Sari la conținut
Forum Roportal
laursan3

Politica are vreun rost pentru omul de rand?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Atunci cand sunt alegeri, un numar nu merg la vot iar atunci cand sunt alegeri, aceia care voteaza, voteaza dotorita micilor si discursurilor manipulative!

Sunt unii (putini) care voteaza in cunostinta de cauza dar isi dau seama ca sunt tradati!

Apar cateva intrebari: din moment ce, pentru cei mai multi, politica nu e decat un spectacol in cel mai bun caz sau un instrument prin care sunt incalecati (impozite exagerate) si din moment (dupa cum am scris mai sus) putini sunt interesati de ea, ce rost mai are?

O alternativa la urna de vot pentru sustinerea unor drepturi si obligatii pe care mi le-as putea dori, exista?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ce rost are? Spune-mi un cetatean care locuieste in Romania si nu este afectat intr-un fel sau altul de politica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci cand sunt alegeri, un numar nu merg la vot iar atunci cand sunt alegeri, aceia care voteaza, voteaza dotorita micilor si discursurilor manipulative!

Sunt unii (putini) care voteaza in cunostinta de cauza dar isi dau seama ca sunt tradati!

Apar cateva intrebari: din moment ce, pentru cei mai multi, politica nu e decat un spectacol in cel mai bun caz sau un instrument prin care sunt incalecati (impozite exagerate) si din moment (dupa cum am scris mai sus) putini sunt interesati de ea, ce rost mai are?

O alternativa la urna de vot pentru sustinerea unor drepturi si obligatii pe care mi le-as putea dori, exista?

 

tu de fapt intrebi daca exista o alternativa la sistemul parlamentar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu de fapt intrebi daca exista o alternativa la sistemul parlamentar?

Nu, cred ca se refera la o alternativa la sistemul de alegeri care e clar ca la noi nu functioneaza in folosul nostru, ci al lor.

Eu ma gindisem la o alternativa, gen loterie nationala, la care sa participe toti cei peste 18 ani, fara cazier sau virusi la procesor, si la care extragerea CNP-ului cistigatorilor sa se faca undeva afara (Suedia, Finlanda - unde e coruptia mai mica).

Premiul intii ar trebui sa fie functia de presedinte, premiul doi de prim-ministru, s.a.m.d.

Desi pare comic, in acest fel sint sanse mai mari ca sa ajunga la conducere oameni cinstiti sau capabili, decit prin sistemul actual.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-as vedea lucrurile chiar asa catastrofic. Sigur, lucrurile nu merg in societatea noastra chiar asa cum ni le dorim, toti avem dezamagiri politice, economice etc, dar nici sa-ti imaginezi ca orice altceva ar fi mai bine. Cred ca se poate si mai rau. Mult mai rau.

 

Dar e interesanta intrebarea: exista pe undeva in lume un alt sistem de desemnare a reprezentantilor in parlamente?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu de fapt intrebi daca exista o alternativa la sistemul parlamentar?

cred ca intreaba daca exista alternativa la democratie.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar e interesanta intrebarea: exista pe undeva in lume un alt sistem de desemnare a reprezentantilor in parlamente?

Nu, doar ca in alte tari exista probabil si un sistem de control al alegatorilor asupra alesului dupa alegeri, nu ca la noi.

Dar oricum, sistemul propus de mine este net superior. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, doar ca in alte tari exista probabil si un sistem de control al alegatorilor asupra alesului dupa alegeri, nu ca la noi.

Dar oricum, sistemul propus de mine este net superior. :yahoo:

 

E o diferenta intre a nu exista si a nu sti de existenta unui lucru.

 

Bineinteles ca exista si la noi, dar cine naiba crezi ca stie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o diferenta intre a nu exista si a nu sti de existenta unui lucru.

 

Bineinteles ca exista si la noi, dar cine naiba crezi ca stie?

Nah, e o diferenta intre a exista si a functiona. :yahoo:

La noi sint multe lucruri care exista, dar nu functioneaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nah, e o diferenta intre a exista si a functiona. :yahoo:

La noi sint multe lucruri care exista, dar nu functioneaza.

De ce n-ai zis asa? :doh:

 

Si a cui e vina?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×