Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Flora spontana

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
70 replici la acest subiect

#31 Diela

Diela

mititica deductivă şi noninvazivă

• Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 7047 mesaje

Scris 18 August 2010 - 03:03 PM

am fost pe munte şi numai planta cu "cocoşul şi găina" mi-am amintit cum se cheamă :suicide:

Lupini, nu poţi pune poze mai mici sau mai puţine sau ataşate din calculator? se încarcă foarte greu
  • 0

#32 lupini

lupini

Orhidee

• Gold Member
  • 29247 mesaje

Scris 18 August 2010 - 03:07 PM

Lupini, nu poţi pune poze mai mici sau mai puţine sau ataşate din calculator? se încarcă foarte greu

Sunt pozele cele mai mici în care detaliile pot fi percepute. Se încarcă greu din cauza forumului, care merge aşa de mai multe zile. Alaltăieri seară, mie îmi lua 30 de secunde să se încarce o pagină.
  • 0

#33 lupini

lupini

Orhidee

• Gold Member
  • 29247 mesaje

Scris 21 August 2010 - 02:30 PM

Macriş

(Rumex acetosa)

Macrişul (Rumex acetosa) este o plantă perenă, cu frunzele sale ce conţin mult fier, vitamine şi acid oxalic, ceea ce îi dă un gust acrişor. Se foloseşte mai ales pentru salate, dar şi ciorbe sau supe. Este plin de vitamine şi substanţe hrănitoare, proprietăţile sale făcându-l apreciat şi de terapia naturistă, în tratamentul unor boli ale ficatului.

Imagine adaugata

Imagine adaugata

Imagine adaugata

Imagine adaugata

• 0

#34 Adinella

Adinella

Ghiocel

• Members
  • 2 mesaje

Scris 30 August 2010 - 07:38 PM

Stevia(Rumex patientia) - este o planta erbacee perena, cu tulpina inalta de 1-2m cu frunze mari, carnoase, comestibile.
Constituenti principali:
- cantitati mari de acid oxalic, tartric, crisofanic si cantitati mari de vitamina c, clorofica.
Stevia este raspandita in toate zonele din lume cu clima temperata. Originea ei este pe continentul european, unde apare in flora spontana cu precadere pe vaile raurilor, la marginea padurilor, de la campie pana in zonele de deal
Ştevia e dăruită cu o dulceaţă binefăcătoare care, departe de a ne încărca sângele cu zaharuri nesănătoase, îl curăţă de ele, adică e hipoglicemiantă

Fisiere atasate

• 0

#35 Adi-Schlesinger

Adi-Schlesinger

Ghiocel

• Members
  • 1 mesaje

Scris 17 September 2010 - 01:16 AM

Salut! Revin cu un nume de utilizator putin schimbat (am avut niste probleme la logare) si cu scuze pentru ca nu am mai raspuns aici, pe tema deschisa tocmai de mine. Primesc sfatul dat mai sus si va arat aici cateva dintre fotografiile incarcate recent pe spontana.org:

Imagine adaugata
Scleranthus perennis (Caryophyllaceae)

Imagine adaugata
Scorzonera purpurea (S. rosea) - luceafăr (Asteraceae)

Imagine adaugata
Smyrnium perfoliatum (Apiaceae)

Imagine adaugata
Stellaria graminea - steluţă (Caryophyllaceae)

Imagine adaugata
Circaea lutetiana - tilişcă (Onagraceae)

Imagine adaugata
Lycium barbarum - cătină-de-garduri (Solanaceae)

Imagine adaugata
Dryas octopetala - arginţică (Rosaceae)

Imagine adaugata
Lathyrus tuberosus - orăşniţă (Fabaceae)

Imagine adaugata
Pistia stratioites - salată-de-apă, salată-de-Nil (Araceae)

Imagine adaugata
Inula britannica - şovârvariţă (Asteraceae)

Daca va plac, va mai postez noutati!

Weekend placut,
Adi
  • 0

#36 Rodica`

Rodica`

Orhidee

• Advanced Member
  • 8518 mesaje

Scris 17 September 2010 - 07:15 AM

ce frumoase sunt... :jester:
  • 0

#37 Leonardus

Leonardus

Boboc

• Members
  • Strica
  • 7 mesaje

Scris 10 July 2011 - 11:21 AM

Macriş

(Rumex acetosa)

Macrişul (Rumex acetosa) este o plantă perenă, cu frunzele sale ce conţin mult fier, vitamine şi acid oxalic, ceea ce îi dă un gust acrişor. Se foloseşte mai ales pentru salate, dar şi ciorbe sau supe. Este plin de vitamine şi substanţe hrănitoare, proprietăţile sale făcându-l apreciat şi de terapia naturistă, în tratamentul unor boli ale ficatului.

ALO ? Alo ? Stie cineva ce face lupini ? de ce nu se mai arata ? Materialele ei sunt grozave, incredibil de utile,
ar merita un premiu ! pe bune !

N.
  • 0

#38 lupini

lupini

Orhidee

• Gold Member
  • 29247 mesaje

Scris 11 July 2011 - 03:27 PM

Orzul şoarecilor

(Hordeum murinum)

Orzul şoarecilor (Hordeum murinum) este o plantă cunoscută de toată lumea. Ca buruiană, creşte mai ales pe marginile drumurilor de la câmpie şi dealuri, şi mai rar în culturi. Este de talie mai mică atingând maxim 30 cm înălţime, şi are un singur spiculeţ fertil. Perioada de vegetaţie este între lunile Mai şi August.

Imagine adaugata

Imagine adaugata

Imagine adaugata

Imagine adaugata

Imagine adaugata

• 0

#39 lupini

lupini

Orhidee

• Gold Member
  • 29247 mesaje

Scris 12 July 2011 - 01:50 PM

Meişor

(Digitaria sanguinalis)

Meişorul (Digitaria sanguinalis ) este o specie de iarbă din culturile legumicole şi din mirişti. Este anuală. Spiculeţele uniflore sunt grupate în spice lungi, grupate digitat. Plantula este dens păroasă, cu perişori patenţi, albi, fini. Frunzele sunt liniare cu o ligulă scurtă. Limbul este lat şi scurt, cu marginea slab ondulată. Rădăcina este fasciculată. Tulpina este geniculată, uneori se întinde pe sol, iar de la noduri formează rădăcini adventive. Inflorescenţa este ramificată digitiformă. O plantă formează până la 1500-6000 seminţe. Vegetează din Aprilie până în Septembrie.

Imagine adaugata

Imagine adaugata

Imagine adaugata

Imagine adaugata

Imagine adaugata

• 0

#40 lupini

lupini

Orhidee

• Gold Member
  • 29247 mesaje

Scris 13 July 2011 - 03:33 PM

Varga ciobanului

(Dipsacus laciniatus)

Varga ciobanului (Dipsacus laciniatus) este o plantă bienală, ajungând până la 1,50 m înălţime. Este comună în păşuni şi locuri ruderale. Frunzele opuse, unite la bază, sunt inegal-simplu-penat-sectate, acoperite cu spini pe ambele feţe. La fel, tulpina este acoperită cu spini. Inflorescenţa este un capitul cilindric, alungit, având florile albăstrii sau albe.

Imagine adaugata

Imagine adaugata

Imagine adaugata

Imagine adaugata

• 0