Sari la conținut
Forum Roportal
bladecris

De ce ii ranim pe cei dragi?

Evaluează acest topic

Iubire  

17 membri au votat

  1. 1. Iubire egoista sau altruista?

    • Imi place sa iubesc
    • Imi place sa fiu iubit(a)
    • Ambele variante


Postări Recomandate

Sint foarte senzitivi si la cuvantul grasime cei dragi mai nou si se supara foc sa vorbesti de fata cu ei despre asemenea teme ca totul se refera la ei/ele. A ajuns lumea foarte iritabila la orice provocare!!! Deja trebuie sa te echipezi cu multe smecheroase raspunsuri daca mergi undeva ca nu se stie ce crowd te asteapta si cu ce te ataca. Eu mereu fac intrari trambitate si astern punctul meu de vedere, pana sa aud ceva de la cineva, sa stie cu cine au de a face. Nu accept si nu cer scuze, etc.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

A rani e o forma de a te apara ;)/>/>

 

Cica scopul scuza mijloacele, dar ce ne determina sa procedam asa cu cei dragi noua?

 

Pentru ca putem.

 

 

In mod cert asa e, dar de ce o facem cand am putea sa nu o facem. Pana la urma este alegerea noastra si nu a lor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"De ce ii ranim pe cei dragi?"

Omul are conştiinţă, adică poate discerne între faptele bune şi faptele rele. O faptă bună ajută sau împlineşte pe cineva, iar una rea, îl demoralizează şi îl înjoseşte.

 

Aceeaşi faptă e considerată bună, dacă cineva se răzbună pe un duşman, şi, e considerată rea, dacă e făcută faţă de cineva pe care îl îndrăgim. Conştiinţa e cea care ne face să percem că facem rău unui om, şi bine altuia, deşi faptele sunt aceleaşi.

 

O întrebare e: "de ce facem o faptă rea cuiva, dacă ştim că-i provoacă durere ?" Un posibil răspuns ar putea fi următorul: omul are nevoie de defulare, adică de eliberare a tensiunilor acumulate. Şi asta, manifestată faţă de cineva drag, nu are repercursiuni foarte neplăcute, de cele mai multe ori, pentru că cel drag ne iartă. Însă, aceeaşi faptă făcută unui necunoscut, sau mai rău, unui duşman, îl face pe acesta să nu ne ierte, şi să ne ţină minte..."cât o trăi el".

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cica scopul scuza mijloacele, dar ce ne determina sa procedam asa cu cei dragi noua?

Ei sunt la indemana. Le trantim chestii in cap ca sa ne aparam de noi insine.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un posibil răspuns ar putea fi următorul: omul are nevoie de defulare, adică de eliberare a tensiunilor acumulate.

 

Comunismul-capitalistilor au stiut cum sa exploateze aceste tensiuni acumulte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....

Aceeaşi faptă e considerată bună, dacă cineva se răzbună pe un duşman, şi, e considerată rea, dacă e făcută faţă de cineva pe care

Editat de Indigo 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si asa ajungem sa ne intalnim cu oameni pe care nu i-am vazut niciodata ( functionari la un ghiseu, medici, profesori, soferi, trecatori etc) dar care deja satui de tot felul de "sicane" pe care le-au luat de la altii (poate fara sa le merite) isi descarca "sacul" si ei unde au ocazia si apoi ne mai intrebam de ce sunt oameni nervosi pe strada, de ce soferii se injura in trafic, de ce functionarul ne raspunde in 2 peri, de ce ....

Cu cât e mai mare stresul provocat de neîmpliniri, în societate, cu atâta nervozitatea şi defularea în general, e mai răspândită. Într-o societate cu oameni care au un salariu mediu de 4000 - 5000 de euro pe lună, şi pensii de 3000, cum e societatea luxemburgheză de exemplu, acolo lumea e calmă, molcomă, blajină...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O alta categorie de suparacioase si foarte usor de ranit sint si alcoolicii. Nu le convine de nici o discutie!!! Unele deja n-au rabdare la nimic sa asculte, altele deja nu pricep nimic din ceea ce li se spune ... sint prea dusi departe cu spalatul creierului.

 

Ma intreaba acum una de vesti din ROmania si-i spun de ce-mi aduc aminte repede si-mi reproseaza ca ma laud cu neamurile mele de acolo!!! Cand ii reamintesc de ce mi-a spus de o vreme despre rudele ei, ma face in toate felurile ca ea nu mi-a spus nimic.

De la revedere i-am spus ca nu mai are mult din chinurile pamantenilor nici ea dupa restul de cunostinte cu paharelul in mana ...

Cealalta femeie mereu are ce are cu spalatul pe cap ... e o povoara sa se spele deja si nu numai pe cap, o alta amarita usor de jignit doar vorbind despre apa, sapun, sampon sau baie :stars:/>

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×