Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

Probleme matematica - algebra, geometrie, analiza etc

Postări Recomandate

Nu tine de teorie, a fost o pura intamplare.

 

daca f(x)=ax+b

atunci f(f(x))=a(ax+b)+b => f(f(x))=a2x+ab+b

 

dar conditia f(f(x))=2f(x)+1 se scrie f(f(x))=2(ax+b)+1 => f(f(x))=2ax+2b+1

 

prin definitie, doua functii sunt egale cand au coeficienti egali la termenii cu aceeasi putere =>

 

din egalarea coeficientilor lui x => a2=2a => a2-2a=0 => a(a-2)=0 => a=2 (varianta cu a=0 o excludem pentru a fi functie de gradul I)

 

din egalarea termenilor liberi => ab+b=2b+1, dar a=2 => b=1

 

deci functia cautata este f(x)=2x+1

 

Pe modelul asta poti rezolva si pe conditii de tipul f(f(f(x)))= ..... sau atunci cand functia cautata este de gradul 2.

iti multumesc mult pentru aceasta "lectie" :jester: am nevoie de aceste exercitii :D multumesc frumos :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hey! :no:

Sincer sa fiu, nici eu nu prea vedeam rostul unghiului diedru sau al distantei a doua drepte in spatiu, insa parerea mea, dupa cativa ani de matematica - materia asta nu strica. Eu zic ca iti cam formeaza un rationament, un fel mai analitic.. mai organizat.. Te mai maturizeaza un pic. :o: Normal ca in viata de familie cand ti se cere sa repari o priza sau sa schimbi un bec nu ai nevoie de integrale definite sau limite de functii, insa te cam ajuta sa vezi lucrurile mai concret, sa despici firu-n 16 8)) si sa faci toate scenariile posibile unei intamplari..."iei pe cazuri" . :scare:

 

Odata ce ajungi sa intelegi matematica, n-o s-o mai urasti asa de tare :good:) Partea mai dificila e ca, pt.a o intelege, tb. sa parcurgi fiece etapa din ea, intrucat toate lucrurile se leaga intre ele, exact ca la un joc cu multe nivele. :o: Cu atat avansezi in matematica, cu atat descoperi noi si noi lucruri si metode de rezolvare, care te fac sa te iei cu mainile de par O:))

 

Poate ti se par cuvinte mari, dar matematica, in ansamblul ei te-ajuta. E un fel de... "cadru de formare evolutiva " :cheer: Nu stiu de unde-am scos-o :flowers:) dar e ceva "p-acolo" :spiteful:

 

Totu' e sa ai niscavai rabdare si bunavointa s-o parcurgi, si s-ar putea sa-ti aduca multumiri mai tarziu. :)

 

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

matematica a ajuns sa fie materia mea preferata,singura la care imi faceam temele....in clasa a 9'a am avut-o profa de mate pe diriginta si oricat de mult as fi stiut tot 6 si 5 imi dadea si la un coleg pe care il cunostea ii dadea numa 8 si habar nu avea d mate...pe clasa a 10 'a s-a schimbat profesoara si pe primul semestru era sa raman corigenta cand am vazut ce note am am inceput sa fac singura exercitii si am trecut,pe al 2'lea sem. am avut media 8 ajunsesem printre cei mai buni din clasa....a contat foarte mult profesorul pe care l'am avut am ajuns cu ajutorul lui sa inteleg matematica si sa imi placa...sunt multe lucruri extrem de interesante si de frumoase in matematica carora nu le dam importanta si ne lovim de ele....analiza matematica mi'a placut foarte foarte mult...si la facultate am optat pentru un profil la care se face matematica...imi pare rau ca nu am incercat mai demult sa inteleg si mai am destul de multe goluri,dar sper sa descopar mult mai multe lucruri interesante :o:

cel mai interesant din matematica mi se pare Numarul de aur si Sirul lui Fibonacci :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cel mai interesant din matematica mi se pare Numarul de aur si Sirul lui Fibonacci :o:

Cel mai interesant lucru mi-se pare Tabla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ih...:cheer:) urasc matematica. pur si simplu nu o inteleg. nu vad rostul unghiului diedru si la ce imi foloseste mie sa stiu distanta a doua drepte in spatiu. :cheers:@ sau altele..:-j

Rostul il vezi cand o sa incepi sa faci ceva practic. De geometrie ai nevoie la cele mai banale meserii. In constructii, croitorie, electrica etc, tot ce inseamna lucru practic cu un material presupune geometrie.

Mie, spre exemplu, o echipa de mesteri fara cunostinte de geometrie mi-a construit anapoda acoperisul. Si daca-i zici unuia ca nu e bine, da din umeri, zice: "Spuneti-mi dumneavoastra cum sa fac", iar la sfarsit nu ii convine daca ii dai jumate din bani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cel mai interesant din matematica mi se pare Numarul de aur si Sirul lui Fibonacci :cheers:

Da-mi si mie, te rog, pagina si autorul manualului de matematica in care se vorbeste despre Phi.

Ca eu am facut multa matematica in liceu, dar numarul asta nu l-am intalnit decat in 'Codul lui da Vinci' si pe forum.

Vad ca acum este la moda sa iti placa Numarul de Aur si sirul lui Fibonacci.

Editat de Cristinick

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da-mi si mie, te rog, pagina si autorul manualului de matematica in care se vorbeste despre Phi.

Ca eu am facut multa matematica in liceu, dar numarul asta nu l-am intalnit decat in 'Codul lui da Vinci' si pe forum.

Vad ca acum este la moda sa iti placa Numarul de Aur si sirul lui Fibonacci.

 

 

P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput de ieri să fac exercitii la matematici, pentru că nu prea mă pricep, şi am scris unsprezece pagini. Bine

Rezolvati_ecuatiile.doc

Editat de Moonchild'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×