Sari la conținut
Forum Roportal
Corydalis

Mancaruri traditionale de Paste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe aici, multe daca le intreb ce gatesc de Paste, spun ca sint invitati undeva si nu gatesc acasa absolut nimic!!! Se inchid in casa si se uita la filme inchiriate in realitate!!!

Cateva m-au sunat ca sint in Europa de sarbatori si revin in Julie :stars: iar a alta mi-a spus ca ne vedem la Party de Ziua Mamelor celebrat pe 11 Mai, o sa-mi aduca sa gust din toate alea, dar am refuzat ca nu maninc vechituri trecute de o saptamana!!!

 

Eu in schimb imi fac o supa de pui cu fidelute facute de mine si va fi asa de buna ca nici nu mai trebuie altceva langa!!! dar in mod special o sa colind magazinele rusesti si grecesti sa vad ce bunatati ofera cu ocazia asta si precis n-o sa ies cu mana goala de acolo.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciorba de miel

 

 

Ingrediente:

 

- 400 gr carne de miel;

 

- 1 ceapa medie;

 

- 2 morcovi;

 

- 1 telina mica;

 

- 1 pastarnac;

 

- 1 legatura ceapa verde;

 

- 1/3 pahar orez;

 

- 1 legatura tarhon;

 

-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Saturday, 04 May 2013

 

 

Cum vă dregeţi după festinul de Paşti

 

 

Autor: Andreea Ciulac, Elena Oceanu

 

 

Abuzul de friptură de miel, cozonac și alcool se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciorba de burta falsa

 

Am primit reteta de la sora mea zilele astea, ea stie ca eu nu mananc nici de burta sau de miel

si pentru aceste simandicoase s-a inventat ceva la Bucuresti ceva asemanator dar edibil.

 

Se incepe cu prepararea zeamei ... se caleste ceapa, cozi de telina tocata, ardei gras, morvoci,

pastarnac si se adauga o lingurita de faina sau amidon, se stinge cu supa de pui sau apa, se

da in fiert se drege cu 1-2 oua, otet dupa gust un pic de bors, leustean si alte verdeturi tocate

pe deasupra si cand totul a fiert incet si are gust de una din aceste ciorbe, se adauga pui fiert

din supa curatat de piele, grasimi, zgarciuri, vene si artere, pielite, etc., iar se lasa la fiert si e

gata.   Se rade si usturoi intre timp candva sa fiarba in zeama, unde se mai poate adauga

orice doreste fiecare, cubulete de rosii, bucati de carne de vita sau de porc ramas de la alta

mancare, si este loc de toate fanteziile gospodinelor sa fie prelucrate si ramasitele din frigider.

 

Inca nu l-am incercat, dar la ea da rezultate excelente ca pieptul de pui din supa nu-l vrea nimeni

iar in ciorba e chiar cautat :haha: , mai pune si cativa cartofiori cand nu e prea bogata ciorba.

 

Am pus la retete de Paste ca ramane multe cu ocazia asta pe platouri si pe oase iar dupa ce 

s-au terminat zilele festive tot se mananca ceva!!!  chair oase de miel se pot fierbe in zeama.

 

Ardelenii si ungurii mai ales mananca jambon afumat si ramane la oase ... care sint fierte cu

fasole boabe uscate, un rantas chiar gros si toate soricurile sint incluse in oala si tot ce nu

trebuia la nimeni pe masa, in supa e excelent, desigur nu e castronul fiecarui, dar in general.
 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stufat

 

... fals si asta dar sanatos ca-i din toate frunzariile verzi din piata de la producatori.

 

am fiert un rasol de vita pana se topea in gura, pe foc mic toata noaptea ca piftia sa sa am zeama gelatinoasa,  si pe urma la-m pus in tocanita de verzituri unde am folosit zeama de la fiert si a iesit de nemaipomenit!!!   Am fiert si orez alb ca se potrivesc de minune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-e pofta de drob de miel, dar in vecii vecilor nu o sa m apuc eu sa-l fac. Pastele ortodox e saptamana care vine si il fac aia de la magazinul romanesc. Trebuie sa dau comanda din timp daca vreau sa prind vreo bucata.


Apropo de tradiitiile astea, crestinii nu sacrifica mielul de pasti in baza istoriei evreiesti cu Moise. Nu are absolut nici o legatura.

 

 Mielul de Pasti la crestini

"Pentru crestini, Sfintele Pasti este tot o trecere, insa una de la moarte la viata. Prin Pasti, noi nu comemoram eliberarea evreilor din Egipt, ci praznuim moartea si Invierea lui Hristos. Profetul Isaia, vorbind despre patima Domnului spune: "ca un miel spre junghiere s-a adus...“ (Is. 53, 7). Deci, pentru crestini, Hristos devine Mielul care Se jertfeste pentru mantuirea neamului omenesc. In Denia Prohodului se spune: "Coasta Ti-au impuns, mainile Ti-au pironit, Stapane si cu rana Ta din coasta ai vindecat neinfranarea mainilor stramosilor".

Mielul jertfit si mancat de evrei cand serbau Pastile, era o prefigurare a Mielului lui Dumnezeu Care ridica pacatele lumii (Iesirea 12, 46) si se ofera ca hrana pentru viata vesnica. Sfantul Apostol Pavel ne indeamna sa serbam Pastile intr-o noua perspectiva: "Iata Hristos, Pastile nostru, S-a jertfit pentru noi; sa praznuim, deci, nu cu aluatul cel vechi, nici cu aluatul rautatii si al viclesugului, ci cu azimile curatiei si ale adevarului" (I Cor. 5, 7). Asadar, crestinii nu sunt datori sa taie miei de Pasti, ci sa depuna tot efortul pentru a se impartasi cu Trupul si Sangele lui Hristos in cadrul Sfintei Liturghii. "

...copiat de pe un site crestin ortodox. 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crestinii romani taie miel de Pasti pentru ca multi dintre ei erau oieri, si aveau miei. Mai demult si familiile mai sarace aveau cateva oi. Ce carne sa manance ei de Pasti, ca porc nu mai aveau, se termina pe vremea asta rezervele de carnati din camara.

Vaca nu o putea taia, iar puii se taie peste an.

Pastele fudulul.


Cei care nu aveau oi puteau lua un miel oferind la schimb produse

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Catolicii nu aveau miel pe masa din zonele maghiare in Romania inainte de Ceausescu la putere.   Incet dupa ce a ajuns NC la putere a inceput sa intre is mancaruri romanesti  pentru sarbatori ca mielul, salata de boeuf, mici, sarmale cu mamaliga si ardei iute ca unguri-l mancau cu smantana si paine numai, ciorbe acre cu leustean.   Le-a adoptat membri de partid prima oara sa se mentina in bune relatii, dar restul populatiei doar daca a vrut s-a atasat de aceste specialitati.   Nici romanii in zonele astea nu mancau asa ceva, un animal mic n-ar fi taiat doar un berbec sau ceva animal aproape bun de scos din inventar.   Romanii faceau miel umplut de Rusalii cand era deja mai mare mielul.   Bunica mea umplea un iepure de Paste

pentru cine voia sa manance delicatese, ca eu si sora mea spre norocul nostru ca eram copiii, nu stateam la masa cu adultii si fugeam afara sa ne jucam si pe urma mama ne dadea ceva sa mancam fara carne sau grasimi ca nu ne placea.   Ne uitam de departe cum bunica imparte din curte oua rosii si cozonac si inca nu stiu ce la saraci care treceau pe acolo ca ea nu ducea nimic la biserica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Passover celebrat de evrei ca si ei in acest an sint alaturi de ortodoxi in festivitate.   Au si ei dulciurile lor excelente dovedeste poza.   Maine o sa le vad plimbandu-se cu crengi de palmieri dar mai incolo nu sint familiara cu ce si cum fac ca este o mare diferenta si intre fiecare familie si inca ceva.   

Si ei mananca miel asta stiu insa este pregatit altfel.   

 

8b3e5df0-07ee-11e6-926f-a5199e2d2f7b_Kos

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×