Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Despre Isus Cristos

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand citim Noul Testament, descoperim in el doua aspecte despre Isus Cristos, care au o mare importanta in credinta oricarui Crestin, dar care, oarecum, par sa nu poata exista in acelasi timp, acestea constand in faptul ca Isus Cristos, cand a umblat pe pamant, era complet uman si, totusi, in acelasi timp, complet divin. Isus Cristos a fost in intregime om si Dumnezeu. Acest lucru este dificil, daca nu imposibil de inteles pentru mintea umana, dar fara doar si poate, este clar curpins in invataturile Bibliei.

Domnul Isus Cristos a venit in lumea noastra ca se ne salveze din robia pacatului.Dreptatea lui Dumnezeu pedepseste pacatul cu moartea.Darul lui Dumnezeu pentru eliberarea noastra este Jertfa Domnului Isus Cristos. De la caderea omului in pacat, era deja stabilit planul lui Dumnezeu de salvare a omenirii ,prin Isus Cristos,Mesia! El este darul fara plata,gratierea acordata noua oamenilor.

IOAN 3: 16 Fiindca atit de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentruca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vecinica.

IOAN 3: 17 Dumnezeu, in adevar, n'a trimes pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa fie mintuita prin El.

IOAN 3: 18 Oricine crede in El, nu este judecat; dar cine nu crede, a si fost judecat, pentruca n'a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.

IOAN 3: 19 Si judecata aceasta sta in faptul ca, odata venita Lumina in lume, oamenii au iubit mai mult intunerecul decit lumina, pentruca faptele lor erau rele.

IOAN 3: 20 Caci oricine face raul, uraste lumina, si nu vine la lumina, ca sa nu i se vadeasca faptele.

IOAN 3: 21 Dar cine lucreaza dupa adevar, vine la lumina, pentruca sa i se arate faptele, fiindca sint facute in Dumnezeu.``

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand citim Noul Testament, descoperim in el doua aspecte despre Isus Cristos, care au o mare importanta in credinta oricarui Crestin, dar care...........

 

 

 

Minunat, Isus si Dumnezeu si om, minunat cum doua stari aparent ireconciliabile se unesc intr-o singura fiinta.

Mi-aduce aminte de intrebarea, lumina unda sau corpuscul?

Editat de EmmaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Minunat, Isus si Dumnezeu si om, minunat cum doua stari aparent ireconciliabile se unesc intr-o singura fiinta.

Mi-aduce aminte de intrebarea, lumina unda sau corpuscul?

Este frumoasa poezia de pe site-ul tau.Cine a scris-o?

 

Cat despre Domnul Isus, in El se implineste Legea data de Dumnezeu! Jertfele arata spre Cristos-Mielul lui Dumnezeu, Marele Preot, Prorocul anuntat prin Moise, El este Imparatul Imparatilor si Domnul Domnilor, Mesia ,Cel Promis ! Cate calitati ale caracterului Domnului Isus se implinesc in toate aceste Nume ale Lui! Minunat, Sfetnic, Dumnezeu Tare!

ISAIA 9: 6 Caci un Copil ni s'a nascut, un Fiu ni s'a dat, si domnia va fi pe umarul Lui; Il vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele veciniciilor, Domn al pacii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Chiar daca nu te declari un membru al bisericii AZS, sa stii Cioanas ca crezul tau si al meu, ca si adventist, sunt identice. Esti singurul pe aici care impartaseste ideile sus mentionate, si care sunt sustinute si de biserica AZS.

Totusi in trecut mi se pare ca nu suport-ai numele bisericii noastre. Sunt curios daca ai adaugat ceva la convingerile tale religioase, sau pur si simplu este o coincidenta in acest topic.

I-ti sugerez totusi, desi cred ca stie toata lumea, sa fii atent cu Soimos caci este cel mai mare Dusman al lui Hristos de pe acest forum, si iubeste atacul la persoana vulgar. Eu i-am vorbit frumos intotdeauna si el totusi ma uraste; trag concluzie ca de fapt nu pe mine ma uraste, ci faptul ca ador pe Hristos si modelul Sau de viata. Intotdeauna Diavolul a urat pe Hristos, dar mai inversunat a devenit cand s-a convins ca a pierdut lupta. Sper totusi ca Domnul sa-l ajute pe Soimons sa inteleaga ca, cauza pt care lupta a fost perduta pe Golgota in urma cu 2000 de ani, unde a invins Hristos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca nu te declari un membru al bisericii AZS, sa stii Cioanas ca crezul tau si al meu, ca si adventist, sunt identice. Esti singurul pe aici care impartaseste ideile sus mentionate, si care sunt sustinute si de biserica AZS.

 

Banuiesc ca prin asta se subintelege si acceptarea lui Cristos ca fiind Mihail si implicit urmatoarele concluzii...

 

1. Cristos este Dumnezeu Atotputernic.

2. Cristos este Arhanghelul Mihail.

3. Arhanghelul Mihail este Dumnezeu Atotputernic.

 

Si

 

1. Arhanghelul Mihail (Cristos) (Dumnezeu Atotputernic) este Ingerul Domnului.

2. Arhanghelul Mihail (Cristos) (Dumnezeu Atotputernic) este Capetenia Ostirilor.

3. Arhanghelul Mihail (Cristos) (Dumnezeu Atotputernic) este "UNA din capeteniile cele mai de seama" sau "PRIMUL din capeteniile cele mai de seama"

4. Arhanghelul Mihail (Cristos) (Dumnezeu Atotputernic) a pierdut o batalie inaintea "cornului mic" cand acesta i-a smuls jertfa necurmata si i-a surpat localul sau cel sfant si a distrus o parte din ostirea cerului atunci cand s-a ridicat la cer...Daniel 8.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"TOATA PUTEREA MI-A FOST DATA, IN CER SI PE PAMANT"a zis Domnul Hristos. Cum, dar zici: nu este Dumnezeu Atotputernic. Cant spune toata, inseamna TOATA. Deci chiar si a Tatalui. Si nu spune ca i-ar fi fost data acum 2000 de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca nu te declari un membru al bisericii AZS, sa stii Cioanas ca crezul tau si al meu, ca si adventist, sunt identice. Esti singurul pe aici care impartaseste ideile sus mentionate, si care sunt sustinute si de biserica AZS.

Totusi in trecut mi se pare ca nu suport-ai numele bisericii noastre. Sunt curios daca ai adaugat ceva la convingerile tale religioase, sau pur si simplu este o coincidenta in acest topic.

Nu am nimic cu adventistii! Ceea ce sustin cu tarie insa, ca si crestin, este ca fiecare din noi trebuie sa ne legam viata de Isus Cristos si nu de anumiti intemeietori de religii. La fel in materie de credinta ,consider ca hrana crestinului trebuie sa fie Sfanta Scriptura si nu interpretarea sau revelatiile unor oameni. Invataturile si revelatiile oamenilor trebuie supuse Normei (Canonului) Scripturii.

Deci, Isus Domnul este Minunat,Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele vesniciilor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"TOATA PUTEREA MI-A FOST DATA, IN CER SI PE PAMANT"a zis Domnul Hristos. Cum, dar zici: nu este Dumnezeu Atotputernic. Cant spune toata, inseamna TOATA. Deci chiar si a Tatalui. Si nu spune ca i-ar fi fost data acum 2000 de ani.

 

Logica ta tine eventual de ceva basme de Ispirescu sau Arabela...doar pe acolo cine primeste "inelul" este Dumnezeu Atotputernic...:hi:...si cel care il da nu mai este... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Logica ta tine eventual de ceva basme de Ispirescu sau Arabela...doar pe acolo cine primeste "inelul" este Dumnezeu Atotputernic...:hi:...si cel care il da nu mai este... :blink:

Domnul Isus s-a dezbracat de slava Lui, slava care o avea la Tatal, pentru noi oamenii.Asta nu inseamna ca nu a mai fost Dumnezeu, inseamna ca s-a facut om, ca sa ne scoata din mocirla pacatului. Are toata puterea deoarece o merita, si-a dat viata pentru mantuirea omului! El vorbea aceasta fiindca era pe pamant si vorbea unor oameni! (apostolilor)

Era o marturie pentru apostoli, inainte de marea trimitere! Aceasta nu a facut sa-l dezbrace pe Tatal de putere! Tatal este atotputernic insa ia dat toata puterea Fiului intr-o lucrare speciala, El este Capul Bisericii!

MAT 28: 18 Isus S'a apropiat de ei, a vorbit cu ei, si le-a zis: ,,Toata puterea Mi-a fost data in cer si pe pamint.

MAT 28: 19 Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezindu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh.

 

 

Si cum ii explici unui chinez sau eschimos sa isi lege viata de isus cand ei nici nu au auzit de el decat mai tarziu? Suna a convertire barbara.....

Foarte simplu! Le marturisesc cum a creat Dumnezeu oamenii si cum au cazut ei in pacat, cum au fost imprastiati pe tot pamantul si asa au ajuns si ei pe pamantul Chinei.Apoi le spun despre planul de Salvare pregatit de Dumnezeu prin Isus Cristos! Vor fi care vor asculta si vor fi care vor intoarce spatele. Asa a fost de cand e Biserica.

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Domnul Isus s-a dezbracat de slava Lui, slava care o avea la Tatal, pentru noi oamenii.Asta nu inseamna ca nu a mai fost Dumnezeu, inseamna ca s-a facut om, ca sa ne scoata din mocirla pacatului. Are toata puterea deoarece o merita, si-a dat viata pentru mantuirea omului! El vorbea aceasta fiindca era pe pamant si vorbea unor oameni! (apostolilor)

 

Deci...Dumnezeu a fost rastignit si chinuit de niste simpli oameni...Habar nu am cum puteti sa credeti aceste lucruri...

 

Era o marturie pentru apostoli, inainte de marea trimitere! Aceasta nu a facut sa-l dezbrace pe Tatal de putere! Tatal este atotputernic insa ia dat toata puterea Fiului intr-o lucrare speciala, El este Capul Bisericii!

MAT 28: 18 Isus S'a apropiat de ei, a vorbit cu ei, si le-a zis: ,,Toata puterea Mi-a fost data in cer si pe pamint.

MAT 28: 19 Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezindu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh.

 

Bun si ce este cu asta ? Daca Cristos era ATOTPUTERNIC...atunci el nu primea "toata puterea" pentru ca el deja o avea...Cineva ATOTPUTERNIC nu primeste "o putere" de la altcineva...daca vrei sa spui ca Cristos este "facut" Atotputernic peste creatie...dar nu si peste Tatal care nu este creat...atunci ai un sens...chiar daca nu este biblic...

 

 

asta e farmecul Bibliei... fiecare o poate interpreta cum vrea.

 

Si fiecare face asta...numai ca putini sunt cei care incearca sa tina cont de toate cele 66 de carti si putini sunt cei care incearca sa explice tot...nu doar ce le convine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×