Sari la conținut
Forum Roportal
soleg

Vreau sa scap de gelozie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna! De curand am aflat si eu ce inseamna gelozia si posesivitatea.....ca sa-mi exprim parerea mi-ar trebui o lista uriasa de substantive negative. Si va povestesc din lumina "victimei" celor mai de sus. Pot sa zic cu mana pe inima ca nu am fost geloasa o zi din viata mea, parintii mei la fel, nu am stiut ce inseamna. Pana cand anul trecut mi-a trebuit sa ma "indargostesc" asa ca un copil nebun de un tip....un tip dragut, destept, arata si bine, vb frumos, totul suna minunat...eu stateam de ani buni(cam 6 la numar) in alta tara, aici bineinteles am avut si un iubit pe o perioada destul de mare, ajunsesem intr-un punct mort al relatiei, eu ma indragostisem, asadar m-am despartit de el, am venit in tara definitiv, am renuntat la tot ce aveam acolo(casa, masina, servici excelent) ca sa vin la "fat-frumos" al meu din romania.....prea scurta a fost perioada frumoasa....si au inceput criticele, gandirea mea din tara cu pricina nu era buna, trebuia sa dau explicatii pt. fiecare secunda in care nu eram langa el, era o problema si mersul la cafea cu prietema mea, daca era la munca, sau eu la mine acasa primeam 15 tel pe zi...doamne fereste sa nu fi raspuns, sau nu mai fi avut chef de vorba...si sincer de la al doilea telefon deja nu mai aveam, ca oricum nu vb despre nimic, ma investiga si atat... el nu imi povestea nimic, niciodata nu facea nimic, in schimb pt mine avea un milion de intrebari, unde esti??? raspuns: la cumparaturi.intrebare:unde? raspuns: la magazinul X apoi: ce cumperi? raspuns: de mancare? intrebare: ce de mancare?...mi se pare inuman sa stai in magazin sa te uiti la cosul de cumparaturi si sa-i enumeri ce ai in el.....si cea mai mare problema era ca nu cumva sa mai iau legatura cu fostul.....cum nu eram impreuna asta era cea mai mare teama: sigur nu l-ai sunat?? da nu ma minti?? da dupa ce vb cu mine il suni pe el?? Da de ce nu ai chef de vb?? trebuie sa vb cu el?? cu ala vb frumos nu??(chef de vb nu mai aveam ca era al 20 lea tel numai pe ziua aia) nu mai puteam merge la mine acasa...unde eu mi-am facut tot confortul meu...fara el, ca cica singura mergeam sa-l sun pe el.....si sincer nu l-am sunat luni de zile...mint: o singura data sa-i zic ca am ajuns in Ro si sunt OK...in rest niciodata.....si in urma unei certi uriase tot pe tema asta...m-am dus acasa si ce credeti?? L-am sunat pe fostul.....am inceput sa plang cand l-am auzit vb...era oaza de liniste de care nu mai avusesem parte de luni de zile....si incet, incet am inceput sa-l sun mai des, ca ma simteam bine vb cu el....nu ma acuza de nimic, imi povestea de cunostinte comune, de locuri pe care le stiam,....si fara sa vreau am inceput sa fac comparatii intre ei.....asa nepiperata cum ajunsese relatia mea cu fostul, era de un milion de ori mai buna ca asta pe care o aveam....si dupa alte cateva luni s-a intampalt exact ceea ce ii era lui cel mai frica.....am plecat iar....am muncit(ca oricum in tara nu gaseam..dar eram acuzata ca nu vreau sau nu caut destul...desi sa pleci de la 2500 de euro la 10 mil e f greu)nu m-am impacat cu fostul, dar suntem f apropiati.....un fel de prieteni buni ca acolo ajunsese relatia noastra...dar sincer e mai bine asa. Alte probleme: nimic ce faceam nu era bine, totul trebuia altfel, trebuia sa-l fac sa se simta sefu`, cum gandeam eu era gresit, in schimb imi explica el cum ar trebui sa gandesc, nu trebuia sa misc nimic fara aprobarea lui, imi repeta la infinit ca orice as face eu el va fface un pic mai bine si ca va fi un pic mai destept ca mine, masina nu o conduceam bine, chiar daca faceam ceva bine, trebuia sa fac altfel cum imi zice el, ca el stia mai bine, la un moment dat ma simteam inutila, proasta, inferioara....pana cand am scuturat bine din cap si am zis NU...asta nu sunt eu, eu mereu am avut o parere pozitiva despre mine si am fost mereu optimista, am visat la multe si majoritatea le-am realizat...nu are rost sa traiesc asa. Cauzele lui la fel cred ca erau nesiguranta....faptul ca eu nu depindeam de el in nici un fel, ca cel putin momentan aveam bani mai multi, nu sunt nici urata si ma duce si capul...in adancul sufletului cred ca era constient....dar mi imi zicea cu totul altceva. Nu stiu cum sa va sfatuiesc sa scapati de gelozie...eu am vrut doar sa va zic un caz real, la unde duce gelozia si posesivitatea, nu faceti decat sa-l indepartati....daca tot ma suspectezi la infinit de ceva ce nu fac...mai bine sa fac...cel putin asa gandesc eu. Am pierdut mult in relatia asta si financiar si emotional, dar am invatat ceva...de acum incolo am sa fug cat vad cu ochii de la prima criza cat de mica de gelozie....singura treaba buna a fost ca am slabit 5 kg in timpul asta...in rest lacrimi si amaraciune.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Am si eu o problema in relatie nici nush ce sa cred daca sunt gelos ori sunt tampit la cap.Cred ca treaba asta nasoala se intampla din cauza facebook-ului :-l mie nu prea imi place sa observ ca se da multe persoane la iubita mea si i-am explicat treaba asta mai ales pe fb dar asa cand suntem impreuna unul nu zice nimic.

Eu am 4 ani de relatie, la inceput toate bune si frumoase logic...dar dupa 1 an hai 2 a inceput ea sa fie geloasa pe mine ca vb cu o fata ca nush ce in fine....acum dupa 4 ani de relatie am inceput eu sa fiu gelos pe ea din cauza ca le da mai multa importanta la alte persoane dupa fb iar pe mine ma lasa cu ochii in soare, din cauza ca nu ma mai iubeste se comporta asa? ai place foarte mult sa fie in centrul atentiei si pe mine ma cam uita cand suntem impreuna.Nu stiu ce sa mai cred din relatia asta :( am uitat sa mentionez la inceput eu o iubesc cica si ea dar dupa gesturi si cuvinte nu prea o cred.

Astept niste pareri. Multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu in locul tau dadut papuci la ea, chiar daca iubit. nu e smecherie sa fii cu una cu arfe si figuri asa si cel putin dupa mine ea chiar nu mai intereseaza la relatie de cuplu. bafta crancena!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu am 4 ani de relatie, la inceput toate bune si frumoase logic...dar dupa 1 an hai 2 a inceput ea sa fie geloasa pe mine ca vb cu o fata ca nush ce in fine....acum dupa 4 ani de relatie am inceput eu sa fiu gelos pe ea din cauza ca le da mai multa importanta la alte persoane dupa fb iar pe mine ma lasa cu ochii in soare

 

Payback is a bitch. In fine...

 

Si se spune de pe Facebook nu dupa Facebook.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×