Sari la conținut
Forum Roportal
Languages

Facultati

Postări Recomandate

Hey! Sunt in clasa a X-a pe profil filologie,bilingv-engleza, am ales acest profil deoarece imi plac foarte mult limbile straine,in special engleza(fac 5 ore de engleza,2 de franceza,1 de latina si 4 de romana)si pe viitor vreau sa raman tot pe partea asta cu limbile, insa nu stiu ce facultate (mai buna) sa aleg. As vrea sa studiez si alte limbi straine(in generala am facut germana timp de 4 ani si chiar mi-a placut,dar nu am avut un profesor foarte bun ca sa pot spune ca ma descurc foarte bine la vorbit,dar totusi am o baza)vreau mai multe informatii despre facultatile din Romania,care sunt mai bune si pe ce sa ma axez.Multumesc!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca te interesaza sa studiezi la Litere/Filologie sau Limbi Straine, atunci facultatile/catedrele cu traditie in aceste domenii sunt la universitatile din Bucuresti, Iasi, Cluj, Timisoara.

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi plac foarte mult limbile straine,in special engleza...pe ce sa ma axez..?

În general, adolescenţii din zilele noastre sunt mari iubitori de limbă engleză, după cum şi tu spui că eşti. Trebuie să fii sigur(ă) că asta vrei să faci. De asemenea spui că-ţi place şi germana, şi asta e bine. Înseamnă că ai putea să mergi mai departe pe studiul limbilor germanice: engleza, germana, daneza, olandeza, suedeza, norvegiana. Dacă vrei să faci performanţă, trebuie ca în momentul intrării la facultate, să ştii vorbi fluent măcar jumătate din aceste limbi, şi în facultate să studiezi direct literatura scrisă în limbile respective.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gandeste-te si ce meserie vei avea daca mergi pe partea cu limbile. Poti alege o facultate de filologie in limbi straine, de unde poti iesi profesor, poti lucra in cercetare, poti face si traduceri, sau poti alege o sectie de traducatori - interpreti...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hey! Sunt in clasa a X-a pe profil filologie,bilingv-engleza....

 

 

Poate ceva jurnalism ar merge! Si il poti face in orice limba iti place si o stapanesti bine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi plac foarte mult engleza, franceza, latina, romana, germana, etc., ...

 

Un sfat amical doar, ca sa te perfectionezi si mai bine, mereu sa citesti ceva in aceste limbi, ca sa intelegi felul cum se gandesc in acele tari oamenii, care nu este deloc la fel cum se preda acea limba intr-o alta tara nevorbitoare de acele limbi. Incearca si maghiara

de curiozitate macar, cel putin o sa te distrezi la exprimare si desigur o sa-l compari cu celelate limbi!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca la asfarsitul liceului vorbesti fluent jumatate din limbile alea, atunci nu mai are sens sa dai la facultatea de limbi straine.

Care e diferenţa dintre liceu şi facultate ? La liceu se învaţă generalităţi: matematică, literatură, geografie, fizică...şi aşa mai departe. La facultate, se învaţă doar un anumit domeniu, în speţă, limbile străine. În liceu nu se poate afla autori de literatură în diferite limbi. În schimb, în facultate, colegii asta fac...schimbă idei despre literatura respectivă, iar profesorii îi îndrumă spre domenii specializate. De asta spuneam că cine vrea să facă performanţă, merge în facultate pregătit. Facultatea specializează, nu formează.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De asta spuneam că cine vrea să facă performanţă, merge în facultate pregătit.

 

Tot zici de performanta. La ce performanta te referi?

 

Facultatea specializează, nu formează.

 

Asta este un punct de vedere teoretic.

 

Facultatea specializeaza doar daca are ce specializa, adica daca faci o materie pe care ai studiat-o in liceu (matematici, chimie, fizica, istorie, engleza, franceza, spaniola, italiana, poate rusa si eventual sport). Dar facultatile de limbi straine fac si formare, nu neaparat specializare. Gandeste-te lacazul celor care merg se studieze hindi, japoneza, chineza, finlandeza, araba au invatat aceste limbi inainte de facultate si acolo se specializeaza. In acele cazuri se face o formare de un tip intensiv, iar specializarile vin mai tarziu.

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot zici de performanta. La ce performanta te referi?

Îi spuneam iniţiatorului acestui topic faptul că, dacă vrea să facă performanţă, trebuia ca atunci când merge la facultate, trebuie să ştie vorbi fleuent măcar jumătate din limbile germanice. În acest caz, în facultate nu va mai fi nevoie să înveţe să vorbească, ci va studia literatura în limbile respective, astfel încât la puţin timp după terminarea studiilor, să se poată apuca de traduceri din română în limbile respective, sau invers. Ba chiar traduceri ale unor opere filosofice, cu toate subtilităţile lor. Ori asta nu se poate face dacă la 19 sau 20 de ani când omul se apucă de universitate, nu cunoaşte limbile în care vrea să facă acele traduceri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×