Sari la conținut
Forum Roportal
hans

Moralitate biblica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dumnezeu e de alta parere:"...si a vazut ca toate lucrurile erau bune".Deci, daca TOATE erau bune, unde era raul?

Singurul lucru rau de pe-acolo, era NEASCULTAREA de porunca lui Dumnezeu si URMARILE acestuia. Pe care Adam NU le cunostea. Pana la timpul caderii probei. Caci binele, il cunoscuse, traind inconjurat de "toate lucrurile bune".

nu observi ca te contrazici? intr-o lume perfecta nu exista conceptul raului, nici chiar sub forma notiunii de neascultare.

si daca raul nu exista, sarpele de unde a aparut? s-a materializat de pe enterprise? dupa care, cand a iesit nasol, "beam me up, scotty!" ?

 

De altfel, care-i procesul transmiterii URMARII pacatului de la om la mediul inconjurator? Nu-l cunoastem, desi e clar ca urmarea pacatului a cuprins si lumea animala, caci Dumnezeu nu a creat animale carnivore care sa se consume una pe cealalta, ci toate au fost create ierbivore. Dupa Biblie...

adica Adam si Eva o fac de mamaliga si Dumnezeu pedepseste si animalele sa se devoreze intre ele? cam exagerat.

 

Biblia spune ca Adam a fost creat PERFECT, DUPA chipul si ASEMANAREA lui Dumnezeu, deci nu o copie a Lui. Legea lui Dumnezeu, dragostea, era in inima lui pana a venit NEASCULTAREA.

prin neascultare, omul s-a facut ca Dumnezeu, cunoscand binele si raul. singurul lucru care-i despartea era posibilitatea vietii vesnice.

 

Din cauza ca standardele lui Dumnezeu s-au sters din inima omului, a venit mai tarziu promisiunea:"...iata voi face un nou legamant ...voi pune Legea Mea in launtrul lor, o voi scrie in inima lor;si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu."(Ier.31.33)

pai Dumnezeu nu deosebea oamenii buni de cei rai? nu-i putea lichida numai pe cei rai? si ce legatura aveau vietuitoarele cu oamenii cei rai? in plus, care-i faza cu animalele curate si cele necurate?

iar treaba cu curcubeul ca semn al legamantului e de-a dreptul puerila...

 

Moralitatea pe care a lasat-o Dumnezeu NU SE SCHIMBA. Este aceeasi, ca si Dumnezeu.

ba se schimba si aia, dar n-avem voie sa comentam la un astfel de episod. doar e Dumnezeu, nu?

ei, uite, eu cu nenea asta nu-s de acord. cred in Dumnezeu, dar nu cred in dumnezeul prezentat in VT.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi pacatul nu a fost creat de Dumnezeu, el a aparut in creatia Sa.Cum, se intreaba si s-au intrebat multi. Prea multe detalii nu avem, insa Biblia spune ca pacatul a intrat in lume printr-un inger care fusese facut perfect, dar care prin ingamfare a ajuns Satan si Diavol. Si ca pe acesta l-a urmat in razvratire impotriva lui Dumnezeu, a treia parte din ingerii cerului. Si ca acestuia i s-a acordat libertatea de a-si incerca lucrarea de amagire cu orice fiinta din Univers. Chiar si cu Fiul lui Dumnezeu. Cu unii i-a mers(Adam, Eva,a treia parte din ingerii cerului creati de Dumnezeu, etc.), cu altii insa nu(Iov, Isus, etc.). Si ca acesta exista ca Diavol, inainte de a fi facut omul pe Pamant. Dar omul nu-l cunostea. Pana a ascultat de el, calcand porunca lui Dumnezeu.Si astfel a ajuns sa cunoasca si raul.

 

hans, tu ca un bun cercetator biblic ar trebui sa stii mai bine decat mine ca identificarea lui Satan cu sarpele este o interpretare fortata si reprezinta o tentativa de falsificare a cartii "Facerea". Nici un cuvant din textul original nu justifica o asemenea interpretare. Acolo sarpele este sarpe si atat. Dintre toti autorii cartilor care alcatuiesc Vechiul Testament, doar doi amintesc de diavol : autorul cartii lui Iov si autorul cartii lui Tobit.. Dar si acestea apar spre sfarsitul Bibliei si nici in ele, nici in alte carti nu se pomeneste nimic de Satana-Lucifer. Asa ca ar fi bine sa luam Biblia ca atare si sa vedem unde este totusi sursa raului despre care vorbesti cu atata patos, sa vedem de ce crezi tu ca Dumnezeu cel iubitor tolereaza prezenta raului si de ce perechii primordiale i s-a refuzat nemurirea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare:

Cum se face ca toate crimele alea oribile cu arme din SUA (in care un adolescent frustrat intra in scoala si deschide focul asupra colegilor) nu se intampla in centre de educatie si cultura precum Harvard, Berkeley ci in orase care sunt bastioane ale fundamentalismului crestin si care au biserici la fiecare colt de strada si care sunt pline ochi duminica:

Pearl -Mississippi, West Paducah Kentucky, Jonesboro Arkansas, Edinboro Pennsylvania, Springfield Oregon si Littleton Colorado, toate pline pana la refuz cu biserici evanghelice si cu

Editat de Maximus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hans, deci tu poti accepta ca raul a venit de la sine? Fara sa fie creat de cineva?

Atunci esti in contradictie cu faptul ca dumnezeu este creatorul.

Da, pot accepta acest lucru. Atata timp cat altii mult mai luminati ca mine au acceptat acest lucru, pot sa-l accept si eu.

Este adevarat ca Dumnezeu este Creatorul, si toate lucrurile vin de la El. Insa ce vina are Dumnezeu, daca una din creaturile Sale desi creata perfecta, alege sa se razvrateasca impotriva Sa?

E ca si cum ai spune ca un constructor de autoturisme este vinovat, pentru ca tu ai ales sa conduci autoturismul fara ulei in motor, iar acesta dintr-o bijuterie a ajuns un fier vechi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E ca si cum ai spune ca un constructor de autoturisme este vinovat, pentru ca tu ai ales sa conduci autoturismul fara ulei in motor, iar acesta dintr-o bijuterie a ajuns un fier vechi.

 

nu, pentru ca autoturismul nu-i perfect. daca ar fi fost perfect, nu avea nevoie de ulei de motor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu, pentru ca autoturismul nu-i perfect. daca ar fi fost perfect, nu avea nevoie de ulei de motor.

 

Cum ai spune ca daca omul ar fi fost perfect nu ar avea nevoie de mancare :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prin neascultare, omul s-a facut ca Dumnezeu, cunoscand binele si raul. singurul lucru care-i despartea era posibilitatea vietii vesnice.

Vrei sa spui ca omul a devenit Atotstiutor si Atotputernic, la fel ca Dumnezeu?

 

pai Dumnezeu nu deosebea oamenii buni de cei rai? nu-i putea lichida numai pe cei rai?

Ba da. Chiar asta a facut-o la potop.

 

si ce legatura aveau vietuitoarele cu oamenii cei rai? in plus, care-i faza cu animalele curate si cele necurate?

Ca toate animalele pe care Dumnezeu le facuse pentru om si-au schimbat "naravul", este clar, caci Insusi Dumnezeu spune:"voi sterge de pe fata pamantului pe omul pe care l-am creat, de la om pana la vite. pana la reptile si pana la pasarile cerului; caci imi pare rau ca i-am facut".(Gen.6.7). De ce? "Pentru ca ORICE FAPTURA isi stricase calea pe pamant".(Gen.6.12). Caci desi lupul a fost facut sa stea impreuna cu mielul, si doar un copil sa le conduca, aceste fiinte nu se mai sufereau una pe alta...decat impaiate.

 

in plus, care-i faza cu animalele curate si cele necurate?

Faza cred ca nu are nici o legatura cu subiectul nostru.

 

iar treaba cu curcubeul ca semn al legamantului e de-a dreptul puerila...

Pentru tine este puerila. Pentru acei oameni care abia au scapat cu viata din potop, a insemnat foarte mult. :doh:

 

ba se schimba si aia, dar n-avem voie sa comentam la un astfel de episod. doar e Dumnezeu, nu?

Ca nu se schimba, este clar:"Dreptatea Ta este o dreptate vesnica, si legea Ta este Adevar...".(Ps.119.142), "Am vazut un sfarsit al oricarei desvarsiri, dar porunca Ta depaseste orice margini..."(Ps.119.96),"Caci adevarat va spun, cat timp nu va trece cerul si pamantul, nu va trece o iota sau o frantura de litera din Lege, inainte sa se fi implinit toate..."(Mat.5.18).

Dreptatea lui Dumnezeu o schimba doar oamenii. Pentru ca ei nu pot sa se ridice la nivelul ei, incearca ei sa coboare standardul, creandu-si un dumnezeu pe "masura" lor. DE UNDE ai aflat tu ca se schimba Dreptatea Lui? :crazy:

 

Daca e Dumnezeu CE?

 

 

ei, uite, eu cu nenea asta nu-s de acord. cred in Dumnezeu, dar nu cred in dumnezeul prezentat in VT.

Pacat. De ce L-ai crede atunci pe Fiul Sau, caci:"...invatatura Mea nu este a a Mea, ci a Celui care M-a trimis...", spune Fiul lui Dumnezeu.

 

Totusi, in care Dumnezeu crezi tu?

 

nu, pentru ca autoturismul nu-i perfect. daca ar fi fost perfect, nu avea nevoie de ulei de motor.

Te pomenesti ca nici omul nu era perfect...avea nevoie de aer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o intrebare:

Cum se face ca toate crimele alea oribile cu arme din SUA (in care un adolescent frustrat intra in scoala si deschide focul asupra colegilor) nu se intampla in centre de educatie si cultura precum Harvard, Berkeley ci in orase care sunt bastioane ale fundamentalismului crestin si care au biserici la fiecare colt de strada si care sunt pline ochi duminica:

Pearl -Mississippi, West Paducah Kentucky, Jonesboro Arkansas, Edinboro Pennsylvania, Springfield Oregon si Littleton Colorado, toate pline pana la refuz cu biserici evanghelice si cu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum se face ca desi unul dintre cei care si-au trait viata zi de zi langa Fiul lui Dumnezeu, era un hot, un tradator si un criminal? ORICINE este vulnerabil in fata pacatului! Si are libertatea de a alege intre ascultare si neascultare.

 

Hanssss!!!! Si aia educati au libertatea de alegere.

Raspunde la intrebareeeee. De ce numai aia din orase fundamental religioase scot automatul si omoara oameni in scoli. De ce se intampla numai in orase de ultra religioase???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raspunde la intrebareeeee. De ce numai aia din orase fundamental religioase scot automatul si omoara oameni in scoli. De ce se intampla numai in orase de ultra religioase???

Pentru ca religia pe care o practica este invatatura data de tatal lor. Care-i tatal oamenilor ultrareligiosi care incalca porunca lui Dumnezeu: Sa nu ucizi??? Vezi Ioan8.44. :doh:

Este enorma diferenta intre a avea poruncile lui Dumnezeu in inima, si a le avea atarnate pe perete! Inima merge peste tot cu tine, pe cand peretele...

Si nu incerca sa dai vina pe crestini pentru astfel de evenimente. Pentru ca astfel de evenimente se intampla peste tot. Ce crezi, la Harvard nu sunt oameni pacatosi? Chiar daca nu curge sange, pacatul, indiferent de natura lui este CONDAMNAT cu aceeasi masura de catre Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×