Sari la conținut
Forum Roportal
Kahila

V. Socaciu doreste ca filmele sa fie dublate in limba romana

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

http://www.mediafax.ro/cultura-media/o-petitie-stop-legii-dublarii-filmelor-victor-socaciu-a-fost-postata-online-8239946

 

 

Deputatul PSD vrea sa ne"apere" de neologisme si limbi straine...in ritmul acesta vom avea olimpici la analfabetizare.Personal,prefer subtitrarea,nu imi pot inchipui cum cineva l-ar putea dubla pe Sir A. Hopkins in "The Rite" de exemplu. Sau pe Al Pacino...prin dublare se pierde originalitatea, se distruge filmul,nu mai spun ca este dedicat retarzilor.

Nu stiu de cand este Socaciu parlamentar dar stiu ca legea este din putul gandirii adanci...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se radea pe undeva pe net, cine ar fi mai potrivit sa zica in romaneste "hasta la vista, baby" :lol2:

 

 

O mare prostie, dar ce sa ne mai mire..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Bătrânii ţării" au crescut şi s-au dezvoltat în cultura traducerii subtitrate. E adevărat că înainte şi puţin după 1989, mai participam şi eu la "nopţi de video", când filmele de pe casete [nu spun (şi) de care], erau "dublate" de vocea celebrei Margareta Nistor (cei care au peste 35 de ani o mai ştiu). Îmi amintesc şi acum că expresia din engleză, "fuck", era tradusă de Margareta Nistor prin celebrul: "la naiba !"

 

Însă, majoritatea covârşitoare a filmelor, am auzit-o din gurile actorilor, fără dublare. Poate de asta în prezent, românii sunt buni vorbitori de aproape orice limbă străină, faţă de francezi sau italieni de exemplu, ţări în care filmele sunt dublate. Când aud un francez, un italian sau un maghiar vorbind engleză, e ca şi când cineva m-ar freca cu o perie de rădăcini pe urechi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Redau vorbele unei prietene care administreaza o fundatie de nevazatori "Incercati sa urmariti un film cu ochii inchisi"

 

Pentru nevazatori ar fi extraordinar sa se aprobe aceasta lege.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exact votantzii lui nenea ala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bine, dar nevazatorii sunt cateva sute (? nu stiu cate persoane nevazatoare sunt in romania) iar restul populatiei... Uhm.. :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu propun sa fie si un traducator pentru surzi in partea dreapta a ecranului - ca sa nu nemultmumim pe nimeni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Redau vorbele unei prietene care administreaza o fundatie de nevazatori "Incercati sa urmariti un film cu ochii inchisi"

 

Pentru nevazatori ar fi extraordinar sa se aprobe aceasta lege.

 

 

Si pentru hipoacuzici cum va fi? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×