Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Despre Isus Cristos

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deci...Dumnezeu a fost rastignit si chinuit de niste simpli oameni...Habar nu am cum puteti sa credeti aceste lucruri...

Bun si ce este cu asta ? Daca Cristos era ATOTPUTERNIC...atunci el nu primea "toata puterea" pentru ca el deja o avea...Cineva ATOTPUTERNIC nu primeste "o putere" de la altcineva...daca vrei sa spui ca Cristos este "facut" Atotputernic peste creatie...dar nu si peste Tatal care nu este creat...atunci ai un sens...chiar daca nu este biblic...

Si fiecare face asta...numai ca putini sunt cei care incearca sa tina cont de toate cele 66 de carti si putini sunt cei care incearca sa explice tot...nu doar ce le convine...

El a avut toata puterea insa nu si-a manifestat-o de dragul meu, al tau si al tuturor oamenilor.In cadrul Trinitatii nu este o relatie ca si intre noi oamenii.Acolo nu se cearta a cui este puterea mai mare, acolo persoanele se pun la dispozitie unul altuia, slujesc unul altuia. Isus a venit sa ne aduca aceasta relatie Dumnezeiasca pe pamant, a luat prosopul,apa si a spalat picioarele ucenicilor!

Dumnezeu s-a lasat rastignit si chinuit de niste simpli oameni, nu pentru ca nu avea putere, ci pentru ca ne iubea atat de mult!

Uite ce-i spune lui Petru:

IOAN 18: 10 Simon Petru, care avea o sabie, a scos-o, a lovit pe robul marelui preot, si i-a taiat urechea dreapta. Robul acela se numea Malhu.

IOAN 18: 11 Isus a zis lui Petru: ,,Baga-ti sabia in teaca. Nu voi bea paharul, pe care Mi l-a dat Tatal sa-l beau?``

 

MAT 26: 51 Si unul din ceice erau cu Isus, a intins mina, a scos sabia, a lovit pe robul marelui preot, si i-a taiat urechea.

MAT 26: 52 Atunci Isus i-a zis: ,,Pune-ti sabia la locul ei; caci toti ceice scot sabia, de sabie vor pieri.

MAT 26: 53 Crezi ca n'as putea sa rog pe Tatal Meu, care Mi-ar pune indata la indemina mai mult de douasprezece legiuni de ingeri?

MAT 26: 54 Dar cum se vor implini Scripturile, cari zic ca asa trebuie sa se intimple

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
El a avut toata puterea insa nu si-a manifestat-o de dragul meu, al tau si al tuturor oamenilor.In cadrul Trinitatii nu este o relatie ca si intre noi oamenii.Acolo nu se cearta a cui este puterea mai mare, acolo persoanele se pun la dispozitie unul altuia, slujesc unul altuia. Isus a venit sa ne aduca aceasta relatie Dumnezeiasca pe pamant, a luat prosopul,apa si a spalat picioarele ucenicilor!

Dumnezeu s-a lasat rastignit si chinuit de niste simpli oameni, nu pentru ca nu avea putere, ci pentru ca ne iubea atat de mult!

 

Asta este mai mult decat o speculatie...este o parere personala care o ai tu, sau o invatatura de pe undeva, care nu are nici un suport biblic.

 

Daca "Dumnezeu" s-a lasat rastignit inseamna ca acest "Dumnezeu" are un alt Dumnezeu...

 

Matei 27:46 Şi pe la ceasul al nouălea, Isus(Dumnezeu Atotputernic) a strigat cu glas tare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci mesajul tau se contrazice... :flowers: Nici nu ma mira...este imposibil sa nu ajungi la contradictii...cand incerci sa demonstrezi trinitatea ca fiind biblica... :nep:

Dragul meu, mesajul meu nu se contrazice deloc!

Domnul Isus vorbea despre Dumnezeu Tatal! Aceasta conversatie nu-l excludea pe Fiul lui Dumnezeu, adica pe Dumnezeu Fiul!

Domnul Isus spune clar dupa inviere: MAT 28: 19 Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezindu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh.

 

Aici este Dumnezeu.Putea spune clar sa faceti ucenici in Numele Tatalui sau a lui Iahve! Domnul stia clar ca Dumnezeu este Unul singur si nu este altul in Univers ca El,adica Tatal,Fiul si Duhul Sfant!

Nu-i pomenit aici nici moise, nici Avraam, nici vreun alt nume. Doar un singur Nume: al Tatalui,al Fiului si al Duhului Sfant!

Draga Marinaru, iti propun sa deschizi o tema separata despre anti-Trinitate, nu are rost sa umplem toate temele cu discutii anti-Trinitate!

Noi crestinii il iubim pe Isus si dorim sa discutam multe lucruri minunate si interesante si nu sa ne contrazicem tot timpul pe tema Trinitatii.

Multumesc pentru intelegere!

 

 

Un aspect minunat care putem sa-l discutam despre Isus, faptul ca este Lumina lumii. Pentru ca oamenii sa inteleaga mai bine pe Dumnezeu,care se descoperea prin Domnul Isus, El s-a folosit de multe ori de elemente din creatie. Astazi voi da un exemplu minunat folosit de Domnul Isus: El este Lumina Lumii:

Isus lumina lumii

(Ioan 8:12-19)

 

 

1.Lumina este prezenta lui Dumnezeu

 

 

Lumina este compusa din trei culori principale galben, rosu si albastru

Dumnezeu este trei persoane:Tatal, Fiul si Duhul Sfant

1Ioan 1:5 "Dzeu este Lumina"; Ps 27:1 "Domnul este Lumina mea" Ioan 12:46 "Eu am venit sa fiu Lumina lumii"

Ex: licuriciul si betivul

Un om venea de la o adunare si trecand printr-o padure s-a ratacit. S-a rugat Domnului sa-l ajute sa ajunga cu bine acasa. Dupa ce s-a rugat la doar cativa metri departare a gasit un licurici care dadea o lumina destul de puternica ca sa-l ajute sa gaseasca din nou cararea spre casa.

In acelasi timp un betiv venea si el spre casa de la un bar. Cat era drumul de mare si de luminat nu gasea drumul catre casa ,desi era o lumina foarte puternica pe drum.

Oamenii au nevoie de o lumina spirituala pentru a distinge binele de rau si aceasta lumina este Dumnezeu.

 

 

2.Lumina descopera pacatul

Is:9:1-2 "da la o parte intunericul"

Ex: lumina soarelui da la o parte particulele de praf , descopera particulele de praf dintr-o camera.

Ioan 3:19"oamenii nu o accepta de aceea vor fi judeca-ti"

Ex :"cei din africa care fura stalpii de curent sa poata fura"

In Africa era un trib de oameni care atunci cand americanii sau dus sa le aduca curent in zona ,in fiecare noapte furau stalpii de curent. Cineva a intrebat pe cativa oameni din triburile din jur de ce se fura stalpii.Raspunsul a fost, fiindca lumina adusa de voi aici ii impiedica sa mai fure.Lumina ii stanjenea pe cei care furau deoarece nu mai puteau sa fure in voie din cauza luminii care le descoperea faptele.

 

 

3. Legea reflectiei

Matei 5:14-16 "voi sunte-ti lumina lumii"

Ex: soarele si oglinda

Daca reflectam razele de lumina de pe suprafata unei oglinzi ,vom vedea ca lumina este reflectata in locul dorit de noi.

Ca si razele de lumina reflectate dintr-o oglinda tot asa trebuie si noi sa reflectam pe Isus care este Lumina lumii. Viata Lui trebuie sa se reflecte prin viata noastra.

Gal 2:20 "nu mai traiesc eu ci Cristos traieste in mine"

 

 

4.Legea refractiei

Lumina in anumite medii da o imagine diforma

Ex: Oglinda necuratata nu lasa ca lumina sa aibe un mediu prielnic.

Viata credinciosului trebuie sa fie curata pentru ca Lumina lui Isus sa nu fie diforma in noi

 

 

5.Lumina consuma energie

Exemplu: Lumanarea care arde, curentul electric

Luca 10:25 Pilda Samaritianului

Ioan 17:1 Isus se roaga pentru ucenici

Domnul Isus s-a "consumat" pentru ucenici si acelasi exemplu trebuie sa-l luam si noi in trairea noastra.Un crestin se "consuma" ca sa poata lumina.Credinta noastra trebuie materializata in fapte si se vede in actiunile noastre.

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragul meu, mesajul meu nu se contrazice deloc!

Domnul Isus vorbea despre Dumnezeu Tatal! Aceasta conversatie nu-l excludea pe Fiul lui Dumnezeu, adica pe Dumnezeu Fiul!

 

Spui ca nu se contrazice pentru ca probabil nu ai citit ce am scris eu...Cam pe unde in biblie apare expreia "Dumnezeul Fiul" ? Daca eu vin si iti vorbesc cu "Dumnezeu Irod" si iti aduc ca argument ca Irod este numit Dumnezeu...inseamna ca si acesta face parte din ceva "Dumnezeire"..."Trinitate"..."Patrime"...etc ?

 

Domnul Isus spune clar dupa inviere: MAT 28: 19 Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezindu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh.

 

Aici este Dumnezeu.Putea spune clar sa faceti ucenici in Numele Tatalui sau a lui Iahve! Domnul stia clar ca Dumnezeu este Unul singur si nu este altul in Univers ca El,adica Tatal,Fiul si Duhul Sfant!

Nu-i pomenit aici nici moise, nici Avraam, nici vreun alt nume. Doar un singur Nume: al Tatalui,al Fiului si al Duhului Sfant!

 

Daca Cristos spune clar...cum se face ca nici un botez nu este facut asa ? De ce au incalcat apostolii porunca lui Cristos ? De ce sunt manuscrise care spune "botezati in numele Meu" si nu spun "botezati in numele Tatalui al Fiului si al Spiritului Sfant" ? De ce Eusebiu spune in scrierile sale ca Cristos a spus "botezati in numele Meu" ?

 

Draga Marinaru, iti propun sa deschizi o tema separata despre anti-Trinitate, nu are rost sa umplem toate temele cu discutii anti-Trinitate!

Noi crestinii il iubim pe Isus si dorim sa discutam multe lucruri minunate si interesante si nu sa ne contrazicem tot timpul pe tema Trinitatii.

Multumesc pentru intelegere!

 

Topicul spune...Isus Cristos - perspectiva crestina...este de datoria mea sa scriu "perspectiva crestina"...cum o vad si cum o inteleg eu...de ce varianta ta trebuie sa fie cea adevarata si a mea nu ?

 

Un aspect minunat care putem sa-l discutam despre Isus, faptul ca este Lumina lumii. Pentru ca oamenii sa inteleaga mai bine pe Dumnezeu,care se descoperea prin Domnul Isus, El s-a folosit de multe ori de elemente din creatie. Astazi voi da un exemplu minunat folosit de Domnul Isus: El este Lumina Lumii:

Isus lumina lumii

(Ioan 8:12-19)

1.Lumina este prezenta lui Dumnezeu

Lumina este compusa din trei culori principale galben, rosu si albastru

Dumnezeu este trei persoane:Tatal, Fiul si Duhul Sfant

1Ioan 1:5 "Dzeu este Lumina"; Ps 27:1 "Domnul este Lumina mea" Ioan 12:46 "Eu am venit sa fiu Lumina lumii"

Ex: licuriciul si betivul

Un om venea de la o adunare si trecand printr-o padure s-a ratacit. S-a rugat Domnului sa-l ajute sa ajunga cu bine acasa. Dupa ce s-a rugat la doar cativa metri departare a gasit un licurici care dadea o lumina destul de puternica ca sa-l ajute sa gaseasca din nou cararea spre casa.

In acelasi timp un betiv venea si el spre casa de la un bar. Cat era drumul de mare si de luminat nu gasea drumul catre casa ,desi era o lumina foarte puternica pe drum.

Oamenii au nevoie de o lumina spirituala pentru a distinge binele de rau si aceasta lumina este Dumnezeu.

2.Lumina descopera pacatul

Is:9:1-2 "da la o parte intunericul"

Ex: lumina soarelui da la o parte particulele de praf , descopera particulele de praf dintr-o camera.

Ioan 3:19"oamenii nu o accepta de aceea vor fi judeca-ti"

Ex :"cei din africa care fura stalpii de curent sa poata fura"

In Africa era un trib de oameni care atunci cand americanii sau dus sa le aduca curent in zona ,in fiecare noapte furau stalpii de curent. Cineva a intrebat pe cativa oameni din triburile din jur de ce se fura stalpii.Raspunsul a fost, fiindca lumina adusa de voi aici ii impiedica sa mai fure.Lumina ii stanjenea pe cei care furau deoarece nu mai puteau sa fure in voie din cauza luminii care le descoperea faptele.

3. Legea reflectiei

Matei 5:14-16 "voi sunte-ti lumina lumii"

Ex: soarele si oglinda

Daca reflectam razele de lumina de pe suprafata unei oglinzi ,vom vedea ca lumina este reflectata in locul dorit de noi.

Ca si razele de lumina reflectate dintr-o oglinda tot asa trebuie si noi sa reflectam pe Isus care este Lumina lumii. Viata Lui trebuie sa se reflecte prin viata noastra.

Gal 2:20 "nu mai traiesc eu ci Cristos traieste in mine"

4.Legea refractiei

Lumina in anumite medii da o imagine diforma

Ex: Oglinda necuratata nu lasa ca lumina sa aibe un mediu prielnic.

Viata credinciosului trebuie sa fie curata pentru ca Lumina lui Isus sa nu fie diforma in noi

5.Lumina consuma energie

Exemplu: Lumanarea care arde, curentul electric

Luca 10:25 Pilda Samaritianului

Ioan 17:1 Isus se roaga pentru ucenici

Domnul Isus s-a "consumat" pentru ucenici si acelasi exemplu trebuie sa-l luam si noi in trairea noastra.Un crestin se "consuma" ca sa poata lumina.Credinta noastra trebuie materializata in fapte si se vede in actiunile noastre.

 

"Lumina lumii"...asa scrie...ca este "lumina lumii"...dar Cristos le spune si ucenicilor(asa cum ai spus si tu):

 

Matei 5:14 Voi sunteţi lumina lumii. O cetate aşezată pe un munte, nu poate să răm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marinare, nu mai da exemple de pacatosi ca dumnezei. Tu spui ca Hristos este Dumnezeu si tot tu spui ca nu este, decide-te.

Crestinii, evreii, si musulmanii se inchina unui singur Dumnezeu. Nu exista alti Dumnezei nici in cer nici pe Pamant.

Acel Dumnezeu este vesnic si are un Fiu si un Duh care sunt tot vesnici.

Restul creaturilor exista doar prin acel Dumnezeu care cu Fiul si cu Duhul sau este prin Sine insusi.

Nu stiu ce intelegi tu prin Dumnezeu, dar stiu ca noi crestinii prin Dumnezeu ne referim atat la Cel care a creat lumea, cat si la Cel care a mantuit-o, si care este UNUL SI ACELASI.

Pt evrei se chiama Ihova, iar pt crestini se chiama Hristos. Unul singur in doua persoane, nu se poate explica altfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marinare, nu mai da exemple de pacatosi ca dumnezei. Tu spui ca Hristos este Dumnezeu si tot tu spui ca nu este, decide-te.

Crestinii, evreii, si musulmanii se inchina unui singur Dumnezeu. Nu exista alti Dumnezei nici in cer nici pe Pamant.

Acel Dumnezeu este vesnic si are un Fiu si un Duh care sunt tot vesnici.

Restul creaturilor exista doar prin acel Dumnezeu care cu Fiul si cu Duhul sau este prin Sine insusi.

 

Nu ii dau eu...biblia ii da... :P Este biblia "cuvantul lui Dumnezeu" sau doar selectii din ea reprezinta aceasta fraza ?

 

Unde am spus eu ca Cristos nu este Dumnezeu ? Daca Irod este numit Dumnezeu fi sigur ca Cristos care este peste acesta e mai mult decat Dumnezeu.

 

Nu stiu ce intelegi tu prin Dumnezeu, dar stiu ca noi crestinii prin Dumnezeu ne referim atat la Cel care a creat lumea, cat si la Cel care a mantuit-o, si care este UNUL SI ACELASI.

Pt evrei se chiama Ihova, iar pt crestini se chiama Hristos. Unul singur in doua persoane, nu se poate explica altfel.

 

Si "Tatal" pe unde intra in aceasta ecuatie ? Deci crestinii nu il au pe "Tatal" ca Dumnezeu ? Este acesta "Hristos" ? :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ii dau eu...biblia ii da... :P Este biblia "cuvantul lui Dumnezeu" sau doar selectii din ea reprezinta aceasta fraza ?

 

Unde am spus eu ca Cristos nu este Dumnezeu ? Daca Irod este numit Dumnezeu fi sigur ca Cristos care este peste acesta e mai mult decat Dumnezeu.

Si "Tatal" pe unde intra in aceasta ecuatie ? Deci crestinii nu il au pe "Tatal" ca Dumnezeu ? Este acesta "Hristos" ? :tease:

Cand Domnul Isus trimite ucenicii sa predice Evanghelia, o face in Numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh. N-o face in numele lui Irod sau al lui Avraam sau al altuia! Dumnezeu este unul singur si merita toata slava si inchinarea! Dumnezeu :Tatal,Fiul si Duhul Sfant!

Cred ca ai putea draga Marinaru sa deschizi un topic anti-Trinitate si sa discuti acolo despre anti-Trinitate.Altfel ajungem sa umplem toate topicu-riel cu subiectul acesta!

Vad ca din toate lucrurile care le-am spus ai gasit critica! OK, eu cred ca Isus este Dumnezeu, ma inchin Lui ii aduc slava si cinste.Daca gresesc o sa platesc.Daca au gresit Petru, Pavel,Toma, Ioan si ceilalti ucenici inchinandu-se inaintea lui Isus si declarandu-L Dumnezeu atunci voi sta si eu la judecata alaturi de ei.Daca insa ei au spus adevarul si vor fi copii lui Dumnezeu si eu voi fi cu ei acolo!

Domnul Isus sa te binecuvinteze!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand Domnul Isus trimite ucenicii sa predice Evanghelia, o face in Numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh. N-o face in numele lui Irod sau al lui Avraam sau al altuia! Dumnezeu este unul singur si merita toata slava si inchinarea! Dumnezeu :Tatal,Fiul si Duhul Sfant!

 

Eu cred ca acel verset este apocrif...mai ales ca am si argumente istorice si manuscrise care nu il scriu asa...si mai ales ca apostoli nu au respectat porunca intocmai... :tease:

 

Vad ca din toate lucrurile care le-am spus ai gasit critica! OK, eu cred ca Isus este Dumnezeu, ma inchin Lui ii aduc slava si cinste.Daca gresesc o sa platesc.Daca au gresit Petru, Pavel,Toma, Ioan si ceilalti ucenici inchinandu-se inaintea lui Isus si declarandu-L Dumnezeu atunci voi sta si eu la judecata alaturi de ei.Daca insa ei au spus adevarul si vor fi copii lui Dumnezeu si eu voi fi cu ei acolo!

Domnul Isus sa te binecuvinteze!

 

Nu mi-ai spus asa ceva...si eu sa spun ca tu gresesti... :P

 

Nu au gresit Petru, Pavel si Toma ? Vrei exemple ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Isus Cristos - perspectiva crestina, Fiul Omului si Fiul lui Dumnezeu..."

 

Aaaa, sa inteleg ca e strict din perspectiva crestina - prilej pentru visare... Mdeea, o separatie de atei... Ceva de genul - " Veniti de va-nchinati... " :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca acel verset este apocrif...mai ales ca am si argumente istorice si manuscrise care nu il scriu asa...si mai ales ca apostoli nu au respectat porunca intocmai... :tease:

Nu mi-ai spus asa ceva...si eu sa spun ca tu gresesti... :P

 

Nu au gresit Petru, Pavel si Toma ? Vrei exemple ?

Daca tu crezi ca un verset din Biblie este apocrif, fiindca contravine doctrinei martorilor sau a nu stiu cui, este treaba ta. Noi crestinii credem Scriptura in totalitate si credem ca acest cuvant spus de Domnul Isus este Adevarat, la fel ca si toata Scriptura.

Tu esti liber sa crezi ceea ce vrei! Respingand Triniatea, te excluzi din randul crestinilor! Este alegerea ta si inca Isus te asteapta sa fii alaturi de Biserica lui rascumparata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×