Sari la conținut
Forum Roportal
Hefaistos

Lipsa de aer de un an

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua. In mai 2005, dupa un dus cald, am suferit o stare de iminenta de lesin acompianata de panica si lipsa de aer. M-am deplasat imediat la camera de urgenta a Spitalului Floreasca, unde am fost tinut 30 de minute, timp in care am fost consultat, ascultat, 2 ekguri, mi s-a facut o injectie cu calciu intravenos, dupa care mi s-a pus diagnosticul "tulburare neuro-vegetativa". Am mers la medicul de familie si am facut analize de sange care au aratat valori scazute ale calciului ionic si ale fierului seric. Am inceput un tratament cu Ferogradumet ce a durat 2 luni. In Iulie 2005 am inceput sa am episoade de tahicardie (puls dimineata 80, in activitate cca 100-110 ) si palpitatii nelegate de activitate fizica. Am fost la 3 cardiologi si am facut multiple ekguri si o ecografie cord care nu au aratat probleme, cu exceptia unei mici regurgitari la valva mitrala. Am luat propranolol timp de 2 luni in doze foarte mici si intermitent, in luna Octombrie pulsul a revenit la valori mai mici. De atunci am repetat analize de sange, am facut teste de efort, spirometrie, tiroida, etc., etc, totul este in limite normale. Din pacate am in continuare urmatoarele probleme:

- lipsa de aer nemotivata, care dispare la exercitiu fizic sustinut. Senzatia este de nod in gat, nu de sufocare, si de nevoie de a casca, iar in majoritatea timpului nu reusesc sa inspir adanc, parca muschii respiratiei sunt foarte tensionati

- dureri in zona pieptului, in special in partea dreapta, in mana pana la stern. Coastele sunt dureroase in zona in care se prind de stern si uneori am dureri si in alte parti (laba piciorului de exemplu)

- puls "bizar" : in repaos am pulsul intre 60-80 (dimineata cca 60), cand ma ridic brusc uneori pulsul creste spre 90-100 si/sau inima bate mai puternic. Nici unul din cardiologii la care am fost nu au considerat acesta semn de boala.

- comportament interesant la efort: majoritatea simptomelor dispar dupa 10 minute de la inceperea unui efort sustinut.

Mentionez ca am 25 de ani, fumez si sufar de sedentarism (munca de birou - programator), nu sunt supraponderal, nu am nici o boala diagnosticata, si ca am urmat si sedinte de consiliere psihologica referitoare la aceste probleme, sedinte dupa care, timp de 4-5 zile nu mai aveam nici un simptom neplacut.

Intrebarile mele sunt:

1. Trebuie sa mai fac investigatii referitoare la inima?

2. Exista vreun pericol real legat de inima in contextul rezultatelor mele? (repet: toate analizele sangvine PERFECTE, singura care a aratat ceva - lipsa de forma fizica - fiind ekg de efort)

3. Ce cauzeaza lipsa de aer la repaos si mai ales cum scap de aceasta senzatie groaznica? Ceea ce mi s-a prescris in anul care a trecut (suplimente minerale si calmante usoare din plante - Extraveral, Vagostabyl) mi-au usurat simptomele foarte mult dar nu complet, am o permanenta senzatie neplacuta atunci cand incerc sa inhalez adanc, care nu pare legata de efort, fum, stress, alergie la ceva.

Va multumesc

Bogdan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mentionez ca am 25 de ani, fumez si sufar de sedentarism (munca de birou - programator)

 

In viata capatam uneori niste obiceiuri foarte daunatoare...

Sfatul meu e sa o lasi mai usor cu medicamentele si sa treci pe instaurarea de obiceiuri mai sanatoase...

De exemplu exista un sistem numit "PowerHour" recomandat de Anthony Robbins... eu l-am incercat si merge super... tot ce trebuie sa faci e sa-ti acorzi tie insuti o ora pe zi... prima ora a diminetii...

sunt 5 etape in ora asta; 3 pentru partea mentala 2 pentru partea fizica... foarte usor de invatat, foarte usor de aplicat... nu e decat o singura problema: trebuie sa VREI sa te simti mai bine.

 

Atentie, este o foarte mare diferenta intre "VREAU sa ma simt mai bine" si "Mi-ar placea sa nu mai am problemele astea".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bogdane, lipsa de aer este semn de anxietate.

Iti recomand sa continui consilierea psihologica sau psihoterapie. Asta trebuie facuta o perioada indelungata, pentru ca, in fond, trebuie sa descoperi "buba".

In al doilea rand, fa mai mult sport. Dupa efort fizic intens, iti va mai trece si cheful de fumat.

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In viata capatam uneori niste obiceiuri foarte daunatoare...

Sfatul meu e sa o lasi mai usor cu medicamentele si sa treci pe instaurarea de obiceiuri mai sanatoase...

De exemplu exista un sistem numit "PowerHour" recomandat de Anthony Robbins... eu l-am incercat si merge super... tot ce trebuie sa faci e sa-ti acorzi tie insuti o ora pe zi... prima ora a diminetii...

sunt 5 etape in ora asta; 3 pentru partea mentala 2 pentru partea fizica... foarte usor de invatat, foarte usor de aplicat... nu e decat o singura problema: trebuie sa VREI sa te simti mai bine.

 

Atentie, este o foarte mare diferenta intre "VREAU sa ma simt mai bine" si "Mi-ar placea sa nu mai am problemele astea".

 

Ai mare dreptate aici... Si sfatul meu e acelasi: lucreaza mai intai pe partea mentala. E bosibil sa ai un blocaj energetic!

Bogdane, lipsa de aer este semn de anxietate.

Iti recomand sa continui consilierea psihologica sau psihoterapie. Asta trebuie facuta o perioada indelungata, pentru ca, in fond, trebuie sa descoperi "buba".

In al doilea rand, fa mai mult sport. Dupa efort fizic intens, iti va mai trece si cheful de fumat.

Succes!

Si sportul e bun. Trebuie sa faci de toate ca sa iti fie bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In viata capatam uneori niste obiceiuri foarte daunatoare...

Sfatul meu e sa o lasi mai usor cu medicamentele si sa treci pe instaurarea de obiceiuri mai sanatoase...

De exemplu exista un sistem numit "PowerHour" recomandat de Anthony Robbins... eu l-am incercat si merge super... tot ce trebuie sa faci e sa-ti acorzi tie insuti o ora pe zi... prima ora a diminetii...

sunt 5 etape in ora asta; 3 pentru partea mentala 2 pentru partea fizica... foarte usor de invatat, foarte usor de aplicat... nu e decat o singura problema: trebuie sa VREI sa te simti mai bine.

 

Atentie, este o foarte mare diferenta intre "VREAU sa ma simt mai bine" si "Mi-ar placea sa nu mai am problemele astea".

Am dat google-eala dupa cuv cheie si am gasit un "ghiveci".

Pina la urma de unde ti-ai luat metodele?

M-ai facut curios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am dat google-eala dupa cuv cheie si am gasit un "ghiveci".

Pina la urma de unde ti-ai luat metodele?

M-ai facut curios.

 

PowerHour face parte dintr-un program numit "Get The Edge", unul din programele de succes ale lui Anthony Robbins.

mai multe informatii la:

http://www.anthonyrobbins.com/SOLUTIONS/PR...x?ProductID=621

nu e decat 210$ si personal consider ca merita banii... mai ales daca te tii de el...

Desigur... pentru amarasteni exista tot timpul varianta cu retelele P2P (poate fi scos cu eMule)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poti face o corelatie cu profesia pe care o ai.am observat aceste simptome la persoanele care folosesc computerul in activitatea lor peste 10 ore pe zi.-uneori chiar si mai putin.

 

stai mai mult in milocul naturii, plimba-te pe malul apelor, in paduri, soare, vant, etc.organismul tau nu "tipa" dupa diferitele pastilutze ci dupa...oxigen.energie vitala.aceasta ti-a secat practic.

 

 

sanatate multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,sunt adrian si am 29 de ani si sunt un om disperat sau in pragul disperarii,am citit topicul lui hefaistos si am ramas impresionat ,cu atat mai mult cat sufar de aceeasi problema sau poate mai rau .Totul sa intamplat acum 4 ani si 7 luni cand am avut o criza puternica de inima ,nu stiam ce se intampla cu mine,inima mi-o luase razna,batea foarte tare ,ma gandeam ca mor in momentul respectiv ,dupa vreo jumate de ora mi-am revenit cat de cat dar de atunci au inceput problemele si chinul meu groaznic,luni si ani de durere ,lacrimi.doctori peste doctori,crize de nervi si nopti nedormite si ce-i mai rau chinul persoanelor din jur care trebuia sa-mi suporte crizele de inima si de nervi ,nu stiam ce sa mai fac ,am fost diagnosticat cu afectiune neuro-vegetativa sau nevroza cardiaca ,nu vroiam sa accept ca de la o varsta vrageda aveam sa suport atata chin si durere ,nu trece o zi sa nu ma simt rau.sau sa nu ma doara inima sau pieptul ,si in acest moment in care va scriu am dureri ,nu s-au mai oprit de atunci ,lipsa de aer,lipsa de concentrare,lipsa somului m-au facut sa ajung intr-o stare de depresie,parca nu mai sunt omul care eram,.nu mai pot munci cum trebuie,obosesc foarte repede,numai dau randament ,uneori parca nu mai simt ca traiesc sau ma chnui sa traiesc pentru copil si sotie.am fost si eu la iasi la centrul de cardiologie si am facut toate testele posibile,de efort,plamani,ekg,film la inima ,tot ce poate sa-mi indice ceva legat de inima.NIMIC LA INIMA ,asta-mi spun toti ,dar tot nu pot sa cred ,unii mi-ai spusa ca muschiul inimi e slabit ,si stiu ca am exagerat cu cafea si tigara ,ma durea capul si nu stiam de ce .consumam vreo 3 kg de cola pe zi ,si cafea,nu dormeam noaptea ,stateam in fata calculatorului pana dimineta ,poate si aste-au au avut o cauza ,de atunci au inceput problemele ,in urma acestor abuzuri .nu mai stiu ce sa fac ,m-am gandit ca sunt tanar si poate imi revin,degeaba am incercat la toti doctori cardiologi,am luat tone de pastile,nimic ,mi-am pierdut orice speranta de a ma simti mai bine ,as vrea macar o zi sa nu mai simt ca am doare ceva ,nu sunt gras ,am fost sportiv,fumez si acum dar foarte putin si lucrez tot in domeniul informatici ,acum mai putin .sfatuiti-ma ce as putea sa fac ,ajutati-ma cu un sfat ,cu orice si mai ales sper sa citeasca acest topic si mefaitos,stiu prin ce trece ,un chin un calvar al tau si a celor din jurul tau ,am ajuns sa gandesc ca nu mai am mult de trait ,mi-e prea greu sa mai pot indura atat ,4 ani si 7 luni mi-ai fost destul ,AJUTATI-MA,VA MULTUMESC !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma numesc Ioana, am 32 de ani, si am cam aceleasi probleme, cu o singura explicatie. Spasmofilie. Citeste cam tot ce gasesti pe Google, si ai sa fii uimit de explicatie. Abuzul de cafea - cofeina - poate declansa o criza, si maninca si calciul.

 

Si eu am o fetita mica, sot, si nu stiu exact cum sa le dau de capat. Dar, daca nu ai probleme cu rinichii, ia suplimente de calciu+D si de magneziu. Uneori, desi analizele ies normale, tot exista spasmofilie - am citit pe net - pentru ca de fapt nu ajung mineralele la muschi, provocind spasme.Acolo unde se spune spasmul, acolo simti durerea.

 

Eu am inceput la 25 de ani. Nu aveam aer, si nu stiam ce am. Nu eram nervoasa, poate doar nealimentata suficient, ca orice fata care...tine la silueta... La inceput lipsa de aer tinea citeva minute, pina am ajuns la o zi intreaga, si atunci m-am speriat si cred ca am facut un atac de panica. Diagnosticul a fost spasmofilie usoara. Am facut calciu intravenos.

 

Anii au trecut, mereu alte manifestari ale bolii... Cind palpitatii, cind crampe musculare mari, cind dureri in piept.. Atit de mari durerile in piept, de am crezut ca fac infarct. Am fost la urgente, si mi-au facut EKG. Inima era in stare perfecta, tensiunea 120/80... Doctorita mi-a spus sa iau calmante, dar eu am luat doar un distonocalm, si deja eram mai bine... Eram in preajma unui concurs despre care aflasem ca e aranjat. Pt. atcineva, fireste...

 

Prin urmare incearca sa tratezi carentele de minerale, ia cite un distonocalm, nimic mai puternic, bea mai putina cola, si cafea doar dimineata, si te vei simti mult mai bine!

Succes!

 

p.s. Da, si insomnie... Ori senzatia de nod in git... Nu te speria, fii calm, nu esti singurul si nu ai sa mori, daca la asta te gindesti... Spamofilia de spectaculoasa, dar nu e decit... o carenta de minerale...

 

http://www.ziaruldeiasi.ro/cms/site/z_is/n...nte_138193.html

 

http://209.85.135.104/search?q=cache:60Hzo...&lr=lang_ro

 

http://209.85.135.104/search?q=cache:N3mzm...&lr=lang_ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am ramas socat citind primul post al lui Hefaistos intrucat ma regasesc in majoritatea simptomelor. Totul a plecat de la un botez din vara ce venea in continuarea unei seri pierdute in pub-urile din regie. Cantitatea mare de alcool in combinatie cu Cola si Redbull mi-au facut inima s-o ia razna cand m-am intors acasa si-am incercat s-adorm. De-atunci viata mea n-a mai fost la fel. Desi am facut o gramada de analize atat la inima (unde mi-au gasit doar un prolaps de valva zic ei nesemnificativ) cat si generale (plamani okey, ficat fara pb etc) nu am gasit o explicatie pentru starea mea. De 4 luni de zile am capatat si aceasta problema la respiratie de care vorbea si hefaistos. Simt nevoia foarte des sa casc, si-atunci cand ma simt fara aer si inspir adanc am impresia ca nu e suficient si ca exista o obstructie.

 

Sincer, cred ca e ceva pe fond psihic, un pic de anxietate combinata cu paranoia si sustinuta de lipsa de activitate (aka sedentarismul).

 

edit : domeniul de activitate acelasi - informatica -

Editat de Decret

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×