Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Pedeapsa capitala vs religie vs moralitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Matei 5:38~46:"Aţi auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi, şi dinte pentru dinte." Dar Eu vă spun: Să nu vă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Autoritatea a fost lasata de Dumnezeu si tribunale au fost de cand lumea, daca n-ar exista pedepsele astea..unde am ajunge?...

Nu stiu..si daca-i lasi in viata, cate inchisori trebuie construite?!! :) Oricum, moartea e prea usoara pentru cineva care a omorat chiar si numai un om...

Sa-l lase sa se chinuie acolo, in inchisoare...

Da' daca el n-are nici o strabatere? ii cumparam o camasa cu maneci lungi sau..?

Editat de Amarena
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sa-l omoare,ptiu, nu simti nici o durere, ii tragi un glonte in cap si gata.

Cum ramane cu durerea ce o lasa in urma criminalul? Eu le-as smulge unghiile, i-as trage in teapa.....

Dar atunci nu i-ai mai respecta, nu-i asa?

Pana la urma nu avem noi drept de decizie :)

Ba da, noi sint aceia care decidem. Prin numarul nostru si puterea de a-i influenta pe cei din jur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba da, noi sint aceia care decidem. Prin numarul nostru si puterea de a-i influenta pe cei din jur.

 

Asta asa e.

Dovada ca in SUA sunt state care aplica pedeapsa cu moartea si state care nu o aplica. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pedeapsa cu moartea pentru crime atroce. pentru animale care ori au incetat de mult, ori n-au fost niciodata oameni. pentru criminali fara remuscari. pentru oameni care au curmat voit si barbar o viata.

 

cum vedeti voi pedeapsa aplicata inca din viata aceasta? ca din viata cealalta inca nu s-a intors nimeni sa ne spuna cum functioneaza sistemul...

e corect sa pedepsim astfel? e incorect? facem o crima la randul nostru sau doar curatam planeta de un nemernic?

ne erijam in Dumnezeu pe pamant sau doar aplicam dictonul "dupa fapta si rasplata"?

Nu avem dreptul sa luam viata nimanui.Eventual pedeapsa cu inchisoare pe viata ar fi binevenita pentru astfel de oameni!

Si totusi gandindu-ne la talharul de pe cruce ,Isus L-a iertat ! Domnul are putere sa ierte orice pacat ,singurul care nu se iarta este necredinta!

Binentele sa cei care resping iertarea lui Dumnezeu vor ajunge in Iad pentru totdeauna!

Asta nu credem doar daca vine cineva de dincolo ,ci credem fiindca ne-a spus-o Isus Cristos ,Fiul lui Dumnezeu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar atunci nu i-ai mai respecta, nu-i asa?

Nu inteleg unde vrei sa bati?Ce treaba are cu respectul??

Eu, una, nu dau 2 lei pe criminali, la asta te refereai?

 

Ba da, noi sint aceia care decidem. Prin numarul nostru si puterea de a-i influenta pe cei din jur.

Asa este..... dar nu putem stii daca hotararile noastre sunt bune sau nu.

Editat de mirelut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa este..... dar nu putem stii daca hotararile noastre sunt bune sau nu.

 

trebuie sa ne asumam riscul asta din pacate.

sau putem sa dam fuga la carticica sa vedem ce scrie acolo :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trebuie sa ne asumam riscul asta din pacate.

sau putem sa dam fuga la carticica sa vedem ce scrie acolo :)

Mai bine se facea un chestionar sa vedem cine isi asuma riscul sau nu :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda, din punctul meu de vedere, as face o combinata alpina din:

1.

I-as tine in celule sub pamant, in noroi, sa aiba timp sa-si dea seama ce au facut si sa se roage pentru moarte, ca o izbavire.

si:

2.

Eu le-as smulge unghiile, i-as trage in teapa.....

 

plus tortura psihica si niste sare...

 

daca victima ar fi cineva drag mie, fara nici o problema l-as omori pe criminal cu mainile goale !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda, din punctul meu de vedere, as face o combinata alpina din:

1.

 

si:

2.

plus tortura psihica si niste sare...

 

daca victima ar fi cineva drag mie, fara nici o problema l-as omori pe criminal cu mainile goale !

Eu i-as predica Evanghelia si l-as indemna la pocainta! Sigur Isus a murit si pentru pacatele lui!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×