Sari la conținut
Forum Roportal
solitarul000

Fetele de acum 20 de ani-femeile de acum!

Postări Recomandate

Eu aproape ca nu ies din casa nemachiata, dar port un machiaj natural. Nu ma machiez la mare sau la bazin sau la sport (nu ca m-as omori cu vreun sport), dar si daca ies numai pana la magazinul din colt, tot trebuie sa dau macar cu un rimel, ca altfel nu ma simt bine... :o:

 

 

Eu am vazut fete care erau cica la alergat machiate ca de discoteca cu smokey eyes and stuff, nu natural.Acu 20 de ani aveam 15. Nu mi-ar fi trecut prin cap sa ma machiez pt alergat sau ca sa stau la coada la aprozar cand cumpar ceapa, rosii, ridichi and stuff.

 

Cat is acasa ma mir de fenomenul asta al machiajului. Una este sa ai fata curatata, hidratata, hai un strat subtire de fond de ten,un rimel si o nuanta de ruj - sau ce o fi machiaj natural, la mine is astea trei- si alta este sa iti faci o revista in fata ca sa mergi pana in parc,intr-un oras de 13.000 de locuitori si o artera principala. Eu ma intreb daca baietii din ziua de azi au vazut o fata nemachiata si nu o zic acu stric legat de tine.

Chiar imi place lumea aranjata, dar sa imi fac unghiile si sa ma machiez si sa ma imbrac in tocuri pt a cumpara cartofi la aprozar, mie imi pare exagerare.

Dar ma gandesc ca fenomenul machiajului la fetele de azi nu ii restrans la zona mea. Nu ca ii oribil, nu ii, ii doar sa zic inoportun.

Editat de Kilkoana
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire poti sa compensezi prin inteligenta si farmec, prin stil si incredere in sine, naturalete si imaginatie.. Dar nu e acelasi lucru, nimic nu e acelasi lucru ca tineretea, oricat am vrea sa fie.

Exact!

 

 

Cat is acasa ma mir de fenomenul asta al machiajului. Una este sa ai fata curatata, hidratata, hai un strat subtire de fond de ten,un rimel si o nuanta de ruj - sau ce o fi machiaj natural, la mine is astea trei- si alta este sa iti faci o revista in fata ca sa mergi pana in parc,intr-un oras de 13.000 de locuitori si o artera principala.

Asta este o chestiune care tine de educatie sau, mai ales, de lipsa ei (stict in sensul acesta). Eu, in calitate de femeie, atunci cand ma machiez dimineata, o fac pentru a-mi ascunde defectele sau pentru a le diminua, ele o fac din exhibitionism, pentru ele nu este atat de interesant sa fie frumoase, ci sa fie fardate, e o valoare de sine statatoare a fi fardata. Ca sa nu mai zic faza cu tocurile si, in general, cu vestimentatia neadecvata momentului si locului. Probabil ca sunt fiicele alora care acum au 40 de ani si care daca se imbraca cu albastru, dimineata se fardeaza tot cu albastru. Sau care se fardeaza cu albastru pentru ca au ochii albastri, cu verde pentru ca au ochii verzi etc, si n-au de unde sa invete. Si apoi, cu atatea Biance si Daniele pe la televizor... :pardon:

Oricum, ca sa fiu asa, pe langa, dar aproape de subiect, am vazut destul de multi baieti tineri care merg la sala, insa absolut nicio fata si dimineata, la prima ora, e ditamai coada pe la fastfood-uri. Cheltuim banii pe fond de ten, insa la prima ora, dimineata, ii dam organismului asa ceva... sunt foarte curioasa cum vor imbatrani.

Editat de Sicilia`
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa imi fac unghiile si sa ma machiez si sa ma imbrac in tocuri pt a cumpara cartofi la aprozar, mie imi pare exagerare.

Mie mi se pare lipsa de confidenta de sine sa nu iasa o femeie din casa pe niciunde nemachiata.

Eu cand ies cu treaba in oras nici mcar fond de ten nu pun. Singurele instante cand ma machiez sunt cand merg la servici (machiaj de zi, natural si decent) sau la diverse ocazii. Atat.

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar m-am gandit intr-o zi ca-n cel mult 10 ani, tinerele noastre vor ajunge sa aiba dimensiunile femeilor din America Latina.

 

Insa noi, noua generatie de barbati (sau in cazul meu, inca barbat in devenire :)) am impresia ca ne dezvoltam mult mai armonios fata de cei din generatiile imediat post-decembriste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mor pe voi...

 

Da, bai, cum arati si pe cine cunosti e tot ce conteaza in lumea asta.

 

Surpriza-n pana mea, buna dimineata :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mor pe voi ... cum arati ... e tot ce conteaza in lumea asta.

 

Si chiar conteaza cum arata cineva??? ca fetele de acum 20 de ani sint femei azi si nu la toate le merge bine si conteaza cum arata ca n-au din ce, si atunci ele nu mai conteaza???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×