Sari la conținut
Forum Roportal
Hefaistos

Lipsa de aer de un an

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mie mi-au trecut starile astea cu remedii homeopate. Alea care dau si nod in gat si emotivitate crescuta se trateaza cu Ignatia Amara 15 CH, doua doze pe zi, dimineata si la pranz (o doza=5 granule) - vreo 2 saptamani. Gasiti-va un homeopat bun pt. ca tot ce e pe neurovegetativ are solutii prin homeopatie, tratamentul e individualizat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hei, join the club, pentru ca si eu ma incadrez in descrierile voastre. am 29 de ani sun casatorita am si un baietel de 6 ani

 

aceeasi lipsa de aer si stare de rau, ameteli, obosesc din orice si simt ca pic pe strada.

mi-au spus ca am lipsa de minerale ca si mg sa le iau pe astea iar de calmat mi-au dat procalm, niste pastile 100% naturale cu sunatoare.

dr mea de familie mi-a spus sa nu mai iau extraveral - creeaza dependenta si induce alte stari depresive.

eu mai luam metroprolol ca sa-mi scada pulsul (am ajuns la un spital cu 140 puls si mi-au spus ca analizele sunt ok dar ca sunt o persoana anxioasa, adica ...cu capu') dar nici asta nu e bun scade si tensiunea...te adorme si nu mai esti bun de nimic.

 

mentionez ca si eu am avut munca de birou, la computer 10 ore pe zi chiar si 12.

 

incerc acum sa merg la un psihiatru si la o d-na dr liana comsa care iti pune un diagnostic cu un aparat quantum.

va tin la curent si daca da rezultate, va spun

(o puteti gasi si pe net)

 

a! la spital mi-au zis ca la inima n-am nimic, toate sunt ok.

parca nu-mi vine sa cred ca sunt bolnava la varsta asta mai cu seama ca sunt destul de atenta cu sanatatea, imi fac analizele o data pe an.

 

de cativa ani umblu asa si toti imi spun ca totul este neurovegetativ.

 

cred ca trebuie sa ne luam un concediu, la aer curat, am auzit ca la breaza e cel mai curat aer si cu asta basta. mai slabut cu munca la calc. mie mi-au spus ca si pozitia pe care o avem la computer este una care nu permite creierului sa se oxigeneze cum trebuie.

 

am ajuns niste masinarii

multa sanatate!

 

 

 

Salutare,

 

Ma intereseaza informatii despre Liana Comsa. Poti te rog sa-mi spui daca merita incercat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Si eu ma chinui cu balonari groaznice de mai bine de un si durere constanta in stomac. Am incercat nenumarate tratamente. Mai demult mi s-au prescris vreo 3 serii de antibiotice fara sa ma simt mai bine. Singurele care m-au ajutat cat de cat au fost enzimele insa acum nu ma mai ajuta nici ele. Si eu am facut endoscopie pentru nodul din capul pieptului (care acum e deja mult mai grav, am senzatia ca umblu cu un bolovan in stomac in mod constant). Am citit despre candidoza intestinala/stomacala si simptomele par sa se potriveasca f bine din tot ce am citit si pe pagini din romania si din america. Ultimul medic gastroenterolog la care am fost a exclus din start posibilitatea... fara discutii... nu stiu de ce. Daca puteti sa-mi spuneti ce analize pot face sa mi se confirme... ati spus ceva de biorezonanta - nu sunt foarte sigura in ce consta acest test. De asemenea, imi puteti va rog spune ce tratament urmati pentru eradicarea ciupercii? Va multumesc mult si va doresc multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor!

 

N-are rost sa insir simptomele mele pentru ca sunt aceleasi cu ale voastre. Natura problemei noastre e una psihologica insa e destul de greu de rezolvat. As vrea sa va intreb daca a aflat cineva care sunt pastilele de care vorbea userul

Simon82 intr-un post al sau pe acest topic, ma refer la acelea pe baza de porumb care el spunea ca l-au ajutat extrem de mult. Daca stie cineva, rog sa posteze.

Sanatate multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si iata ca m-am intors :airkiss:

 

Au trecut peste 5 ani de la primul incident.

 

Intre timp am fost foarte foarte bine, cu exceptia a trei episoade de fibrilatie atriala. Ultimul a fost "prins" de EKG la Floreasca.

 

Cauzele? Aceleasi ca tahicardia veche: calculator, lipsa somn (mai ales asta m-a daramat, am dormit 5-6 ore timp de 2 luni), lipsa sport (luni de zile numai scaun si pat), tutun (1 pachet), cafea (cam 2 medii pe zi), stres.

 

Iarasi medici, iar analize..astept sa vad ce iese dar cardiologul mi-a repetat: inima ta nu e bolnava.

 

Ce am facut? Nu am mai fumat si nu am mai baut cafea. Ma simt mai bine, in primul rand respir bine si probabil ca toata tevatura se leaga de oxigen cumva. Si de oboseala - cel putin in cazul meu.

 

Celor care cititi si aveti problema aceasta: va rog sa faceti cel putin cum fac eu. Va fi mai bine. Poate un concediu mai lung, poate un club sportiv, poate plimbari...renuntati la sedentarism.

 

Stiu ca e greu, dar va mai rog: renuntati la teama. Teama aduce boala. Si asta vine din partea cuiva care va intelege perfect starile, frustrarea si temerile. Acest "ceva", aceasta boala (Chiar, poate ca ar trebui sa ne unim si sa o indosariem ca boala necunoscuta!) este doar o gluma proasta, un dusman care piere foarte usor cu rabdare si grija.

 

Sa fim sanatosi!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-ai aer pentru că fumezi. nu mai fuma deloc, sau dă-te pe ţigări slabe, pe slimsuri sau pe kent white cu 0.1 nicotină ( parcă ) ... şi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua. In mai 2005, dupa un dus cald, am suferit o stare de iminenta de lesin acompianata de panica si lipsa de aer. M-am deplasat imediat la camera de urgenta a Spitalului Floreasca, unde am fost tinut 30 de minute, timp in care am fost consultat, ascultat, 2 ekguri, mi s-a facut o injectie cu calciu intravenos, dupa care mi s-a pus diagnosticul "tulburare neuro-vegetativa". Am mers la medicul de familie si am facut analize de sange care au aratat valori scazute ale calciului ionic si ale fierului seric. Am inceput un tratament cu Ferogradumet ce a durat 2 luni. In Iulie 2005 am inceput sa am episoade de tahicardie (puls dimineata 80, in activitate cca 100-110 ) si palpitatii nelegate de activitate fizica. Am fost la 3 cardiologi si am facut multiple ekguri si o ecografie cord care nu au aratat probleme, cu exceptia unei mici regurgitari la valva mitrala. Am luat propranolol timp de 2 luni in doze foarte mici si intermitent, in luna Octombrie pulsul a revenit la valori mai mici. De atunci am repetat analize de sange, am facut teste de efort, spirometrie, tiroida, etc., etc, totul este in limite normale. Din pacate am in continuare urmatoarele probleme:

- lipsa de aer nemotivata, care dispare la exercitiu fizic sustinut. Senzatia este de nod in gat, nu de sufocare, si de nevoie de a casca, iar in majoritatea timpului nu reusesc sa inspir adanc, parca muschii respiratiei sunt foarte tensionati

- dureri in zona pieptului, in special in partea dreapta, in mana pana la stern. Coastele sunt dureroase in zona in care se prind de stern si uneori am dureri si in alte parti (laba piciorului de exemplu)

- puls "bizar" : in repaos am pulsul intre 60-80 (dimineata cca 60), cand ma ridic brusc uneori pulsul creste spre 90-100 si/sau inima bate mai puternic. Nici unul din cardiologii la care am fost nu au considerat acesta semn de boala.

- comportament interesant la efort: majoritatea simptomelor dispar dupa 10 minute de la inceperea unui efort sustinut.

Mentionez ca am 25 de ani, fumez si sufar de sedentarism (munca de birou - programator), nu sunt supraponderal, nu am nici o boala diagnosticata, si ca am urmat si sedinte de consiliere psihologica referitoare la aceste probleme, sedinte dupa care, timp de 4-5 zile nu mai aveam nici un simptom neplacut.

Intrebarile mele sunt:

1. Trebuie sa mai fac investigatii referitoare la inima?

2. Exista vreun pericol real legat de inima in contextul rezultatelor mele? (repet: toate analizele sangvine PERFECTE, singura care a aratat ceva - lipsa de forma fizica - fiind ekg de efort)

3. Ce cauzeaza lipsa de aer la repaos si mai ales cum scap de aceasta senzatie groaznica? Ceea ce mi s-a prescris in anul care a trecut (suplimente minerale si calmante usoare din plante - Extraveral, Vagostabyl) mi-au usurat simptomele foarte mult dar nu complet, am o permanenta senzatie neplacuta atunci cand incerc sa inhalez adanc, care nu pare legata de efort, fum, stress, alergie la ceva.

Va multumesc

Bogdan

am patit si eu asa.

si dupa o grama da de investigatii nu au gasit nimic decat lipsa de calciu de magneziu.

 

dar de fapt era lipsa de fier.

cand am luat fierul am rezolvat problema.

dar fierul l-am asimilat doar din plante nu din pastile.

renunta la cafea!

si vezi daca dupa o aspirina respiri mai usor.

daca da...atunci cred ca ai ceea ce am avut si eu. LIPSA DE FIER!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Extraordinar !

 

M-am regasit in fiecare din posturile voastre !

 

La mine totul a inceput acum fix 3 ani in perioada sesiunilor din timpul facultatii. Invatatul "pe ultima suta" nu se putea face decat cu tigari, cafea, cola si nopti pierdute. Fiecare examen luat era un motiv de bauta, pierdut noapte si alte prostii (acum asa mi se par).

 

Intr-o noapte pe la pra 3 am avut brusc o senzatie ciudata. O "sageata",un fel de caldura, care a plecat de la inima si s-a dus inspre gat. Din acel moment inima ainceput sa bata din ce in ce mai tare, ajungand la puls 140-150, nu puteam respira, simteam nevoia sa ragai si sa casc, inima mi-o simteam in urechi, la fata eram rosu si mainile erau reci si transpirate. L-am trezit atunci pe tatal meu sa cheme salvare si cand m-a vazut s-a speriat si apoape ca incepuse sa planga pentru ca simtea ca ma duc. Am chemat un vecin care era medic primar si a incercat pana la venirea salvarii sa ma calmeze. Am luat distonocalm, extraveral si mai nu stiu ce si incepuse sa ma ia somnolenta, simteam cum mi se inchid ochii si am reusit sa adorm.

 

Dupa acest episod vreau sa zic ca am facut toate analizele posibile la inima (EKG, ecocradiografie, test de efort) si toate au iesit PERFECTE ! Am vizitat mai multi dosctori cardiologi si toti spuneam acelasi lucru: "Nu ai nimic!". Ii consideram lipsiti de profesionalism, ca nu stiu ce vorbesc si multe altele.

Apoi s-a instalat frica, anxietatea, teama de a nu mai avea un alt atac. Am ajuns sa nu mai pot iesi pe strada. Aveam ameteli groaznice de simteam ca pic jos. Am zis ca am ceva la cap, ca s-a spart un vas de la atacul avut si mi-am facut RMN. NIMIC!

Senzatiile persistau...aveam momente cand brusc, inima incepea sa bata repede si tare, din senin fara sa fac nimic, fara sa ma gandesc la ceva anume.

Mi-am zis ca poate e de la tiroida. Am facut analize si nimic.

Am continuat cu ficatul, fierea, rinichii, sangele dar NIMIC !

 

NU AVEAM NIMIC DAR EU NU PUTEAM DUCE O VIATA NORMALA, LINISTIA !

 

Am fost si la psihiatru, dar numai 1 sedinta smile.gif, si cand am plecat de acolo chiar ma simteam foarte bine. Atunci mi-am dat seama ca "poate" am o problema psihica.

 

Am incercat sa imi menajez inima, am renuntat la tigari, cola si cafea pe care nu le-am pus in gura timp de 2 ani.

 

Trecuse anul si eu tot rau ma simteam, pana cand am fost la un ultim cardiolog care mi-a spus ca s-ar putea sa am o problema neur-ovegetativa, un dezechilibru intre simpatic si parasimpatic. Mi-a recomandat niste pastile pe baza de plante (in special porumb) care au fost ca si un miracol de la Dumnezeu pentru mine. Scapasem de palpitaii si inima mea in sfarsit s-a linistit. Si toatea astea numai dupa o cura de 1 luna.

Din pacate nu imi aduc aminte cum se numeau dar daca mai gasesc cutia pe acasa o sa va spuns si voua, si vi-l recomand !!!

 

Acum sunt mai bine insa am ramas cu ceva "sechele". Din cauza stresului am dat-o in chelie si mai rau am avut ulcer, care s-a vindecat singur. Am aflat de el din intamplare si l-am gasit inchis.

 

Cand faceti analize la sange va recomand sa cereri si diagnosticarea bacteriei Heliobacter Pylori. 77% din populatie o are si multi nu stiu de ea. Am facut timp de 1 luna si jumatate tratament cu 3 antibiotice foarte puternice plus regim, si va spun cu mana pe inima ca a fost prima data dupa 3 ani cand m-am simtit din nou ca sunt om sanatos si ca imi doresc sa traiesc.

 

Asa ca fratilor, boala pe care o aveti este STRESUL ! E boala secolului. Actioneaza la cel mai important organ si afecteaza apoi psihicul si subconstientul, lucruri foarte greu de control !

 

Am 25 de ani, lucrez in domeniul programarii si credeti-ma ca in astia 3 ani am facut niste lucruri pe care nu credeam ca o sa le mai fac vreodata. Totul tine de vointa !

 

Bafta si sanatate !

Te rog frumos sa-mi spui ce tratament ti-a prescris doctorul. Am aceleasi simptome ca si tine: nu pot sa respir, imi vine sa casc si ma blochez, nu pot sa ragai. Am fost la o multime de doctori care au spun ca nu am nimic. De vreo 10 ani ma chinui. Astept un raspuns. Stiu ca postarea ta e foarte veche dar daca mai folosesti acest cont as aprecia daca mi-ai lasa un raspuns. Multumesc frumos, Stefan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cateva situatii in care se manifesteaza ca i cum o "lipsa de aer ". Asta se intampla in cele mai multe cazuri in timpul noptii .

Am sa amintesc pe cele mai dese cauze:

 

1. Obezitate. Inima si plamanii sunt conceputi sa seveasca cu oxigenul din sange o cantitate de celule . Cand cantitatea creste sensibil rezultatul este lipsa de oxigen un sange si asta provoaca cascatul care serveste de obicei la marirea cantitatii de oxigen in sange.

2. Fumatul . El pur si simplu astupa caile respiratoare si celulele plamanului care fac functia de a trece oxigenul din aer la hemoglobina in sange siin continuare la celulele corpului.

3. Scaderea ritmului a pulsului ; a) persoane care iau medicamente pentru scaderea hipertensiunii arteriala. La unele persoane aceste medicamente provoaca incetenirea pulsului sanguin si inputinirea oxigenului in tesute. b) Unele persoane sufera de dizordii care provoaca in timpul noptii incetenirea ritmului pulsului. Medicul va prescrie medicament care va ajuta.

4. Au fost cazuri cand umflarea cailor repiratoare au micsorat cantitatea aerului care poate intra la plamani si se aci problema. O vizita la doctorul de nas urechi si gat ar ajuta.

5.Au fost cazuri cand o nara din nas sa astupat in urma unei lovituri si asa, cantitatea aeruluieste mult micsorata.

6. Un simt ca "lipseste aer " poate provine si de la o problema a inimei. Cel mai rau poate fii in asa caz ca persoana sa intre in panica.

7. Anemie acuta poate face impresie de lips de aer deoarece lipsa de hemoglobina duce la lipsa de aer deoarece ea trece oxigenul de la plamani la tesutele corpului. Situatia asta este foarte rara.

 

Este de recomandat in toate cazurile ca prim ajutor ca pesoana sa se straduiasca sa tuseasca cateva ori. Da. Sa tuseasca. In acelas timp sa se aseada si daca dracul nu este asa de grav sa pasuiasca cateva minute. In majoritatea cazurilor lipsa de aer dispare incet-incet.

 

nu fumati si nu exagerati cu cafeaua,cu ceaiul si cu alcolul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×