Sari la conținut
Forum Roportal
Hecate

Asocierea rock - satanism

Postări Recomandate

Am observat ca exista o prejudecata destul de raspandita... si anume ca majoritatea roccaerilor ar fi satanisti. Stiu ca unele trupe de rocca isi asuma o imagine satanica, dar aceasta poate fi si o strategie de marcaeting... De asemenea, ideologia satanista nu are nici o tangenta cu rocca-ul... Si, oricum, cei care asculta un anumit gen de muzica nu trebuie neaparat sa gandeasca la fel ca un personaj interpretat pe scena de catre un artist... Cel putin asta este parerea mea.

Voi ce credeti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca unele trupe de rocca isi asuma o imagine satanica, dar aceasta poate fi si o strategie de marcaeting... ?

 

Bun venit, Hecate, in comunitatea Roportal !

Eu cred ca in 90 % din cazuri chiar despre asta e vorba : o strategie de marcaeting. Cred ca sunt destule trupe ale caror membri duc o viata cat se poate de normala in afara scenei iar in timpul spectacolului doar devin asa - zisi "satanisti" . De asemenea, nu prea cred in asocierea asta automata roccaer = satanist, dar realitatea e ca membrii unor astfel de secte nu asculta nici muzica populara, si nici Mariah Carey...

 

-edited 28 oct 12:32

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu,categoric nu este nici o legatura intre roccaeri si satanism.pe mine chiar ma enerveaza ca se face asocierea asta :x

nici nu stiu sincer cu a aparut aceasta presupusa legatura!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda.Aceasta asociere e total eronata.Poate ca se machiaza mai strident sau adopta un costum mai neobisnuit dar aceasta este doar tinuta de scena;e folosita mai mult pentru a atrage publicul....caruia ii place tot ce este iesit din comun,spectaculos.Asta nu inseamna ca trebuie sa facem asocieri de genul acela.Un artist se comporta pe scena intr-un fel, iar in viata de zi cu zi poate fi un om obisnuit chiar banal poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o asociere care se face si in filme.

De fiecare data cand este un film cu necuratu muzica din soundtracca-ul este rocca.

Acum ar fi eronat sa bagam tot rocca-ul aici. Sunt melodi si melodi. Nu toate se preteaza asocierii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este o asociere care se face si in filme.  

De fiecare data cand este un film cu necuratu muzica din soundtracca-ul este rocca.

 

Ce ziceti cum ar arata un film horor pe o manea.. " as da zile de la mine! ' de exemplu??!!

Avand in fundal pe " copilu' minune" .. ar fi intr-adevar " de groaza"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
marlin manson (cer scuze fanilor) nu e tocmai crestin...

De ce le ceri scuze fanilor? Consideri ca este o insulta daca spui despre cineva ca nu crezi ca e crestin?

Cat despre Marilyn Manson... exista mai multe variante:

1) Nu este satanist, dar il cunostea pe Anton Szandor LaVey... prin urmare a fost automat etichetat drept satanist.

2) Nu este satanist, dar adopta o imagine satanica pe scena... pentru a face vanzari, pentru a soca. In afara scenei este un om destul de echilibrat, picteaza etc.

3) Este satanist, membru a organizatiei CoS, sustine ca e mai logic sa traiesti dupa o biblie scrisa in vremurile moderne decat dupa una scrisa acum mii de ani.

 

Ce sa zic... Fiecare crede ce vrea. Atat despre staruri, cat si despre sine... si despre viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marilyn Manson ruuuuullllzzzzzzz!!!! yo-sa rap-erita inraita ..da' il ador pe Marilyn Manson (don'te asca! :doubt: )...si chiar n-am nici o treaba cu satanismu'.. ::): la-am vazut pe mtv...in nu stiu ce sow..era nemachiat... :thumbdown: ....nasol, tata! nasol rau! that'sa it! da' tot imi place....daca stau bine si ma gandesc imi plac numai remacae-urile sau cover-urile...sau cum se zice... (nici aici don'te asca) a scos acum' unu' dupa piesa celor de la depeche mode...personal jesus!! e fainut!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×