Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:jester: In romania chiar nu e nimeni care foloseste acuarelele?Ori nu mai e timp pentru a raspunde la o intrbare? Costa mai putin (acuarelele)si nu e asa de greu de lucrat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hehee...Este foarte frumoasa tehnica in acuarela dar sa stii ca nu este asa de ieftina cum spui.Recent m-am hotarat sa lucrez si eu pt ca pana acum mi-a fost frica de culoare din cauza unor profesori care m-au traumatizat cu regulile lor.

Si m-am dus sa-mi iau niste acuarele si am vrut de calitate ruseasca-am murit cand am vazut cat costa-100ron :roll: ...sincer mi s-a parut cam scump si atunci am ales sa-mi iau de o alta firma cica mai "proasta" dar sunt f bune :o: si au constat 30 ron...sunt mai ieftine,dar oricum tehnica in tempera e si mai ieftina.

 

Pentru cei care sunt interesati de diferite tehnici in acuarela iete un site:

www.watercolorpainting.com/watercolor-tutorials.htm

Editat de Ciumpy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuze !Eu locuiesc in italia ...uit mereu ca e divers ...raportat la salarii...Ma bucur ca e cineva interesat de aceasta tehnica E un pic mai complicat pt ca trbuie lucrat invers ca si cu culorile in ulei , de la deschis la inchis .Acum am inceput ceva in creion si carbune-Ai ceva desene ? Sunt curios !! Uite ceva schite si desene:

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu foloseam foarte mult acuarele, dar niciodata nu gaseam ceva de foarte buna calitate ( con conta pretul) asa ca acum folosesc creioane, si nu colorez desenele tot timpul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se gasesc si acuarele in creioane.nu stiu cat or fi costand dar se pot folosi destul de bine .desenezi ca si cu un creion normal dupa care treci cu pensula umeda deasupra.ies desene interesante.

 

Da am-dar nu sunt in calculator :lol: ...p.s.unde pot sa vad desenele tale? :)

Nu reusesc sa trimit desenele pe forum...ramane varianta cu email-ul

 

si eu foloseam foarte mult acuarele, dar niciodata nu gaseam ceva de foarte buna calitate ( con conta pretul) asa ca acum folosesc creioane, si nu colorez desenele tot timpul.

Sa inteleg ca ai renuntat la acuarele? Nuuuuu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru cine e interesat :http://www.watercolorpainting.com/index.htm :o: java script:add_smilie(":whack:","smid_5")

wink.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se gasesc si acuarele in creioane.nu stiu cat or fi costand dar se pot folosi destul de bine .desenezi ca si cu un creion normal dupa care treci cu pensula umeda deasupra.ies desene interesante.

Nu reusesc sa trimit desenele pe forum...ramane varianta cu email-ul

Sa inteleg ca ai renuntat la acuarele? Nuuuuu...

 

eu am creioane asa....sunt foarte bune....sunt chiar multumita de ele. Eu le am din Germania si nu stiu cat pot costa :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am un amic egiptean .am sa-l rog sa-mi dea ceva...tot de la el am papirusuri in originalcu ceea ce te intereseaza.o sa le fac ...foto si am sa le pun pe forum

problema e ca nu reusesc ...doar cu un email...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si eu foloseam foarte mult acuarele, dar niciodata nu gaseam ceva de foarte buna calitate ( con conta pretul) asa ca acum folosesc creioane, si nu colorez desenele tot timpul.

 

Lucrez in domeniul distributiei de materiale pentru pictura de peste 10 ani si cunosc destul de bine piata de profil din Romania. Recent au aparut acuarelele la codet Cotman de la Winsor &Newton. Calitatea lor este indiscutabila avand in vedere ca winsor&Newton sunt printre cele mai "grele" nume in acest domeniu. Din nefericire ele nu sunt introduse in reteaua magazinelor de profil datorita interesului scazut al administratorilor de magazine fata de acuarele. Pentru a rezolva aceasta problema, de curand am deschis un magazin on line cu materiale pentru pictura. Cred ca acolo veti gasi destule materiale care lipsesc din alte magazinele. Este vorba despre www.picturaonline.ro.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×