Sari la conținut
Forum Roportal
hans

Moralitate biblica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si atunci la ce bun tot circul asta?

 

Cum adica de ce tot circul? Ce esti copil?

 

pai locuri de munca (preoti)

carti (Biblia alea alea) brosuri reviste pliante, cruci, tamaie, icoane, calendare

servicii religioase platite

turism (manastiri, locuri sfinte), suveniruri(pamant de la Bethleem, ulei de masline)

alimente de post

imobiliare (biserici, catedrale. capele, case parohiale)

"instrumentar" bisericesc

 

Tu vezi in cate interese lovesti???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu cunostea raul pe care il crease inainte de Adam si Eva.

Atunci de ce este pus in carca omului?

"Caracterul lui Dumnezeu ar fi estimat mult mai favorabil de catre oameni daca el ar fi vizitat

gradina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inseamna ca era si rau pe acolo, dar el, chior si naiv, nu-l vazuse pana atunci. buuun.

Dumnezeu e de alta parere:"...si a vazut ca toate lucrurile erau bune".Deci, daca TOATE erau bune, unde era raul? Singurul lucru rau de pe-acolo, era NEASCULTAREA de porunca lui Dumnezeu si URMARILE acestuia. Pe care Adam NU le cunostea. Pana la timpul caderii probei. Caci binele, il cunoscuse, traind inconjurat de "toate lucrurile bune".

 

pai daca omul era ca Dumnezeu in gandire si facut dupa chipul si asemanarea Sa, doar ca nu traia vesnic...cum de-a luat-o razna si dupa ale cui standarde? cum de nu l-a mai suportat Dumnezeu pe terra de i-a dat potopul?

Nu il stiu exact cum sta treaba cu pacatul, dar mi-l inchipui ca si putregaiul:desi marul a fost odata mar, dupa ce putrezeste nu mai are aceleasi proprietati...Sau ca un soft virusat mai degraba.

De altfel, care-i procesul transmiterii URMARII pacatului de la om la mediul inconjurator? Nu-l cunoastem, desi e clar ca urmarea pacatului a cuprins si lumea animala, caci Dumnezeu nu a creat animale carnivore care sa se consume una pe cealalta, ci toate au fost create ierbivore. Dupa Biblie...

Biblia spune ca Adam a fost creat PERFECT, DUPA chipul si ASEMANAREA lui Dumnezeu, deci nu o copie a Lui. Legea lui Dumnezeu, dragostea, era in inima lui pana a venit NEASCULTAREA. De atunci, Legea lui Dumnezeu s-a sters(DETERIORAT) din inima sa in fiecare zi cate putin, pana s-a ajuns la Cain, si apoi la rautatea omului dinainte de potop, despre care Dumnezeu spune ca :"...rautatea omului era mare pe pamant, si ca TOATA imaginatia gandurilor din inima lui era in fiecare zi numai RAUTATE".(Gen.6.5). Cum s-a ajuns de la chipul lui Dumnezeu in om, la chipul acesta pe care Dumnezeu nu-l mai sufera pe Terra,il vad asemenea putregaiului care DISTRUGE zi de zi.

Din cauza ca standardele lui Dumnezeu s-au sters din inima omului, a venit mai tarziu promisiunea:"...iata voi face un nou legamant ...voi pune Legea Mea in launtrul lor, o voi scrie in inima lor;si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu."(Ier.31.33)

Deci, datorita degradarii standardului lui Dumnezeu din inima omului, Dumnezeu a facut promisiunea RESCRIERII Legii Sale in inima omului, caci datorita DEGRADARII acestei Legi din inima sa a luat-o razna omul.

 

 

Numai tu esti de parerea asta.

Exista moralitate (tine de epoca, de societate etc)

Biblia poate are un set de reguli (mai mult sau mai putin morale)

Moralitate este una singura, nu exista doua moralitati. Ea este vie si evolueza in contextul social si temporal.

 

Asa cum oamenii aderam la un singur sistem moral. Nu putem vorbi intr-o singura societate de mai multe moralitati, nu?

Da, exista moralitate in fiecare epoca si societate, dar este SCHIMBATOARE, ca si omul de altfel...

Moralitatea pe care a lasat-o Dumnezeu NU SE SCHIMBA. Este aceeasi, ca si Dumnezeu.

Si cele doua standarde sunt DIFERITE, si vor fi mult mai vizibil diferite, timpul va demonstra asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hans, nu ti se pare o glume proasta facuta de Dumnezeu pe seama oamenilor?

Da, as putea-o lua si asa, dar NU IMI PERMIT s-o fac! :o:

Si citind si crezand ce scrie prin Biblie,si vazandu-mi propria mea viata, am ajuns la concluzia ca nu e o gluma proasta.

 

Nu este el atotputernic atoatestiutor si etern?

Poti spune ca el exista in afara timpului, si de asemenea stie exact ce a facut si ce va face fiecare individ(care a existat si care va exista) pe lumea asta.

Si atunci la ce bun tot circul asta?

Pai, pacatul nu a fost prevazut in Univers. Si de aceea, Dumnezeu trateaza probabil acest lucru ca pe un experiment care sa DOVEDEASCA faptul ca pacatul are efect dezastruos asupra celor "infectati". De aceea il lasa sa se desfasoare pana la final, cand se vor dovedi toate afirmatiile facute de o parte sau de alta parte vis-a-vis de aceasta problema.Singurul din Univers care stie finalul este Dumnezeu, dar mai exista si alte creaturi care doresc sa vada cu ochii lor daca intr-adevar pacatul duce la raul pe care Dumnezeu l-a descoperit tuturor de altfel. De exemplu, Diavolul sau Satan, nu e convins ca pacatul are urmari dezastruoase pentru oameni. Poate chiar si unii din oameni sunt de aceeasi parere. De aceea trebuie un test "live".

E ca si cum pentru a demonstra faptul ca un motor termic se gripeaza in cazul utilizarii sale fara ulei, in cca. X minute de functionare, profesorul face testul in fata elevilor, pentru ca acestia sa vada clar rezultatul, si inca pe viu.

Cam asa vad eu... :cheer:

De altfel, intr-una din pildele Fiului lui Dumnezeu, Acesta spune ca un OM(Fiul lui Dumnezeu), a semanat niste seminte bune(oameni credinciosi, fiii Imparatiei) intr-o tarina(lumea).Intre timp, vine un vrajmas(Satan) care semana neghina(oameni necredinciosi, fiii celui rau) in acea tarina. Cand cultura a crescut, slujitorii(ingerii cei buni ai lui Dumnezeu), au observat cultura de grau infestata cu neghina, si cer permisiunea sa intervina pentru smulgerea acesteia.Dar OMUL le cere sa aiba rabdare pentru ca ambele plante sa creasca impreuna pana la seceris(sfarsitul veacului), cand graul copt, va fi separat de neghina.Scuze daca te-am plictisit cu pilda asta, dar mi s-a parut potrivita. :spiteful:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai, pacatul nu a fost prevazut in Univers. Si de aceea, Dumnezeu trateaza probabil acest lucru ca pe un experiment care sa DOVEDEASCA faptul ca pacatul are efect dezastruos asupra celor "infectati".

 

Hans!! Nu mai distorsiona faptele ca sa se potriveasca.

Cum nu a fost prevazut pacatul daca dupa episodul cu sarpele din Eden Dumnezeu spune

"Adam s-a facut ca noi cunoscand binele si raul"

deci raul exista dinainte nu a fost o consecinta a neascultarii

 

offff logicaaaa meaaa :spiteful:

 

"Spre deosebire de filosof, teologul adopta o pozitie, o dogma, si apoi se angajeaza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hans!! Nu mai distorsiona faptele ca sa se potriveasca.

Cum nu a fost prevazut pacatul daca dupa episodul cu sarpele din Eden Dumnezeu spune

"Adam s-a facut ca noi cunoscand binele si raul"

deci raul exista dinainte nu a fost o consecinta a neascultarii

La inceput, ma refeream la crearea Universului. Episodul de care discutam noi aici vine la mult timp dupa ce a fost creat Universul. Si poate la multi ani dupa crearea Pamantului.

Desi pacatul nu a fost creat de Dumnezeu, el a aparut in creatia Sa.Cum, se intreaba si s-au intrebat multi. Prea multe detalii nu avem, insa Biblia spune ca pacatul a intrat in lume printr-un inger care fusese facut perfect, dar care prin ingamfare a ajuns Satan si Diavol. Si ca pe acesta l-a urmat in razvratire impotriva lui Dumnezeu, a treia parte din ingerii cerului. Si ca acestuia i s-a acordat libertatea de a-si incerca lucrarea de amagire cu orice fiinta din Univers. Chiar si cu Fiul lui Dumnezeu. Cu unii i-a mers(Adam, Eva,a treia parte din ingerii cerului creati de Dumnezeu, etc.), cu altii insa nu(Iov, Isus, etc.). Si ca acesta exista ca Diavol, inainte de a fi facut omul pe Pamant. Dar omul nu-l cunostea. Pana a ascultat de el, calcand porunca lui Dumnezeu.Si astfel a ajuns sa cunoasca si raul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este aproape logic ce spui tu hans.Insa daca Dumnezeu este perfect, de ce tolereaza imperfectiunea.Cui vrea sa demonstreze propagarea pacatului?Oamenilor sau diavolului?

Si in ce scop?

Daca este atotputernic, de ce nu distruge raul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este aproape logic ce spui tu hans.Insa daca Dumnezeu este perfect, de ce tolereaza imperfectiunea.Cui vrea sa demonstreze propagarea pacatului?Oamenilor sau diavolului?

Si in ce scop?

Daca este atotputernic, de ce nu distruge raul?

Ca e logic sau nu, eu asa cred, ca asa a spus Dumnezeu in Biblie.Dumnezeu a creat doar binele.Raul a aparut de la sine, ulterior, printr-un proces greu de inteles pentru noi oamenii-spune Biblia. Ca raul nu va fi tolerat pe veci, este clar conform spuselor lui Dumnezeu.Ca cel rau este inca tolerat, este deoarece desi Dumnezeu stie ca urmarea pacatului duce la dezastru, de acest lucru nu sunt convinsi deopotriva oameni si ingeri. Vezi episodul biblic cu Iov. In fata intregii adunari al lui Dumnezeu, Satan il acuza pe Dumnezeu ca Acesta ii mituieste pe oameni cu unele bunuri sau chiar cu sanatate, in schimbul ascultarii. Pentru ca in final acuzatia lui sa fie demonstrata ca falsa, Dumnezeu lasa evenimentele sa curga conform cererii lui Satan. Chiar daca acestea au adus durere in casa lui Iov.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×