Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Pedeapsa capitala vs religie vs moralitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deci, cum ramane pana la urma? Poate omul judeca astazi, si sa dea verdictul? Ba chiar sa-l puna in aplicare?

nu stiu daca poate, cert e ca o face.

Biblia nu clarifica treaba asta, ba mai rau, o incurca definitiv.

si eu judec. constient sau inconstient. dar imi asum in avans posibilitatea "mustruluielii" pe lumea cealalta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia nu clarifica treaba asta, ba mai rau, o incurca definitiv.

Daca am lua in considerare, ca crestini, ca Fiul lui Dumnezeu a venit PERSONAL ca sa opreasca ''judecata'' sau ''verdictul'' date in aceasta lume, de ce spui ca ''...o incurca definitiv''?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc. :)

Raspunsul tau constituie de fapt si parerea pe care mi-am format-o eu despre tine! :ok:

 

 

Ai grija cum o tii in brate ca poate il faci gelos pe sotul domniei sale si e posibil sa-ti schimbe el ireversibil viata! :cry:

Din cate am aflat de pe alt domeniu, anul asta in octombrie se marita!!!! :crazy:

CASA DE PIATRA!!! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai grija cum o tii in brate ca poate il faci gelos pe sotul domniei sale si e posibil sa-ti schimbe el ireversibil viata! :o:

Din cate am aflat de pe alt domeniu, anul asta in octombrie se marita!!!! :)

CASA DE PIATRA!!! :crazy:

La fel ii doresc si eu! :ok: Toate cele bune! Asta nu schimba cu nimic situatia de fata!

Intre noi fie vorba, nu as renunta la cea care mi-a schimbat ''ireversibil'' viata, pentru nimic/nimeni din lume...de pe Terra. :cry:

Asa ca: cool down! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La fel ii doresc si eu! :) Toate cele bune! Asta nu schimba cu nimic situatia de fata!

Intre noi fie vorba, nu as renunta la cea care mi-a schimbat ''ireversibil'' viata, pentru nimic/nimeni din lume...de pe Terra. :ok:

Asa ca: cool down! :cry:

 

Si eu care credeam ca stii de gluma! :crazy:

Daca ar fi avut curajul sa se ia de tine, l-as fi condamna sa invete cuvantul Domnului cu ....cioanas! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca am lua in considerare, ca crestini, ca Fiul lui Dumnezeu a venit PERSONAL ca sa opreasca ''judecata'' sau ''verdictul'' date in aceasta lume, de ce spui ca ''...o incurca definitiv''?

 

citeste romani 1.32; 7,1; 7,25; 12,19; 13,1-7 si spune-mi ce crezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu care credeam ca stii de gluma! :ok:

Daca ar fi avut curajul sa se ia de tine, l-as fi condamna sa invete cuvantul Domnului cu ....cioanas! :o:

Pai Tjedy, la gluma se raspunde cu gluma, nu stii? :) Sau nu stiu eu...??? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
citeste romani 1.32; 7,1; 7,25; 12,19; 13,1-7 si spune-mi ce crezi.

Ma asteptam sa-mi raspunzi un pic mai pe vorba ta. Ca Biblia o putem interpreta fiecare cam cum vrem.

 

Ce am inteles eu de acolo:

1.Exista oameni, care desi au idee despre ceea ce este moral in ochii lui Dumnezeu, nu numai ca nu aplica in viata lor, dar in plus, ii agreaza pe cei care, la fel ca ei isi bat joc de aceasta moralitate. Si asta desi cunosc ca, dpdv al lui Dumnezeu, plata pacatului este moartea.(Rom.1.32)

2. Omul sincer, recunoaste Legea lui Dumnezeu ca fiind demna de urmat, se straduieste sa o urmeze, dar in acelasi timp se vede legat de propria lege din trupul lui, cea care-l conduce numai inspre pacat in fiecare moment.(Rom.7.25)

3.Credinciosul adevarat in Dumnezeu, nu considera corect sa-si faca singur dreptate. Cel care judeca si aplica sentinta este doar Dumnezeu.(Rom.12.19)

4.Dati Cezarului ce este al Cezarului, si lui Dumnezeu, ce-i al lui Dumnezeu. ..fara a te confunda pe tine insuti cu Cezarul sau cu Dumnezeu.(Rom.13.1-7)

5.Nu ma indoiesc ca voi auzi si parerea ta. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma asteptam sa-mi raspunzi un pic mai pe vorba ta. Ca Biblia o putem interpreta fiecare cam cum vrem.

 

aha...

 

no, bun atunci, daca tot am ajuns la un consens, sa-ti spun eu ce cred din treburile cele ce le spune pavel pe acolo.

omul e trup pacatos si suflet de la Dumnezeu.

omul nu tre' sa-si faca singur dreptate pe lumea asta.

omul e supus legii lui Dumnezeu si pe lumea asta, si pe cealalta.

legea lui Dumnezeu este aplicata de cei oranduti - stapanirea.

"Caci ea este slujitoare a lui Dumnezeu spre binele tau. Iar daca faci rau, teme-te; caci nu in zadar poarta sabia; pentru ca ea este slujitoare a lui Dumnezeu si razbunatoare a maniei Lui, asupra celui ce savarseste raul. " - romani 13,4

 

Deci Dumnezeu a lasat legi pentru corp in lumea asta, inclusiv pedeapsa cu moartea - pe care le aplica cei indreptatiti. pe lumea cealalta El ne va judeca sufletul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista doua pareri in ceea ce priveste pedeapsa cu moartea:

Psihologii spun ca o viata de iad este mai curand pedeapsa decat o moarte rapida, prin urmare ei tind sa voteze "inchisoarea pe viata".

Personal, as vota pentru pedeapsa cu moartea (in cazuri iesite din comun). DAR, caci aici exista un dar: cum reparam o eventuala eroare judiciara in acest caz?

Editat de Her

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×