Sari la conținut
Forum Roportal
flobeats

Cititor cod de bare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare..sper ca am postat bine aici..este un periferic al pc-ului acest cititor de cod de bare..Iata problema mea: ma intereseaza sa inventariez carti intr o biblioteca. As vrea sa cumpar un cititor de coduri de bare. Nu prea stiu ce sa folosesc pentru aceasta. Ma intereseaza o solutie cat mai simpla si daca se poate sa nu coste prea mult. Am vazut pe la magazine scanere de mana cred ca asa ceva ar fi in regula.Ma intereseaza un periferic care sa il pot lega la calculator(probabil un scaner) si sa pot introduce datele in calculator. Pentru aceasta este nevoie de un program specializat ce se instaleaza in calculator, presupun. Acest program se vinde separat sau este inclus in pretul scaner ului? Ar mai fi o necunoscuta pentru mine: scanerul citeste codul de bare de pe carte, dar initial trebuie sa lipesc eu un cod de bare pe acea carte si la citirea lui sa mi spuna ce carte este si de cine este scrisa, de exemplu. Sunt firme specializate care imprima aceste coduri de bare in functie de ceea ce doresc eu sau va trebui sa cumpar si o imprimanta pt aceste coduri de bare? Va multumesc anticipat si va rog sa ma luminati in aceasta problema..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In principiu, un cititor de cod de bare se manifesta ca o tastatura, trimite caractere la calculator.

Aplicatia de gestiune a fondului tau de carte trebuie sa permita asocierea unui cod la fiecare carte. Personal nu cunosc un program free pentru asa ceva.

Pentru codurile de bare de pe carti va trebui sa-ti tiparesti etichete autocolante cu coduri de bare.

Aplicatie pentru asa ceva gasesti aici (e free to try):

http://www.download.com/3120-20_4.html?qt=...ch&tg=dl-20

Nu iti trebuie imprimanta speciala pentru a tipari coduri de bare (desi exista si imprimante dedicate pentru POS).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare..sper ca am postat bine aici..este un periferic al pc-ului acest cititor de cod de bare..Iata problema mea: ma intereseaza sa inventariez carti intr o biblioteca. As vrea sa cumpar un cititor de coduri de bare. Nu prea stiu ce sa folosesc pentru aceasta. Ma intereseaza o solutie cat mai simpla si daca se poate sa nu coste prea mult. Am vazut pe la magazine scanere de mana cred ca asa ceva ar fi in regula.Ma intereseaza un periferic care sa il pot lega la calculator(probabil un scaner) si sa pot introduce datele in calculator. Pentru aceasta este nevoie de un program specializat ce se instaleaza in calculator, presupun. Acest program se vinde separat sau este inclus in pretul scaner ului? Ar mai fi o necunoscuta pentru mine: scanerul citeste codul de bare de pe carte, dar initial trebuie sa lipesc eu un cod de bare pe acea carte si la citirea lui sa mi spuna ce carte este si de cine este scrisa, de exemplu. Sunt firme specializate care imprima aceste coduri de bare in functie de ceea ce doresc eu sau va trebui sa cumpar si o imprimanta pt aceste coduri de bare? Va multumesc anticipat si va rog sa ma luminati in aceasta problema..

am de vanzare un cititor cod de bare.

intra pe anunturile din acest portal..

...................

iti trebuie si un generator de cod de bare.

ideal ar fi sa ai o imprimanta pentru asa ceva...dar costa ceva bani..dar odata cumparata ai si softul pentru ea.

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc pentru un proiect un pocket pc industrial cu cititor de code bare integrat. Transferul datelor se face prin usb

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca am sa incerc inainte acest program de generare cod de bare si daca merge e foarte bine, nu mai trebuie sa cumpar imprimanta pentru ca e destul de scumpa.

Deci pasii ar fi urmatorii:

1. creez o baza de date in excel sau in acces ;

2. atribui fiecarei carti un numar care este generat prin program (barcode generator) ;

3. imprim acest cod de bare pe hartie si o lipesc pe fiecare carte corespunzator bazei de date create ;

4. la citirea cu scanerul ar trebui automat sa mi apara acel cod unic pt acea carte si datele introduse de mine in baza de date pentru cartea respectiva.

Intrebarea mea ar fi cum fac legatura intre excel sau acces si scaner.

Sau va trebui un program specializat in care sa introduc baza de date si sa recunoasca automat cand se citeste cu acest scaner?

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca am sa incerc inainte acest program de generare cod de bare si daca merge e foarte bine, nu mai trebuie sa cumpar imprimanta pentru ca e destul de scumpa.

Deci pasii ar fi urmatorii:

1. creez o baza de date in excel sau in acces ;

2. atribui fiecarei carti un numar care este generat prin program (barcode generator) ;

3. imprim acest cod de bare pe hartie si o lipesc pe fiecare carte corespunzator bazei de date create ;

4. la citirea cu scanerul ar trebui automat sa mi apara acel cod unic pt acea carte si datele introduse de mine in baza de date pentru cartea respectiva.

Intrebarea mea ar fi cum fac legatura intre excel sau acces si scaner.

Sau va trebui un program specializat in care sa introduc baza de date si sa recunoasca automat cand se citeste cu acest scaner?

Multumesc

Coduri de bare şi etichete. Microsoft Office System 2007 facilitează administrarea şi

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca am sa incerc inainte acest program de generare cod de bare si daca merge e foarte bine, nu mai trebuie sa cumpar imprimanta pentru ca e destul de scumpa.

Deci pasii ar fi urmatorii:

1. creez o baza de date in excel sau in acces ;

2. atribui fiecarei carti un numar care este generat prin program (barcode generator) ;

3. imprim acest cod de bare pe hartie si o lipesc pe fiecare carte corespunzator bazei de date create ;

4. la citirea cu scanerul ar trebui automat sa mi apara acel cod unic pt acea carte si datele introduse de mine in baza de date pentru cartea respectiva.

Intrebarea mea ar fi cum fac legatura intre excel sau acces si scaner.

Sau va trebui un program specializat in care sa introduc baza de date si sa recunoasca automat cand se citeste cu acest scaner?

Multumesc

Eu zic sa faci o baza Access. Faci o fereastra de cautare in care vei introduce codul (trebuie sa il poti introduce si de la tastatura, in caz ca respectivul cititor de code de bare nu functioneaza). Pui focusul pe caseta respectiva si declansezi citirea codului de bare. Sirul trimis de cititor se termina cu CR/LF (caracterul asociat tastei ENTER), asa ca pe evenimentul de apasare a tastei ENTER o sa declansezi cautarea. Cititorul doar te ajuta sa introduci repede si fara greselli un cod. Nu iti trebuie nimic special ca sa il folosesti.

Poti sa il incerci si intr-un Notepad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ma pun pe scormonit cred ca am eu prin computer un soft care te poate ajuta cu baza de date (am facut unul sa ma ajute cu inventarierea cand lucram la Diverta si s-a dovedit ca nu meritau ei sa imi pierd timpul cu astfel de activitati... deci e posibil ca l-am sters :shout: ) .

 

Nu ai nevoie de nimic altceva inafara de cititor si scaner. NICI macar de generator de coduri de bare (!!!) doar de o aplicatie care ti le poate tipari sau fonturi care arata ca niste coduri de bare. Ce sa tipareasca ? Simplu, ISBN-ul sub forma de cod de bare :) Cartile "mai noi" au ISBN-ul deja printat astfel, la fel ca majoritatea revistelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multam de ajutor la toata lumea..daca ma poti ajuta cu acel soft ar fi foarte bine :shout: ..

va trebui sa iau un scaner si sa incerc variante..daca o sa am nevoie de ajutor o sa postez..

multumesc inca o data

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu folosesc pentru un proiect un pocket pc industrial cu cititor de code bare integrat. Transferul datelor se face prin usb

Si eu folosesc o serie de scanere wirless tot in domeniu industrial dar pantru flobeats ar fi ideal un scaner tip serial/usb care ajung in jur de 60-70 eur. Singura problema pe care eu o vad ar fi gestiunea datelor

 

mc9000-g.jpg

Editat de Acamandur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×