Sari la conținut
Forum Roportal
tahionic

Eclipsa de soare 3 octombrie 2005

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A fost cam innorat, soarele a iesit cand a avut chef. Si cand a avut el chef a trebuit sa am si eu :luck:

Mi-am luat aparatul (Canon A70) un CD gol si m-am apucat de reglat.

Am incercat mai multe CD-uri la filament, dar nu pot sa zic ca am gasit unul multumitor. Am luat ce am gasit (un Traxdata 52x, gol :tease:) si efectul supraimpus a fost interesant.

Pana la urma setarea care a dat cele mai bune rezultate a fost: ISO 50 (minim), declansator 1/2000 (iarasi minim), diafragma 8 si ceva (numarul maxim). Si cu zoom, pentru ca totusi soarele pare mic. CD-ul in fata aparatului. Nu incercati daca nu sunteti absolut siguri - puteti praji senzorul, ochii sau cine mai stie ce, mai ales cu un zoom puternic.

Ora la care au fost facute pozele a fost cca 12:55, data 3 octombrie 2005.

Nuanta albastra si lens-flare-urile (nu stiu cum se traduce) au fost date de CD.

 

Luna a 'muscat' din partea dreapta jos a soarelui. Datorita difractiei atmosferei, a elementelor optice si calitatii senzorului, marginea de contact este destul de estompata, dar totusi vizibila. Din spatiu probabil s-ar fi vazut mai spectaculos :sorry:

post-6-1128348846_thumb.jpg

post-6-1128348857_thumb.jpg

post-6-1128348868_thumb.jpg

post-6-1128348878_thumb.jpg

post-6-1128348890_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e corecta reprezentarea, pentru ca in realitate luna a acoperit mai mult discul soarelui, dar din cauza granulatiei nu se vede clar conturul. Asta e, trebuia sa ma pregatesc dinainte cu un filtru :tease:

 

post-6-1128349786_thumb.jpg

post-6-1128350039_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai fost rapid, Ligius! Bravo! Pe la 12.00 am iesit si eu in curtea scolii si am vazut eclipsa (avea cineva niste ochelari speciali) si pot spune ca aici, la Galati s-a vazut mult mai bine, foarte clara suprapunerea dintre Luna si Soare, plus ca nu au fost deloc nori! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, vazand cum e vremea dimineata (ceata, innorat) nu mi-am mai pregatit nimic. Si culmea, la 12:50 a iesit un soare de parca nici n-ar fi fost nori. Nu aveam cu ce face poze, asa ca am luat de la lucru ce aveam mai la indemana. Am incercat si prin metoda proiectiei dar n-am reusit sa obtin o imagine clara. Cert e ca in zona in care eram eu mai erau cativa norisori in cale. Asta e, ne vedem peste x ani :tease:

 

EDIT: nu chiar ani, ci doar luni. Pe 14 martie 2006 urmeaza o eclipsa penumbrala de luna - ar trebui sa fie interesanta, n-am prins-o pe ultima. Cateva zile mai tarziu, adica pe 29 martie, urmeaza o eclipsa de soare de magnitudine mai mare decat cea de acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e corecta reprezentarea, pentru ca in realitate luna a acoperit mai mult discul soarelui, dar din cauza granulatiei nu se vede clar conturul. Asta e, trebuia sa ma pregatesc dinainte cu un filtru :tease:

 

post-6-1128349786_thumb.jpg

post-6-1128350039_thumb.jpg

 

grozavvvvvvvvvvvvvvv!

si eu am avut o buna vizibilitate,dar n-am avut aparatul la mine....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×