Sari la conținut
Forum Roportal
Mihai1994

Mi se blocheaza calculatorul

Postări Recomandate

Am si eu o problema cu calculatorul mi se blocheaza numai cand intru in anumite jocuri(Harry Potter si pocalul de foc Eragon etc. mai putin in counter care nu mi se blocheaza deloc) adica ingheata imaginea si tre sa-i dau restart ca sa-si revina.AM urmatorul sistem:-Amd Sempron 2600+

-1G Ram PQI

-1.10 Ghz

-placa de baza:ASUS

-placa video: ATI RADEON 9550

-HDD 80GB

Nu stiu ce sa mai fac am reinstalat windowsul de mai multe ori ramii deabea i-am schimbat.Cred ca este de la placa video.Vreau si eu un sfat cat mai repede pls!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu ce sa mai fac am reinstalat windowsul de mai multe ori ramii deabea i-am schimbat.Cred ca este de la placa video.Vreau si eu un sfat cat mai repede pls!!!

Si eu as zice ca-i de la placa video.

Alternativ ar trebui sa compari procesorul tau, cu minimul cerut de jocul cel mai intensiv pe care-l joci: Daca valoarea e cat de cat apropiata, atunci si GHz ar putea fi prea putini.

Last but not least: Uite-te cat loc liber mai ai pe placa (La mai mult de un GB, n-are rost sa-ti faci ganduri, la mai putin de 500MB, da).

 

Ce Windows ai? Eventual iti trebuie ultimul SP (parca 2 la XP). Daca iti trebuie sau nu, scrie in documentatia jocului.

Pe urma: DirectX - versiunea poate fi relevanta, in sensul ca una mai veche poate nu-i compatibila cu jocul.

 

In orice caz, daca prima oara n-a ajutat, nu-i nevoie sa mai formatezi placa si sa reinstalezi windows...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×