Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

As avea cateva intrebari despre acest subiect:

1. Ce exerciti trebuie sa practic pentru deschiderea primei chakre cea a radacinii( Muladhara ) ?

2. Cum stiu cand am reusit?

3. Alte sfaturi?

Daca este cineva care a reusit poate o sa ne descrie experienta lui...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ea mai mult ca sigur ii deschisa :) Trebuie doar ajustata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ea mai mult ca sigur ii deschisa :) Trebuie doar ajustata.

Adica e deschisa la oricine?

Cum o ajustezi si de ce, dar mai ales cum iti dai seama de starea ei, aka vreau sa spun, cum iti dai seama daca chakrele tale sunt ok. si, daca nu sunt, ce sa faci?

Am unele experiente in acest sens dar nu stiu sa apreciez beneficitatea sau contrariul (daca nu cumva e doar apa de ploaie).

Sper sa nu deranjez pe Dantallion.

Editat de i0an

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu prea ma pricep la Yoga dar din ce am citit chakra iti "alimenteaza" cu energie organele.

Daca o chakra ar fi inchisa automat acele organe nu ar mai avea energie, deci nu ar mai functiona.

 

Asa ca, Samsara poate zice bine ce zice. Chakra e deschisa mereu, daca e inchisa atunci esti mort...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa si eu Fluturas, nu m-am documentat foarte tare in domeniu, dar pare-mi-se ca is toate deschise doar ca poate un procent mai mic.

Ii lasam pe cei care au studiat si experimentat sa dea mai multe detalii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e doar Yoga ... o "religie" pe care eu nu o imbratisez

 

Cred intru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul,

Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.

Si intru Unul Domn Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,

Unul-Nascut, Carele din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii.

....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I0an daca ai unele experiente te invit sa ni le impartasesti bineinteles daca esti deacord si consideri ca nu sunt prea intime...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as dori raspunsuri, nu am ce raspunsuri sa ofer.

Sunt ani de zile de cand se intampla unele lucruri in zone ale corpului unde cei ce agreaza notiunea de chakre, spun ca s-ar afla localizate acestea.

Eu nu am practicat nici o forma specifica de activare a chakrelor si totusi de multi ani, in piept si mai tarziu in frunte, a inceput sa mi se activeze ceva ce pana la urma a devenit caldura (atunci cand ma las intr-o stare de liniste si tacere).

Cu toate astea, nu stiu daca ma ajuta cu ceva sau nu acest fapt, e doar o perceptie fara importanta?

Ba sunt situatii in ultima vreme (daca ma gandesc bine au fost si in anii trecuti dar rar), in care tot trunchiul si chiar tot corpul devine foarte cald (nu mai zic de palme).

Cu toate astea nu observ nici o insemnatate practica a acestui fapt!!

Editat de i0an

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca tine de control asupra corpului. Caldura corpului poate fi controlata mental. Si diverse functii ale corpului, dar nu e indicat sa faci experimente pe functiile vitale, cum ar fi bataile inimii (te poti omori singur din greseala).

 

Controlul asupra functiilor corpului poate ajuta la autocunoastere, observi cum esti facut si cum mintea poate controla corpul si parti ale lui intr-un mod pe care nu il stiai.

 

Eu nu practic, ci doar imi incalzesc mainile sau picioarele cateodata cand imi ingheata, din mental :) Functioneaza daca prinzi cum se face.

Editat de Pippo
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu practic, ci doar imi incalzesc mainile sau picioarele cateodata cand imi ingheata, din mental :) Functioneaza daca prinzi cum se face.

La asta nu m-am gandit, o sa incerc si eu ca tot e iarna, nu stiu daca pot asa ceva.

Si eu reusesc sa constientizez orice particica exterioara din corp daca vreau, dupa care simt ca se incalzeste, numai ca zonele despre care am scris, s-au activat si se activeaza de la sine si ma intreb de ce?

Editat de i0an

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×