Sari la conținut
Forum Roportal
aramis

vizita activistului de partid la muzeul de jucarii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Compozitia si perspectiva: pozitia tipului e ne-naturala, parca sta lipit de sticla vitrinei. Fundalul (si de fapt intreaga compozitie) nu are relief. Gama de culori este inecata in rosu si roscat, tonurile sunt plate. Portretul lipsit de claritate, totul este varza acolo - ochii plutesc intr-o balta de hasuri negricioase, urechea arata ca o bucata de dovleac, nasul pare din alta pictura, culoarea carnatiei este gresita . Pictura nu are o viziune, un stil personal. Din ce inteleg eu tehnica si viziunea se obtin dupa ceva scoala urmata apoi de ani buni de exercitiu/lucru.

 

nu e neaparat un defect in pictura :yahoo:

 

ps: si daca stai bine si te uiti, partea superioara a capului activistului e leit parte din portretul lui ceausescu... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hai sa-ti spun ceva: poate mutra trebuie sa fie tampa, dar pensula nu...

tu singur negi orice remarca de detaliu, prin negarea defectului... ba chiar - dupa ce ti l-ai descoperit - incerci sa-l valorifici prin afirmatii de genul: nu e neaparat un defect in pictura

asta nu e solicitare de opinii ci intentie de anulare a criticilor...

 

 

stai putin, care intentie de anulare a criticilor? poate-i o afirmatie cam tare, asta pe care o faci,

poti foarte bine sa-mi spui ca, dimpotriva, e un defect in pictura asta cu amanuntul, dar nu-mi place sa mi se puna-n gura lucrurile pe care nu le-am spus, si mai ales intentii cum ca nu-stiu-ce as avea de g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stai putin, care intentie de anulare a criticilor? poate-i o afirmatie cam tare, asta pe care o faci,

poti foarte bine sa-mi spui ca, dimpotriva, e un defect in pictura asta cu amanuntul, dar nu-mi place sa mi se puna-n gura lucrurile pe care nu le-am spus, si mai ales intentii cum ca nu-stiu-ce as avea de g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fie cum zici tu... pana si opinia o critici... cum ai putea accepta critica?

mai sus iti scrisese lynxul observatiile lui: n-ai raspuns la ele, ci doar la ce am scris eu...

atitudinea asta are un nume in psihologie... de ce nu admiti ca - la amatorismul tau in pictura, am si eu dreptul sa fiu amator in ale criticii?

 

pai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca taboul este bunciel, dar mai mult prin tematica. daca ai avea mai multe tabouri care ar completa ideea de ansamblu, mesajul sau trasatura generala, ar fi ceva mai reusit. Tabloul in sine pare o parte a unui intreg, ii lipseste acel intreg pentru a fi pus in valoare (pare un detaliu dintr-o opera mai vasta, ceva limitat)

 

Ramai cu o senzatie de dezamagire, parca ai fi privat de ceva mai substantial. dar e bine realizat, mie imi place, iar ideea e ok

 

A, si e un pic monocrom si monoton, dar de efect

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate observatiile negative pe care le-am spus (si pe care le sustin in continuare, fiindca in domeniul asta nu ma incurc in cuvinte bune de fatada), exista si un lucru pozitiv - macar si faptul ca pictezi in mod constant este un lucru bun. Cred ca te si simti bine cand o faci. Arata ca si cand ai face chestia asta ca un fel de terapie. Chiar daca din punctul meu de vedere rezultatele sunt fara valoare, se poate presupune ca, prin studiu si practica, in viitor ti-ai putea imbuntati "productia".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Compozitia si perspectiva: pozitia tipului e ne-naturala, parca sta lipit de sticla vitrinei. Fundalul (si de fapt intreaga compozitie) nu are relief. Gama de culori este inecata in rosu si roscat, tonurile sunt plate. Portretul lipsit de claritate, totul este varza acolo - ochii plutesc intr-o balta de hasuri negricioase, urechea arata ca o bucata de dovleac, nasul pare din alta pictura, culoarea carnatiei este gresita . Pictura nu are o viziune, un stil personal. Din ce inteleg eu tehnica si viziunea se obtin dupa ceva scoala urmata apoi de ani buni de exercitiu/lucru.

 

lipeala-

intentia era sa stea lipit de vitrina,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vezi? spuneam eu undeva ca o sa incerci sa anulezi orice critica, pe principiul ala al tau cu defectele in pictura...

 

:yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un artist stie mai bine ce a vrut sa exprime decat orice critic. poate ca tabloul este stangaci pe alocuri, dar are si lucruri pozitive.

este normal sa te axezi pe ce e bun dintr-o opera, pe critici oricum nu-i poti multumi, asta e ocupatia lor - critica.

 

daca esti o persoana nemultumita vesnic te faci critic de arta si iei si bani pe exprimarea starii de nemltumire. dar evident ca nu poti face arta din asta, asa ca nu prea esti luat in seama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vezi? spuneam eu undeva ca o sa incerci sa anulezi orice critica, pe principiul ala al tau cu defectele in pictura...

 

:yahoo:

 

am

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×