Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Ma intereseaza cum se prepara sosul de avocado. Am gustat acest sos la restaurantul grecesc, si nu numai, si am observat ca este ca o crema, un pic untoasa. Am gasit o reteta pentru prepararea acestui sos, in care se pisa miezul de avocado, se toca 6-8 catei de usturoi, apoi cu mixerul se amesteca cu 100 ml de ulei de masline. Se potriveste de sare. Dupa aceasta reteta, nu mi-a iesit. Daca stie cineva o alta reteta, va rog sa-mi scrieti.

Mersi mult,

Lavinia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intereseaza cum se prepara sosul de avocado. Am gustat acest sos la restaurantul grecesc, si nu numai, si am observat ca este ca o crema, un pic untoasa. Am gasit o reteta pentru prepararea acestui sos, in care se pisa miezul de avocado, se toca 6-8 catei de usturoi, apoi cu mixerul se amesteca cu 100 ml de ulei de masline. Se potriveste de sare. Dupa aceasta reteta, nu mi-a iesit. Daca stie cineva o alta reteta, va rog sa-mi scrieti.

Mersi mult,

Lavinia.

 

 

Reteta e din Tenerife pentru sosul de avocado

 

Ingrediente:

- un avocado bine copt de soare (nu verde)

- ulei

- patrunjel frunze

- usturoi

- ardei gras

- sare

- otet - obtional

 

Se curata avocado de piele si se da jos de pe sambure. Se taie bucatele si se aseaza intr-un recipient. Se adauga patrunjel tocat marunt (o mana) si cateva frunze de telina tocate deasemenea marunt. Trei catei de usturoi si ardeii grasi tocati marunt. Se audauga sare dupa gust si se acopera toate ingredientele cu ulei, care se amesteca totul cu taietorul de fructe automat, pentru a se obtine o pasta.

 

Sa ma chemi la masa, ca sa te revansezi !!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.simplyrecipes.com/recipes/perfect_guacamole/

 

O alta opinie nu strica niciodata, asa se prepara si mananca in State Guacamole!!!   Nu otet si nici ulei, doar zeama de Lime se adauga, acea lamaie verde, ca Mexico e plin, il pun si in bere un sfert sau o felie subtire sa intre in sticla cu gat lung.

In Europa am auzit ca se da pe razator si 1-2 oua fierte, chiar si branza rasa si foarte mult ulei, pe aici mai mult fructe tropicale se mai adauga dar depinde de gusturi.

Cand s-a inventat aceasta reteta, oamenii nu aveau import si export, lucrau cu ce aveau aproape  :haha:  

Pe 5 Mai e o mare sarbatoare la ei, se va consuma cu mii de tone de Guac cu chipsuri de tot feluri si Taco, Margharita, bere, etc., muzica si dans tot weekend. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 17.07.2008 la 13:24, bahuczki peter a spus:

- un avocado bine copt de soare (nu verde)

Culoarea ramane verde la Avocado chiar daca este copt.  Se culege foarte tare la atins ca in timpul transportarii se face moale, usor de sfaramat cu furculita.  Cine are pom in curte e  altceva, dar in magazine, departe de unde a crescut fructul, nu se poate aduce fructe coapte pe pom ca ajunge manura la destinatie.   Nu am cunostinta daca exista si de alta culoare, de 40 de ani cunosc acest fruct si tot asa a fost in Elvetia, Franta, Statele Unite.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OPHS.g3ii9bBWrpweKQ474C474&o=5&pid=21.1&w=174&h=174  Close-up picture of foliage and avocado fruit    

"Nu este și cazul nutriționistului Mihaela Bilic, care a susținut că avodao este sănătos pentru cei din America de Sud, dar nu pentru români. Mai mult decât atât, este de părere că este vorba despre o întreagă industrie și că multe păduri tropicale au avut de suferit în favoarea culturilor de avocado."

*Are dreptate, nici eu nu mananc marfa asta doar ca se reclama si se gaseste chiar ieftin pe aici ca sint milioane de sudamericani si mexicani care-l mananca zilnic.

Copiii mei doar cand comanda mancare mexicana mananca Guacamole, eu prefer fructul feliat sa-l mananc extrem de rar, iar OMU'-l mananca aproape zilnic, dar pe

el nici nu-l ajuta de nici un fel dar nici nu-l strica mai rau decat este.  Doar cand primesc musafiri folosesc la decorat anumite bunatati cu avocado si alte chestii exotice 

nu simt sa-l mananc desi Nae la mananca langa mine, nu ma tenteaza, si nu este singurul aliment.  Nici dupa Banane nu ma arunc de pe o caldire, prefer un cartof copt.

Mancarea chinezeasca deloc nu-mi place, doar cateva feluri prelucrate de mine in stilul meu personal, ca-l voiau copiii cand erau mai mici si in scoala era pe menu dar

ei nu-l putea manca din cauza anumitori ingrediente ca si mancarea din India, Arabeasca sau deunde o fi.  Doar reteta prelucrata cum imi convine mie pot sa-l mananc

care este mult mai buna decat varianta originala plina de iuteli si grasimi de oaie si alte ierburi si arome pe care nu le sufar.  Nu mananc in restaurante in acele momente

rare cand sintem invitati de partenerii nostri, decat ceva de pe gratar si bine explicat ca sint extrem de bolnava de aceea nu pot in felul traditional.   Asta se respecta.*

https://www.fanatik.ro/fructul-pe-care-mihaela-bilic-l-a-facut-praf-ne-au-prostit-e-o-isterie-generala-20585654

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×