Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pt PLOUAT !

Sa nu fii suparat ca ai putea sta mai mult internat ,important este sa-ti fie bine ! Daca scrii pe forum banuiesc ca ai la tine un laptop si cred ca iti este un prieten de nadejde .Asa te mai poti deconecta si mai uiti de boala. Poti consuma pe linga citrice si patrunjel ,contine mai multa vitamina C decit citricele .Cea mai multa vitamina C o contin kiwi .Ficatului aflat in suferinta ii trebuie multa vitamina C . Nu ti se dau medicamente care sa ajute ficatul ,pt ca se merge pe principiul ca un organism tinar are rezerve pt a lupta ,ficatul are o mare putere de regenerare .Tocmai de aceea consumind multe vitamine C ,B1 ,B6 ,din fructe si alimente ,poti creste imunitatea organismului .In general in hepatita acuta B se da numai un tratament simptomatic ,daca este necesar> antispastice ,antivomitive.

Sanatate ! Mi vb ca sa-ti treaca plictiseala !!!

 

Buna Daria_38 si multumesc mult pentru sfaturi si incurajari!

Ai ghicit! Am un laptop si un zapp cu care stau conectat la internet si citesc pe tot felul de forumuri, pagini si alte minuni.

O sa-ti ascult sfaturile cu vitaminele si o sa caut alimente bogate in vitaminele enumerate de tine.

Totusi am cateva nelamuriri... tocmai a venit medicul de garda (zilele astea a fost regim de garda in tot spitalul) si am intrebat ultima valoare a transaminazelor si s-a uitat cam stramb. Ca sa mi-o plateasca m-a intrebat daca mi-a facut "Delta".. Am ramas blocat si am intrebat-o ce e... nu prea a vrut sa-mi explice si mi-a zis sa intreb medicul de salon.

Stii cumva ce reprezinta aceasta "Delta"? Din ce am vazut pe internet pare testul pentru Hepatita D care poate veni doar cu B. De asemenea ti-as ramane profund recunoscator daca mi-ai spune ce analize ar mai trebui sa imi fac cat stau in spital aici. Cei de aici aplica legea "tacerii" nu spun nimic neintrebati si probabil ca nici nu fac nimic fara "impulsuri". Sunt gata sa dau si nelipsita "spaga" numai sa imi faca TOATE investigatiile si sa am informatii complete despre starea mea actuala.

Iti multumesc anticipat!

 

PS. Daca folosesti Yahoo Messenger sau MSN, id-ul meu este "plouat"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Daria_38 si multumesc mult pentru sfaturi si incurajari!

Ai ghicit! Am un laptop si un zapp cu care stau conectat la internet si citesc pe tot felul de forumuri, pagini si alte minuni.

O sa-ti ascult sfaturile cu vitaminele si o sa caut alimente bogate in vitaminele enumerate de tine.

Totusi am cateva nelamuriri... tocmai a venit medicul de garda (zilele astea a fost regim de garda in tot spitalul) si am intrebat ultima valoare a transaminazelor si s-a uitat cam stramb. Ca sa mi-o plateasca m-a intrebat daca mi-a facut "Delta".. Am ramas blocat si am intrebat-o ce e... nu prea a vrut sa-mi explice si mi-a zis sa intreb medicul de salon.

Stii cumva ce reprezinta aceasta "Delta"? Din ce am vazut pe internet pare testul pentru Hepatita D care poate veni doar cu B. De asemenea ti-as ramane profund recunoscator daca mi-ai spune ce analize ar mai trebui sa imi fac cat stau in spital aici. Cei de aici aplica legea "tacerii" nu spun nimic neintrebati si probabil ca nici nu fac nimic fara "impulsuri". Sunt gata sa dau si nelipsita "spaga" numai sa imi faca TOATE investigatiile si sa am informatii complete despre starea mea actuala.

Iti multumesc anticipat!

 

PS. Daca folosesti Yahoo Messenger sau MSN, id-ul meu este "plouat"

 

pai cere sa-ti faca Delta, chiar daca trebuie sa platesti pentru analiza. asa vei sti, nu intzeleg cum fac doctorii acolo, te intreaba pe tine ce analize sa-ti faca??? la mine veneau si enumerau ce fac, ca sa elimine posibilitatzile, si eu urlam ca ce-i aia, ce-i ailalta, si stateau si explicau toate posibilitatzile. nu a fost prea bine, ca imi dezvoltam singur cosmare si posibilitatzi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai cere sa-ti faca Delta, chiar daca trebuie sa platesti pentru analiza. asa vei sti, nu intzeleg cum fac doctorii acolo, te intreaba pe tine ce analize sa-ti faca??? la mine veneau si enumerau ce fac, ca sa elimine posibilitatzile, si eu urlam ca ce-i aia, ce-i ailalta, si stateau si explicau toate posibilitatzile. nu a fost prea bine, ca imi dezvoltam singur cosmare si posibilitatzi

 

Nu numai ca nu te intreaba, dar pur si simplu nu-ti zic nimic. Ma simt de parca as fi la veterinar. A facut niste ochi cand am intrebat de Delta de parca o injurasem. Dupa care a inceput sa o dea la intors cum ca analizele se fac treptat si ca urma sa-mi faca. Drept urmare mi-a trecut pe fisa analiza si in dimineata asta mi-a luat sange.

Singura diferenta intre mine si tine este ca tu esti in State iar eu in Romania.... si cred ca am spus totul. Nu vreau sa fac mare caz, dar as putea sa fac niste fotografii cu telefonul si sa le postez sa vezi cata mizerie este aici in spital. Din pacate asa este la toate spitalele din Romania... asa ca mai bine ma abtin...

Ignoranta nu este o solutie crede-ma, prefer sa stiu ce am, cat de grav ar fi sau ar putea fi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Acum o saptamana si 4 zile am fost internata in spital. Hepatita.

Si acum sunt in spital, la fel si eu.. un laptop si un modem.

Cu 2 zile inainte de a ma interna am inceput sa vomit. Am vomitat de 22 de ori. Am mers la medicul de familie care m-a trimis la urgente. Mi-au luat sange si au iesit transaminazele 157, iar doctorita a zis ca nu ma poate lasa acasa cu asa transaminaze. M-a trimis si la eco. Am spus ca nu raman internata, ci ca vreau sa mai fac niste analize inafara acelora.

M-a lasat sa plec dupa ce mi-a pus o perfuzie.

Am stabilit cu ea ca ziua urmatoare sa ne intalnim la laborator pentru analize mai amanuntite. A doua zi am mers la ea. Mi s-a luat din nou sange. Am mai facut eco unde au spus ca ficatul e marit.

Urmatoarea zi, sambata, am vomitat din nou. Iar doctorita imi spusese ca daca mai vomit sa merg la urgente. Asa am facut.

Din nou.. analize. Transaminazele : 2500. M-a internat.

Cica 3 saptamani trebuie sa stau aici, la spital. Luni, la 3 zile dupa internare din nou analize. Transaminazele : 400.

Cate 2 sau 3 perfuzii pe zi + antibiotic injectii. Joi din nou: 800. Lunea asta : 200. Am mai facut si eco ieri, marti. Si mi-au spus ca acum e normal tot. Insa sunt inca in spital si nu ma lasa acasa. Si te inteleg cu privire la spitalele din Romania, sunt in ultimul hal. Mi-au zis ca nu e hepatita nici A nici B. Ci doar hepatita virala acuta..

 

Si cu stresul ai grija, eu de la stres am declansat hepatita asta.. Acum am stat mult intinsa in spital si ma simt mai bine. Trebuie sa stai intins ca sangele sa ajunga mai bine la ficat, presupun ca ti-au spus asta.

Editat de Mechanical A

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!

Acum o saptamana si 4 zile am fost internata in spital. Hepatita.

Si acum sunt in spital, la fel si eu.. un laptop si un modem.

Cu 2 zile inainte de a ma interna am inceput sa vomit. Am vomitat de 22 de ori. Am mers la medicul de familie care m-a trimis la urgente. Mi-au luat sange si au iesit transaminazele 157, iar doctorita a zis ca nu ma poate lasa acasa cu asa transaminaze. M-a trimis si la eco. Am spus ca nu raman internata, ci ca vreau sa mai fac niste analize inafara acelora.

M-a lasat sa plec dupa ce mi-a pus o perfuzie.

Am stabilit cu ea ca ziua urmatoare sa ne intalnim la laborator pentru analize mai amanuntite. A doua zi am mers la ea. Mi s-a luat din nou sange. Am mai facut eco unde au spus ca ficatul e marit.

Urmatoarea zi, sambata, am vomitat din nou. Iar doctorita imi spusese ca daca mai vomit sa merg la urgente. Asa am facut.

Din nou.. analize. Transaminazele : 2500. M-a internat.

Cica 3 saptamani trebuie sa stau aici, la spital. Luni, la 3 zile dupa internare din nou analize. Transaminazele : 400.

Cate 2 sau 3 perfuzii pe zi + antibiotic injectii. Joi din nou: 800. Lunea asta : 200. Am mai facut si eco ieri, marti. Si mi-au spus ca acum e normal tot. Insa sunt inca in spital si nu ma lasa acasa. Si te inteleg cu privire la spitalele din Romania, sunt in ultimul hal. Mi-au zis ca nu e hepatita nici A nici B. Ci doar hepatita virala acuta..

 

Si cu stresul ai grija, eu de la stres am declansat hepatita asta.. Acum am stat mult intinsa in spital si ma simt mai bine. Trebuie sa stai intins ca sangele sa ajunga mai bine la ficat, presupun ca ti-au spus asta.

 

Buna,

Nu stiu daca ai fost atenta, dar data postului meu e veche cam de 2 ani. Intre timp am reusit sa scap de boala si sa fac anticorpi. Eu am avut hepatita virala acuta B. Din ce stiu eu hepatita virala poate fi doar la virusul A sau B. Nu sunt atat de sigur... La tine virusul a evoluat destul de rapid si din ce vad eu din analizele tale, esti spre vindecare.

Cel mai bine pentru tine ar fi sa te documentezi pe net despre acest virus si sa te apuci sa pui intrebari medicilor. Eu cat am fost in spital, nu mi-a explicat nimeni nimic, abia dupa ce m-am documentat pe net si am citit am inceput sa pun intrebari si sa primesc raspunsuri. Daca ai avea hepatita virala A, ar fi cea mai usoara dintre ele, dar cel mai bine intrebi medicul.

Nu ai scris la ce spital esti si nici ce medic ai. Nu stiu cine ti-a spus ca ai hepatita de la stress dar te-a indus in eroare. Hepatita este produsa de un virus care se transmite prin sange (B) sau prin lipsa de igiena (A).

Eu acum sunt acasa bine mersi, dar stiu in ce situatie esti si tare as vrea sa mai vorbesc cu tine.

 

Sanatate maxima!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt la judetean in Arad. Si s-au ocupat mai multi medici de mine..

Mi-au spus ca stresul a declansat-o. Acum nici eu nu stiu ce sa mai spun.. infine, vreau doar sa plec acasa. 6 luni urmeaza regimul.. 1 an fara efort..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt la judetean in Arad. Si s-au ocupat mai multi medici de mine..

Mi-au spus ca stresul a declansat-o. Acum nici eu nu stiu ce sa mai spun.. infine, vreau doar sa plec acasa. 6 luni urmeaza regimul.. 1 an fara efort..

Buna,lasa un id de messenger ca vreau sa vb-im,te rog,cunosc medicii din Arad poate te pot ajuta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt la judetean in Arad. Si s-au ocupat mai multi medici de mine..

Mi-au spus ca stresul a declansat-o. Acum nici eu nu stiu ce sa mai spun.. infine, vreau doar sa plec acasa. 6 luni urmeaza regimul.. 1 an fara efort..

 

Sa ne tii la curent cu starea ta. Vezi sa nu te culci pe o ureche si dupa 6 luni de regim si 1 an de zile fara efort sa te apuci sa faci abuzuri. Eu, dupa doi ani de la externare, m-am ingrasat cu vreo 10 kg :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi mi-au luat sange iar, si daca ies bine transaminazele ma lasa acasa marti. Eu acum incep sa pun la loc kilogramele pierdute in cele 2 saptamani din spital. Am al 9-lea fluturas, nu cred ca mai suport nici o intepatura in plus. =)

Cand am noutati iti spun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×