Sari la conținut
Forum Roportal
Hefaistos

Lipsa de aer de un an

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am trecut prin momente de cosmar, insomnii, ameteli, am fost pe punctul de a renunta la servici -

 

Scriu toate acestea pt ca poate vor ajuta celor care se afla in disperare..

Diagnosticul a fost asa: severe probleme digestive - ficat intoxicat, gastrita cu inceput de ulcer duodenal, reflux gastroesofagian, probleme de oxigenare cerebrala, rinita alergica, faringita, inima obosita - HTA, dezechilibru mineral si desigur neurovegetativ!

Pt toate cele de mai sus mi sa depistat o singura cauza si aceea este CANDIA!!! O micoza care daca nu te ucide dintr-o data, cu siguranta o face in timp! Prin biorezonanta se poate vedea si cauza cat si vechimea problemei astfel incat se actioneaza la radacina bolii nu se trateaza organele care practic nu au nimic. Am fost diagnosticat cu Candidoza intestinala si stomacala. Am citit pe internet tot ce a fost legat de acest fung (incercati si va veti regasi in tot ce scrie acolo). Candida e un fung care se ragseste printre toate bacteriile din intestin. Alimentatia proasta si factorii cotidieni (stress) + antibioticele prescrise in prostie de f multi medici, distrug mediul intestinal, lasand sa se dezvolte candida si distrugand lactobacilul esential in procesul de nutritie. Astfel candida abunda tesutul intestinal, ficatul!! care lasa sa treaca toxina in sange. Candida afecteaza orice tesut din om (inclusiv creierul). Boala se numeste ..candidoza iar simptomele ei sunt: oboseala, minte incetosata (scazuta putere de concentrare), balonari, diaree sau scaun greu, dureri abnominale, dezechilibre imunologice si f multe altele. La mine au fost: OBOSEALA, tahicardie, tensiune, dureri abdominale si de cap, depresii s.a. In SUA se estimeaza 80% din populatie ca suferind de candidoza din cauza alimentatiei extrem de proasta!

...!

 

Mi se pare destul de logic ca existenta unei astfel de bacterii in intestin sa cauzeze asa mari probleme. Trebuie tratata cauza in sine...

 

Oameni buni, lasati medicina traditionala acolo unde trebuie. Bani multi aruncati si de pomana.

Mergeti si faceti biorezonanta pt un diagnostic clar si real!

Rata de probabilitate e de 97,7%.

Nasa isi testeaza personalul de pe statiile orbitale cu oberon (aparat folosit in biorezonanta).

 

Am renuntat la toate medicamentele alopate si le-am abordat pe cele homeopate si naturiste (sub indrumarea medicului!).

Nu mai luati prosti ca distrugeti si ce e bun in voi!

 

De foarte mult timp mi-am propus sa mananc mai sanatos, sa nu mai iau pastile aiurea, in ultimele luni m-am intoxicat cu antibiotice din cauza unei sinuzite si apoi o rinoplastie...dar vreau sa ajung la un bioenergoterapeut cat mai repede. Am avut si eu probleme cu atacurile de panica, sunt afurisite rau si numai cand ma gandesc la ele ma ia groaza, insa am invatat ca inainte de somn pentru a evita problemele trebuie neaparat aerisit in camera, sa nu ai stomacul plin cu mancare (mai ales acum de sarbatori cand ne indopam cu prea multa carne de porc) si sa fie liniste in camera - fara tv sau radio. E foarte important. Inca ma mai supara atacurile de panica, incep sa tremur cu totul, incepe inima sa-mi bata foarte tare, ma ia mai mult cu frig decat cu cald si simt ca nu mai am aer. Din cate am citit, trebuie sa iei o gura de aer rece (ok acum, dar la vara!? :lol2: ) si te linistesti. eu luam o fiola de calciu si ma linisteam. insa nu cred ca asta e solutia...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna! am observat ca foarte multa lume se confrunta cu aceasta problema, lipsa de aer, tahicardie, poate din cauza stresului, poate din cauza muncii de birou, sedentarism sau anxietate; eu m-am trezit odata la birou ca nu mai aveam aer si am fugit repede la medicul de familie, care mi-a spus sa merg la un alergolog, care la rindul ei mi-a spus sa iau intai Ca si Mg si apoi sa merg la ea sa imi fac teste de alergie, n-am mai mers dar am luat ca si mg si tot asa ma simteam; eu am hipertiroida si lesinam si foarte des inainte, daca ma taiam la deget mai tare sau ma loveam mai tare; am mers sa imi fac electroencefalograma si ekg si mi s-a spus ca am tahicardie si ca am probleme cu sistemul neurovegetativ, mi-a recomandat sa iau propranolol, sa nu depun mult efort, sa nu ma uit exagerat la televizor, sa nu consum deloc alcool, cafea si tutun; eu fumez si beau cafea dar nu exagerat, doar dimineata si tot asa ma simt , am tahicardie mare,de multe ori 140 pulsul, n-am mai lesinat de vreo 3 ani, dar starile de sufocare tot le am, nu mai pot circula nici cu tramvaiul sau autobusul, ca mi-e frica sa nu fac un atac de panica din cauza lipsei de aer, la dentist cind mi se administreaza anestezie la fel, imi bate inima ff tare si nu mai am aer; nu stiu ce solutie ar fi, poate daca stresul nu ar fi asa mare, ar fi mai ok, sa am timp de mai multa relaxare, sa renunt complet la cafea si tutun... nu stiu, dar m-am saturat de aceasta stare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Ati mai gasit solutii pentru rezolvarea problemelor? E inutil sa-mi descriu si eu starile , care sunt identice cu ale voastre. Totusi parerea mea este ca psihoterapia este destul de eficienta, in cazul meu cel putin, si inca ceva, pentru cei care au tahicardie in fiecare zi controlati-va si glandele suprarenale (pe langa tiroida). Eu am lasat si cafeaua de un an si tigarile de o luna, acum astept sa vad cum decurge situatia.

Mai postati si voi, sa mai stim unii de altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma regasesc printre cele scrise..de multa vreme palpitatii, lipsa de aer...greata, ameteala, tremurici...recunosc sunt o fire sensibila si ma "consum" din orice, stresul e mare si munca mea e la computer...nu mai fumez si nu mai beau cafea de mult...tocmai vazand ca fumatul imi creeaza stari mai ciuidate la inima ca lipsa de aer...

 

aseara am fost la consult dupa o stare de rau provocata de lipsa de aer, ritm foarte scazut al inimii, senzatia de cadere intr-un spatiu vid...ciudat oricum...si mi-a zis dr asa flegmatic oarecum ca am nimerit prost..e de la nervi, trebuia sa ma duc la psihiatru..tulburare vegetativa - mi-a dat distonocalm si xanax...pe mine sincer m-a amuzat prescrierea xanaxului de care auzeam numai la americani in cazuri de depresii grave...

 

la sfatul unei farmaciste care m-a sfatuit ca xanaxul e f toxic si da dependenta am luat ceva pe baza naturala sedivitax...sunt la 3 a pastila..deocamdata simt aceeasi agitatie in zona inimii...sa vedem, poate o avea vreun efect de linistire...

 

sper sa nu fie nimic grav, o sa imi fac si analize de sange...dar cred ca psihicu e baza... societatea asta, sistemul ne omoara pe toti cu zile fratilor...ar trebui sincer sa cautam mai mult natura si lionistea decat zgomotul orasului chiar daca asta ar insemna un trai mai simplu mai lipsitm de tentatii mai putini bani..armonia cred ca e mai importnata..sanatate multa tutror!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce mai faceti dragilor? cum va mai e? eu, d cand am postat ultima oara, am fost intr-o napte la floreasca, la urgenta. simtem ca-mi bate inima ciudat, mai precit la a treia bataie, simteam ca bate in gol, nu stiu daca ati mai avut senzatia asta. Bineinteles ca m-am speriat foarte tare tare si la 2 noaptea eram la floreasca. acolo, surpriza nu mai aveam nimic, ekg normal, si bineinteles ca nici una nici doua dr pune diagnosticul distonie neurovegetativa si-mi da calmogen si magneB6. Am luat un aspacardin pe zi si mi-e mai bine, mai am scapari dar ma gandesc ca n-am de ce sa ma panichez pentru ca sunt sanatoasa organic, si cu timpul imi trec simptomele. Offff, chiar ca o sa ajungem ca americanii, cu psihoterapii si xanax tot timpul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incercati o gandire pozitiva,liniste (fara stress), miscare, psihoterapie, control la endocrine si glande renale. undeva vi s-a rupt filmul. cititi la sectiunea psihologie topicul de anxiosi, probabil o sa va regasiti in el (din pacate). oricum e batalia voastra trebuie voi sa va miscati altfel nu lupta nimeni pt voi. spor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ei, tot asa ma simt

maine merg la un control la inima.

intre timp am incercat si xanax-u' dar l-am lasat ca imi dadea niste aneteli cumplite...zombi eram

de la atata calciu cu magneziu si zinc am facut si pietricele la rin ichi si tot asa

 

cateodata imi este atat de rau ca simt ca pic si ma prabusesc si tot eu gasesc resurse sa ma linistesc dar nu e suf.

trebuie sa fie un remediu.

 

voi ce ati mai facut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hello, hello, ce mai faceti, nu mai scrie nimeni aici? gata v-ati vindecat cu totii?

Ce sa mai crezi, anxietate, atacuri de panica, lipsa acuta de vitamine si minerale, inima hiperexcitata, nevroza la inima, distonie neuro-vegetativa, prolaps de valva mitrala care e asmptomatic de obicei, dar acum na ca sa trezit din lungul somn.... ficare dr cu parerea lui si bineintele cu specializarea lui.

O perioada imi gasisem metoda prin care sa-mi treaca palpitatiile: luam un aspacardin si ma plimbam 10 min in jurul blocului (adica efor fizic), apoi am luat aspacardin 1/zi la recomandarea medicului, si m-a ajutat mult pt ca mi-a diminuat senzatia de oboseala. Apoi am lasat aspacardinul credzand ca m-am vindecat si ca asta era tot spilul, cand acum la 7 zile de cand am lasat aspacardinul m-au luat iarasi palpitatiile.

Eu am trecut prin mai multe etape ale starilor de cand mi s-a facut rau pe strada vara trecuta, extrasistole, tahicardie, palpitatii, si in tot acest timp doctorii imi spun ca n-am nimic :doh: . Degeba incercam sa la povestesc eu toate starile tuturor doctorilor, ca n-apucam sa termin episodul de asta-vara si gata incepeau spasmofilie, atac de panica.

Chiar in acest moment am palpitatii, asa ca va pup pe toti si ne mai ..... citim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut. Am ramas socat citind primul post al lui Hefaistos intrucat ma regasesc in majoritatea simptomelor. Totul a plecat de la un botez din vara ce venea in continuarea unei seri pierdute in pub-urile din regie. Cantitatea mare de alcool in combinatie cu Cola si Redbull mi-au facut inima s-o ia razna cand m-am intors acasa si-am incercat s-adorm. De-atunci viata mea n-a mai fost la fel. Desi am facut o gramada de analize atat la inima (unde mi-au gasit doar un prolaps de valva zic ei nesemnificativ) cat si generale (plamani okey, ficat fara pb etc) nu am gasit o explicatie pentru starea mea. De 4 luni de zile am capatat si aceasta problema la respiratie de care vorbea si hefaistos. Simt nevoia foarte des sa casc, si-atunci cand ma simt fara aer si inspir adanc am impresia ca nu e suficient si ca exista o obstructie.

 

Sincer, cred ca e ceva pe fond psihic, un pic de anxietate combinata cu paranoia si sustinuta de lipsa de activitate (aka sedentarismul).

 

edit : domeniul de activitate acelasi - informatica -

bai oameni buni si eu sufar de acceasi boala de rahat recomandatimi si mie un medic in bucuresti am auzit de tratament ferogradumet si calciu efrevescent d3 si am auzit ca a dar rezultate ... am 24 de ani nu pot sa traiesc toata viatza asta de rahat numai in chinuri multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×