Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Meniuri Speciale de Party

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Faci și tu un șnițel de curcan sau pui cu cartofi fierți și pătrunjel, salata verde. Te-am nimerit? Sau poți face salata de cartofi fierti cu ceapa dacă mânci, ca nu mai știu. 

Felul doi mămăligă cu tocăniță de ciuperci din aia cu mult pătrunjel cum am citit ca faci. 

:eat:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru idei si Consider toate obtiunile, noi mancam ceapa si usturoi foarte mult, crud si gatit, pe langa Ginger si Bitter Melon dar si Hrean langa multe feluri de mancare dar si in cazuri de raceli. 

Asa am crescut si pe copiii cu borcanul de Hrean si Miere aproape mereu de painea prajita frecat cu usturoi si unt, langa ceai.  

Tocanita de Ciuperci trebuie sa-l am pe masa ca altfel nu-i complet acel menu, merge si cu mamaliga ca si cartofi fierti sau doar cu paine dospita cu maia care vine din San Francisco.  Sper ca n-a luat vantul si le-a azvarlit in Ocean sau pe varfurile muntilor Sierra Nevada pentru ursi  :surrender:

Nora mea adora Tocanita de Ciupercii cu Snitel crocant si cartofi sau orez fiert.    Cand au invitati, eu prepar French Food ... sa impresioneze  :o: clatite/crêpes pentru Desert.

Conopida pane ... era parca picat din cer ... asa ceva inca n-au visat/imaginat ca exista!!!  

Mama ei n-a stiut cum se face un rantas din care devine un sos pentru curcanul de Thanksgiving!!!    N-a pus destula faina doar 2-3 boabe si tot le injura ca nu se mai ingroase. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am intalnit in alimentara cu un cuplu, vecini si se mirau ca deja ma pregatesc de Ziua lui Sfantu' Patrick???

Le-am spus ca mie mi-e tot una ca-i Oscar sau Patrick e celebratul, nu conteaza care-i barbatul urmator ... dar el n-a inteles ca glumesc sau ce, ca foarte surprins m-a intrebat ca nu-i diferenta intre acesti 2 indivizi???  si pentru ca nu m-am nascut pe aici, pentru mine sint la egalitate.   Unul e din Hollywood altu-i din Irlanda, dar nici asta nu conteaza in Amerika!!!

Era sa lesine barbat mai invarsta ca mine ca pentru noi femei nu conteaza, nu facem diferenta???

- Inchidem ochii si intram in alta dimensiune ... deloc nu i-a convenit ca raspuns, ca dupa toti acei ani, doar atat a ramas?

S-a simtit trisat, pacalit, folosit si jefuit, dar nu voia sa creada ca asa gandesc femeile.   :surrender:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Governors Ball Preview for Oscars Big Weekend

Wolfgang Puck’s Governors Ball Menu Includes 5,000 Chocolate Oscars Dusted With 24-Karat Gold!!!Governors-Ball-Preview-2024-Fish-n-Chips.jpg?w=1024

Executive chefs from across Puck’s restaurant empire return for finishing duties at the various small-plate stations at the ball. A new addition to the lineup is exec chef Max Farina, representing Puck’s latest Las Vegas restaurant, the haute Italian Carama. Farina will serve wild mushroom and black truffle risotto along with beef ragu, vegan and vegetarian mini lasagnas. At the Chinois on Main themed buffet, there will be Chinois Peking style duck and soy, honey and ginger-marinated grilled lamb chops topped with cilantro vinaigrette.

“We cook everything at the last moment, and everything is very flavorful and very tasty,” notes Puck.

The choice of sweets is substantial.  Guests can indulge in upmarket Oreos (fillings include dulce de leche and hazelnut), Oscar pops and 24-karat gold-dusted chocolate Oscars (5,000 are made for the night).

The Grand Marnier-infused chocolate cigars with “ashes” are the highly visual finish.

Governors-Ball-Preview-2024-Cigars.jpg?w
 

Complementing Puck Catering’s inventive menu are signature cocktails from Don Julio Tequila and a dedicated Don Julio 1942 bar; red and white wine selections are from France’s esteemed Clarendelle & Domaine, Clarence Dillon Bordeaux estates. 

Fleur de Miraval rosé Champagne awaits those ready to celebrate with a bubbly beverage. With the telecast beginning at an earlier start time of 4 p.m. on the West Coast, coupled with daylight saving time, guests should be primed to party.

For the second year, a revolving, reflective Oscar will serve as the centerpiece atop the Dolby Ballroom’s main bar that features art from best picture nominees. The Oscar engraving station returns inside the room, with multiple screens sharing a live feed of the engraving process to attendees.   

From red carpet arrivals to the show to the after party, there’s visual continuity, explains MaryJane Partlow, the Academy’s executive vice president, awards production and special events. “There’s a synergy to the whole day,” she says of the shared creative vision of the Academy’s events teams. “It’s everyone collaborating and it’s for the glory of Oscar Sunday.”

* * * * * * 

*Pe scurt cam asta se va servi la cea mai renumita adunare al cinematografiei planetare!!!*  

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×