Sari la conținut
Forum Roportal
My dreams

Anturajul mi-a distrus imginea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna! am mare nevoie de sfaturi, de incurajari...problema mea a inceput acum multi ani in urma.totul era ok cu mine, eram o fata fffff linistita pana cand m-am imprietenit cu o fata mai mare cu vreo 3 ani decat mine.de fapt o cunosteam de mai multa vreme (fizic) deoarece era prietena,vecina si colega de clasa cu sora mea mai mare,ele se certase, ea a tot venit pe la noi acasa sa vorbeasca cu ea, nu a gasit-o si m-a rugat sa o insotesc eu azi nu stiu unde...., maine la fel.....si tot asa pana am inceput sa devenim prietene f bune.eu eram f naiva la varsta aceea, aveam doar 15-16 ani nu ma ducea capul prea mult (altfel nu ma lasam asa influentata de ea).ideea e ca tot venea pe la mine ca sa ma scoata afara la o plimbare(eu eram foarte retrasa, nu ieseam mai deloc afara si daca o faceam nu ma dezlipeam din fata blocului)si uite asa am intrat intr-un anturaj...prost.ideea era ca fata nu prea avea o imgine prea buna, eu nu stiam nimic despre ea, dar unii vecini mi-au spus tot felul de lucruri,pe care bineinteles ca eu nu le-am crezut. ea avea un prieten, si acesta venea cu cativa amici de ai lui in zona. unul dintre ei s-a indragostit de mine dar l-am refuzat, am ramas la statutul de amici.a durat cateva saptamani cand tot veneau pe la noi prin zona,s-au despartit .dupa cateva zile s-a intalnit prietena mea cu un fost coleg de scoala care avea un amic de care bineinteles ca s-a indragostit si uite asa ne-am facut noi cunostinte. si au inceput sa vina la noi in zona in fiecare zi si stateam la povesti. s-a despartit si de acesta, si nu a mai venit prin zona cu amicii lui. la scurt timp ne-am imprietenit cu niste baieti din alta zona, aveam amandoua doar relatie de amicie cu ei. si cum ne intelegeam bine cu ei, ei veneau si ne luau la o plimbare prin parc, etc sau pur si simplu stateam de vorba in fata blocului. unul dintre ei s-a indragostit de mine si pt ca eu l-am tot refuzat a considerat ca nu mai are rost sa mai vina pe la noi prin zona. si ne-am facut un alt grup de prieteni.nu mi se parea ceva rau prin faptul ca aveam amici, si ca pur si simplu doar stateam de vorba cu iei.dar vecinii mei au inceput sa comenteze pe seama mea,si bineinteles sa faca din tantar armasar, ca umblu cu o gramada de baieti si ca-i schimb ca pe ciorapi. degeaba le spuneam ca-mi sunt doar amici ca nu ma credeau. si asa mi-am facut o reclama....de toata frumusetea.m-am imprietenit cu cine nu trebuia, dar mi-am dat seama prea tarziu, acum regret ca m-am imprietenit cu ea care tot venea cu baieti prin zona.pana la urma nu am mai umblat cu ea, dar am realizat mult prea tarziu ce prostie am facut dupa ce mi-am stricat deja imaginea.si am mari remuscari de care nu stiu cum sa scap.stiu ca nu mai pot repara nimic dar...as vrea sa stiu daca a mai trecut cineva prin asta si cum a iesit din situatia asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu poti trece peste.

In realitate nici nu trebuie sa treci peste nimic. E parerea lor.

Tine capul sus si invata sa te lipsesti de cei care vor sa te "ajute". Ei cred ca te ajuta daca te judeca si iti fac morala. E de fapt un mar otravit, nu te ajuta si nu iti vor nici binele.

Amica ta isi "traieste viata" din ce spui tu. Habar nu are ce ii place sau ce vrea, doar incearca sa fie trendy. Eu nu inteleg de ce tu nu iesi la plimbari, de ce nu ai prieteni, la fel cum nu inteleg de ce amica ta s-a imprietenit in final cu tine, in sensul ca putea gasi sa umble de nebuna cu cineva de varsta ei. Ma gandesc ca nici ea nu este intr-o situatie mult diferita de a ta.

De curiozitate, de unde sunteti voi si cati ani aveti ?

Parintii tai sunt comunisti convinsi ? Poti discuta cu ei ? (banuiala mea e ca nu)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
anturajul mi-a distrus imginea

 

Nu, tu ti'ai distrus imaginea . Nu da vina pe altii, pentru deciziile tale .

 

Daca regreti, atunci te poti schimba , daca nu ... continua , totul sta in puterea ta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' ce vecini preocupati de soarta ta ai!

Ai tai nu stiu si ti-e frica sa nu afle de la vecini sau ce? De ce iti pasa asa mult de ceea ce cred vecinii, daca tu ai constiinta curata ca nu ai facut nimic cu respectivii, ci doar ai stat de vorba? Au stat ei la fundul tau sa vada ce faci si cu cine? Iti dau ei de mancare?

Eu o data am luat o palma de la tata, din cauza unei vecine. Nevinovata fiind. Si de-atunci, i-am dat la c***t pe toti, de sus pana jos, m-a durut in fund de ce spuneau ei. Si mi-a fost bine.

Daca te stii nevinovata, da-le flit vecinilor. Intre ochi, asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vai, dar nu se poate!!Ti-ai patat imaginea intr-un mod iremediabil...pai tu fata cuminte, la locul ei, ai ajuns sa te inhaitezi cu baieti, care veneau prin zona , la o barfa mica?!Este inadmisibil asa ceva. Eu sper sa remediezi situatia.

Da' ce imagine aveai tu de stricat?!?

Asta asa, ca nu prea am inteles din text.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce ai facut de rau. Daca tu nu ai ce sa iti reprosezi, cu atat mai putin altii.

Ce e condamnabil in a cunoaste oameni noi si a sta de vorba cu ei? vecinii tai trebuie sa presupuna ca ai o altfel de legatura cu acei baieti?

Eu am trait aproape o jumatate de an intr-un loc unde seara de seara veneau oameni noi si stateam cu ei la o bere, schimband o vorba. Care-i treaba? Daca te vedeau facand altceva cu ei, mai zic, desi nici atunci nu ar fi fost treaba lor.

Nu ai nevoie sa te justifici in fata nimanui pentru ca stai de vorba cu anumiti oameni.

Daca renunti la anturaj, fa-o pentru ca vrei tu, nu din cauza vecinilor.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt msj si pt faptul ca desi nu am spus prea multe despre mine tu ai inteles mult mai mult. intradevar nu am putut sa discut niciodata cu parintii pt ca nu am avut astfel de parinti, adica nu i-a interesat daca am ce incalta dar mai ales alte probleme...de ce nu am avut prietene, prieteni(in zona) ?pt ca un om care provine dintr-un mediu social precar este intotdeauna vazut cu alti ochi, si din acest motiv eram foarte retrasa si timida.apoi m-am imprietenit cu ea . si am inceput sa cunosc oameni noi. si ma bucuram ca aveam cui sa-i spun problemele mele (prietenei mele).de ce nu a avut o prietena de varsta ei? poate pt ca nu a gasit una asa proasta ca mine pe care sa o influenteze asa usor.si pt ca avea o imgine proasta.toti mi-au zis de la inceput sa nu mai umblu cu ea ca sa nu ajung s-o iau si eu pe urmele ei dar eu nu i-am bagat in seama, am avut incredere in ea.si totul a inceput cu :hai te rog cu mine pana nu stiu unde..., hai cu mine la magazin...)dupa aceea ma lua la intalnirile cu prietenul ei...dupa aceea a inceput sa vina in zona cu prietenul ei si cu niste amici...si stateam si eu de vorba cu ei.apoi s-au certat, si-a facut alt prieten si a inceput sa vina si celalalt cu amicii lui prin zona...si vecinii mei din zona au inceput sa-mi puna tot felul de intrebari gen :ce, astia-s altii? nu mai umblii ca aialalti?ti-ai facut alt prieten?deja umblii cu baieti?o iei pe urmele lui asta? degeaba le spuneam ca nu umblu de fapt cu niciunul ca nu ma credeau.si am incercat sa dau inapoi si sa nu mai umblu cu ea dar de fiecare data ea reusea sa ma convinga ca de fapt vecinii nostri(ma refer la tineri) sunt invidiosi ca avem amici din alte zone. mai tarziu ne-am facut alt grup de prieteni, doar amici care au inceput sa ne caute prin zona.unul dinte ei ma placea dar eu l-am refuzat mai mult de comentariile celor din zona.acestia veneau cu masina(dacie) si au inceput comentarii gen :acum umblii numai cu dinastia cu masina. cand am vazut cum stau lucrurile am hotarat ca e mai bine sa nu mai stam prin zona. cand veneau amicii pt ca nu stabileam cand sa iesim afara tot timpul ne luam si plecam. apoi au inceput discutii:la astea nu le mai place zona, isi fac damblaua in alta zona.si daca ma urcam cu ei in masina si plecam nici asa nu era bine. am ajuns sa ma indragostesc si mi-am facut un prieten, dar cand a venit sa ma ia odata de acasa vecinii mei l-au oprit si l-au intrebat de ce umbla cu mine ca eu am venit cu tot felul de baieti in zona si am avut mai multi prieteni. si bineinteles ca nu m-a mai cautat.si acum imi pare rau ca am umblat cu ea pt ca nu se mai vorbea asa despre mine.

 

 

 

Deci ai iesit cu niste baieti si i-ai refuzat.

Si unde e problema?

 

ca s-a interpretat diferit.si ca au trecut ceva ani, am rupt legatura cu lumea. intre timp m-am mutat cu familia din zona. si ca de fiecare data cand ma intalnesc cu cineva inca ma tot critica , ,ce te-ai cumintit acum?nu mai umbli cu baieti ? nu mai ai prieten?unde ti-s prietenii cu masina?oricum in zona se vorbeste foarte urat despre tine.,,ai o reputatie foarte proasta,,prea tarziu,,

si bineinteles ca nu mai suport.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si de ce iti pasa? te-ai indragostit de imaginea asta pura a ta? trebuie sa platesti sa ti-o mentii, ridica-te la standardele lor, calca-te in picioare si sigur o sa ajungi un "sfant" si un "om bun", doar nu vrei gratis?

 

Fiecare se raporteaza la lume intr-un fel, fiecare se identifica cu ceva, tu o faci cu imaginea ta, aici e nivelul la care ai ajuns, poate ar trebui sa te reorientezi, ce zici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×