Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Potopul reloaded

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Maximus

Atunci de unde stii ca intelegi corect Biblia?

 

Filip a alergat, şi a auzit pe Etiopian citind pe proorocul Isaia. El i-a zis: "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doare? Doare cand scriptura este introarsa impotriva ta? Fariseii erau evreii cei mai invatati si cei mai versati in interpretarea legilor, a cuvantului lasat de Dumnezeu. Din pacate pe cat de bine il cunosteau pe atat de putin il puneau in practica.

Da, consider ca o persoana care imi arunca in fata citate din "lege" si apoi ma face in toate felurile e un fariseu modern.

Daca am gresit in ce am spus da dovada de gresit, iar daca nu am gresit de ce imi vorbesti asa?

 

Versetele care le-am adus nu sunt din lege ci din Har, Noul Testament. Fariseii, asa cum este scris, erau toba de carte. Obligau pe cei din jurul lor sa implineasca Legile dar ei nici macar un deget nu miscau. Puneau sarcini grele pe spatele oamenilor si in felul asta opreau pe cei ce cautau sa se apropie de Dumnezeu. In Vechiul Testament devenise un mecanism treaba cu Legea. Daca pacatuia cineva, aducea imediat o jertfa Domnului si, fara sa aibe pocainta asupra pacatului savarsit repeta iarasi acest mecanism. In felul asta niciodata nu ajungea la desavarsirea ceruta de Dumnezeu. In zilele noastre, se intampla cam la fel chiar daca legea nu mai exista.

Pe baza unui verset din Scripturi care zice:"Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri, ca să nu păcătuiţi. Dar dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor (Sau Avocat. Greceşte: Paraclet, adică apărător, ajutor.), pe Isus Hristos, Cel neprihănit.", se intampla aceleasi lucruri. Se savarseste pacatul cu buna stiinta dupa care te duci si te rogi Domnului si zici; "gata, am fost iertat". Un astfel de om este fariseul modern.

Sa nu ma intelegi gresit. Si eu fac o GROAZA de pacate chiar fara sa i-mi dau seama. Ceea ce vreau sa spun este; sa nu cadem in aceasta stare mecanica de savarsire a pacatului cu buna stiinta crezand ca odata intorsi la Dumnezeu putem pacatui ca vorba aceea, avem un Mijlocitor.

Tot Ioan vine cu un verset si face separarea totala:" Oricine răm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 Ioan 3:11~12:"...nu cum a fost Cain, care era de la cel rău..."

concluzie trasa de un alt "coautor" al Bibliei. si...?

in geneza nu exista motiv sau mentionare a faptului ca Dumnezeu ar fi vazut ca ofranda lui cain nu era facuta cu sufletul deschis.

restul sunt interpretari.

 

ROADELE CAMPULUI - nu iarba campului. Citeste incet si nu te grabi sa tragi o concluzie.

eu citez din Biblie. nu este ea pentru tine Cuvantul lui Dumnezeu? cum de indraznesti sa interpretezi asa ceva? :spiteful:

Dumnezeu i-a spus omului sa munceasca pamantul. cain asta facea, din asta i-a adus ofranda. lui Dumnezeu i-a placut mirosul de friptane...ok.

 

Daca citesti Biblia ... vei vedea si ce sunt acei doi pomi din gradina edenului, cine este acel sarpe, cine este cain, etc...

daca te uiti indeajuns de mult la un perete incercand sa vezi o musca, in final o musca va ateriza exact in locul fixat de tine cu privirea. voila musca!

daca vrei sa gasesti semne si justificari, le poti gasi oriunde, cu conditia sa-ti doresti indeajuns de mult acest lucru.

 

Maximus...eu te vad ca pe un om fara Dumnezeu.

consulta un oftalmolog. s-ar putea sa ti se fi pus o "snegura" pe ochi.

 

urmeaza dizertatia despre GURA.

Luca 3:7~8:"...Faceţi dar roade vrednice de pocăinţa voastră, şi nu vă apucaţi să ziceţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt suta la suta sigur. reciteste tampeniile si amestecatura cu care veniti. NU SUNTETI IN STARE LA NISTE INTREBARI SIMPLE SA RASPUNDETI SI ZICE-TI "UITE FARISEII".

 

voi desfintati Scripturile croindu-va o manta de neprihanire proprie fara sa acceptati pe cea venita de sus prin asta marturisiti ca va faceti vinovati de tot raul ce exista.

Dumnezeu va mantui pe fiecare dupa faptele sale, dupa roadele sale si nu dupa vomitaturile cu care veniti.

zici tu "nu e nevoie nici macar sa-si deschida gura". Ne-a facut Dumnezeu telepatici? Cand te botezi nu marturisesti in apa botezului ca tu crezi ca esti iertat de toate pacatele? Nu spui cu gura ta? De ce ti-a dat Dumnezeu gura? Despre asta marturiseste si femeia vindecata de Domnul Isus. Si-a invins frica, rusinea si a marturisit in fata oamenilor ceea ce Dumnezeu ia facut pentru ca a gasit credinta in inima ei.

unde este fariseul? eu ca atrag atentia atunci cand este batjocorita aceasta cale si sunt aduse lucruri care nu au nimic de a face cu Scriptura? de unde izvoraste bunatate din inima omului? nu din Adevar? nu stii ca printr-un singur cuvant spus gresit, toata omenirea a intrat sub pacat?

Cand este vorba de Cuvantul Domnului NU FAC COMPROMISURI CU NIMENI ci ma rog Domnului sa ma tina

potrivit cu ceea ce este scris: 2 Tesaloniceni "Aşadar, fraţilor, răm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vali29. Vezi ca s-a mai adaugat frate o carte in Biblie. GRAMATICA

Incepe asa

 

Gramatica (1:1) Si a zis Iisus catre ucenicii sai: Adevar va zic eu voua ca cine nu stie gramatica nu va vedea Imparatia Cerurilor"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa ca stai linistit, femeia are destui neuroni incat sa inteleaga singura si fara iluminarea orbitoare si obligatorie a unui barbat un text, de orice natura ar fi el.

"Vă spun că dintre cei născuţi din femei, nu este nici unul mai mare dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am auzit de multe ori aceasta explicatie si mi-a stat mintea-n loc. probabil ca unul din cele mai puternice motive pentru care n-am putut inghiti Biblia a fost asta: sacrificiul vietii cerut de...Dumnezeu !?!

de ce are Dumnezeu nevoie de sange varsat? de ce-i plac animale taiate pe altar?

cum se poate ca asa-zisa plata a pacatului primar sa poata fi stearsa prin casapirea unui amarat de animal...care are si ala o viata tot de la Dumnezeu lasata si de multe ori e capabil de o dragoste neconditionata si o daruire mai mare decat a oricarui om.

 

in geneza nu se spune nicaieri ca Dumnezeu le-a dat indicatii oamenilor sa ii aduca vreun sacrificiu. mai mult, cand il cearta pe Adam, ii spune: "18. Spini si palamida iti va rodi el si te vei hrani cu iarba campului! "

deci munca de agricultor a lui Cain era mult mai aproape de ceea ce prevazuse Dumnezeu pentru om.

dupa care geneza spune:

3. Dar dupa un timp, Cain a adus jertfa lui Dumnezeu din roadele pamantului.

4. Si a adus si Abel din cele intai-nascute ale oilor sale si din grasimea lor. Si a cautat Domnul spre Abel si spre darurile lui,

5. Iar spre Cain si spre darurile lui n-a cautat.

ete...aici se rupe caruta-n drum. nu se spune nicaieri de cain ca n-ar fi avut credinta, nu se da vreo explicatie. Dumnezeu e cel care sadeste pizma intre frati, acceptand o ofranda si nu si pe cealalta.

eu il inteleg ca e carnivor, da' chiar sa-l lase pe cain cu ochii-n soare ca pe prost, dupa ce acesta ii indeplinise porunca de a se hrani cu iarba campului... asta e aberant deja!

 

Prima f

Editat de Elia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×