o altercatie cu cativa indivizi. Am iesit la ei cu un fier in mana si le-am distrus masina. Lor nu le-am facut nimic. A venit politia si ne-a luat la sectie sa dam declaratie( eu nu am recunoscut nimic) dar au fost martori. Tipul cu masina mi-a cerut sa-i dau o suma mare de bani desi nu i-am stricat decat 3 geamuri. In rest masina e ok. El vrea sa-i dau suma pe care a dat-o el pe masina acum vreo 2 ani. Daca nu-i platesc aceasta suma si nu cad la pace cu el ce se intampla? Sunt dispus sa-i platesc reparatiile si sa-i dau si vreo 500 de lei dar nu atat de mult cat cere el ca nu am de unde. Daca nu ma inteleg cu el ce anume mi se poate intampla? mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde, daca are avocat bun, daca declara ca l-ai amenintat, lovit, ca ii lipsesc bunuri din masina, ca ai incercat sa o furi...faci puscarie.

Nu e asa greu, are nevoie de martori.

Chiar si fara astea de mai sus, fapta ta se incadreaza de la o luna la 3 ani sau amenda, da-s multe pe care poate sa ti le puna in carca.

Cand esti zmeu, tre' sa platesti.

Editat de Mr.Pervy McPervert

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma mir ca nu te-au arestat pentru distrugere de proprietatea altuia intentionat care este o crima in alte cuvinte si devii unu pe lista celor periculosi. In State erai deja la rece!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am imbatat si am avut o altercatie cu cativa indivizi. Am iesit la ei cu un fier in mana si le-am distrus masina. Lor nu le-am facut nimic. A venit politia si ne-a luat la sectie sa dam declaratie( eu nu am recunoscut nimic) dar au fost martori. Tipul cu masina mi-a cerut sa-i dau o suma mare de bani desi nu i-am stricat decat 3 geamuri. In rest masina e ok. El vrea sa-i dau suma pe care a dat-o el pe masina acum vreo 2 ani. Daca nu-i platesc aceasta suma si nu cad la pace cu el ce se intampla? Sunt dispus sa-i platesc reparatiile si sa-i dau si vreo 500 de lei dar nu atat de mult cat cere el ca nu am de unde. Daca nu ma inteleg cu el ce anume mi se poate intampla? mersi

Tu ai comis infractiunea de Distrugere, pentru care pedeapsa este de la 1 lună la 3 ani sau amendă. Bine, dacă n-ai distrus dec

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inculpatul se mai poate acoperi cu starea lui sub influenta alcoolului. Ca nu-si aminteste ce a facut, s-ar putea ca nu va fi crezut, dar s-a mai intimplat asta de multe ori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca am gresit si ca trebuie sa platesc dar el spune ca vrea 6000 lei sa rezolvam problema. Nu am de unde sa-i dau. Sunt martori ca i-am spart geamurile si atat. Eu i=am zis ca ma gandeam sa-i platesc reparatiile si sa-i dau ceva peste dar el nu vrea sa auda. Masina lui nu valoreaza 6000lei. Poate sa mii ceara in instanta? Cum sa procedez? Stie ca-s la mana lui si profita! Conteaza ca eu nu am cazier? Sau ca m-a provocat?

Editat de Chackie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

el spune ca vrea 6000 lei sa rezolvam problema ... Poate sa mii ceara in instanta?

 

Daca pe el nu l-ai lovit, nu cred sa fie o instanta sa te oblige la plata acelei sume!!! insa mereu se ia in calcul valoarea masinii in acel moment, nu cand a fost fabricat.

Eventual daca intre timp el a inchiriat o masina, ai de plata si pentru asta.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca am gresit si ca trebuie sa platesc dar el spune ca vrea 6000 lei sa rezolvam problema. Nu am de unde sa-i dau. Sunt martori ca i-am spart geamurile si atat. Eu i=am zis ca ma gandeam sa-i platesc reparatiile si sa-i dau ceva peste dar el nu vrea sa auda. Masina lui nu valoreaza 6000lei. Poate sa mii ceara in instanta? Cum sa procedez? Stie ca-s la mana lui si profita! Conteaza ca eu nu am cazier? Sau ca m-a provocat?

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca am gresit si ca trebuie sa platesc dar el spune ca vrea 6000 lei sa rezolvam problema. Nu am de unde sa-i dau. Sunt martori ca i-am spart geamurile si atat. Eu i=am zis ca ma gandeam sa-i platesc reparatiile si sa-i dau ceva peste dar el nu vrea sa auda. Masina lui nu valoreaza 6000lei. Poate sa mii ceara in instanta? Cum sa procedez? Stie ca-s la mana lui si profita! Conteaza ca eu nu am cazier? Sau ca m-a provocat?

 

El in instanta poate veni cu dovezi ca i-ai stricat masina - fotografii si proces verbal de constatare de la service-ul unde a facut reparatia. Plus factura de plata pentru reparatii - si apropo pe langa geamuri or mai fi fost si altele - a mai sarit vopseaua pe ici pe colo, poate au pocnit si din faruri si le-a schimbat si pe alea, etc. Plus martorii care au vazut ca i-ai "pocit" masina. Poate a depus si plangere la politie.

Daca castiga platesti si cheltuieli de judecata.

 

Tu cum stai cu martorii? Starea de ebrietate din acel moment nu e un bonus pentru tine.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×