Sari la conținut
Forum Roportal
rroxana

Transplant de ficat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

caut cu disperare pe cineva care a facut transplant de ficat si care ar vrea sa stea de vorba cu mine, sa dea niste detalii si mai ales informatii, mai mult de ordin psihologic decit medical!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Nu am auzit pe nimeni de pe forum vorbind de transplant de ficat, insa ce te intereseaza exact?

Stiu pe cineva ce detine catev ainformatii evazive!

 

 

Tot eu sunt!

Buna din nou roxana!

De ordin medical stiu doar ca e important sa-ti gasesti pe cineva din familie sau de undeva din tara compatibil cu tine intr-un anumit procent, cat mai mare si organismul tau sa suporte corpul nou.

Dar tu trebuie sa faci transplant?

Incearca pe net sa afli cat mai multe de transplantul de ficat.

Si incearca, desi-mi imaginez ca e greu, sa fii cat mai optimista si sa lupti cu tot ce-ti sta in putere, inclusiv cu psihicul pentru realizarea ta.

Mult succes si multan sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Roxana,

 

Imi pare rau ca ai cazut asa, cel mai bine ar fi sa-ti raspunda Enigma, ea are cunostinte medicale parca si s-ar putea sa te ajute numai daca este in tara si citeste mesajul tau !

 

Sincer nu trebuie sa clachezi, in nici un caz, trbeuie sa fii tare si sa sepri ca indiferent ce urmeaza Dumenezeu este langa tine si te va ajuta oricum si indiferent de situatie !

 

Sincer mi-e foarte greu sa ma pun in pielea ta, cel mai important este ca tu singura sa treci peste toate cele, si daca ai nevoie de un psiholog cuata pe net site-uri cu asa ceva !

 

Multa sanatate si iti tin pumnii pentru orice va sa vie !

 

Suntem langa tien, numai bine :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc tare mult, e bine sa stii ca mai e cineva linga tine!

e vorba de fapt despre sotul meu, are are hep cu viruc C care a evoluat destul de repede la ciroza si care s-a decompensat in urma operatiei de colecist pe care a facut- o in vara trecuta

se pune din ce in ce mai mult problema transplantului, suntem deja pe o lista de asteptare si ceea ce vrea sotul meu este sa ia legatura cu cineva care a trecut prin asa ceva, cu toate ca a fost sfatuit sa nu o faca, nu e concludent sa vorbesti cu cineva care a trecut prin asta, fiecare caz e unic.

cam asta as dori eu imi pare rau ca nu am fost mai explicita data trecuta

informatii de ordin medical am foarte multe , am citit cam tot ce am gasit pe net despre transplantul de ficat facut la fundeni, acum incerc sa ma documentez despre cele efectuate in italia. daca aveti cumva adrese de site-uri cu asa ceva va rog transmiteti-mi si mie

inca odata multumesc pentru raspunsuri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Roxana,

in primul numar (aparut in limba romana)al revistei Reader's Digest ,era prezentat un caz de transplant de ficat de la fiica la mama ,transplant efectuat de dr.Irinel Popescu.Incearca sa vorbesti la editura ,poate accepta ei sa te puna in legatura cu persoanele cuprinse in acel articol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna...

 

eu nu prea ma pricep in domeniul medical, sunt doar ceva mai bine informata in ceea ce priveste HCV, fiind afectata. Personal, nu cunosc cazuri cu transplant de ficat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Roxana,

 

Am mai gasit un articol : Sper sa-ti fie de folos ! Insa trebuie sa-i spui sotului tau, daca ti s-a facut recomandarea sa nu discuti cu altii, fiecare, cum si tu singura ai spus raspundem altfel si reactionam diferit, trebuie sa nu-si piarda credinta si daca aceasta este calea de urmat sa-si infranga toate temerile si parerea mea personala sa va informati de la doctorul la care sunteti acum ! Numai bine din tot sufletul meu va doresc si aveti grija de voi !

Transplant de ficat de la sot la sotie

Data: Luni, Februarie 02 @ 10:28:17 EET

Subiect: Articole din presa nationala

 

 

Transplant de ficat de la sot la sotie

 

In premiera, ieri la Institutul Clinic Fundeni, o pacienta bolnava de cancer a fost supusa unui transplant de ficat. Inedit, pacienta a primit o portiune de ficat chiar de la sotul ei. Interventia a fost efectuata de o echipa de medici romani si germani.

 

Interventia chirurgicala a inceput ieri in jurul orei 11:00 la Clinica de Transplant Hepatic si a fost efectuata de o echipa de medici romani si germani de la Clinica de Transplant Hepatic din Essen. Simultan, o echipa condusa de prof. dr. Irinel Popescu si Massimo Malago au prelevat o portiune de ficat de la sotul pacientei. Iar cealalta echipa coordonata de prof. dr. Mihnea Ionescu si Cristoph Broelsch au efectuat extirparea ficatului afectat de cancer. Profesorul doctor Dan Tulbure, directorul general al Institutului Clinic Fundeni, explica pe intelesul nostru in ce consta dificultatea majora a acestei interventii:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fii aproape de el si sa il sustii cu tot ce poti, dar din cite am auzit listele de asteptare sunt lungi, iar la sotul tau zici ca a evoluat repede(in cit timp), a tinut regim, hepatoprotectoare, a facut trat. cu peg si riba? Stiu pe cineva cu ciroza decompensata care o are de 11 ani si merge la servici si este f. activ. Trebuie sa ai incredere ca Dumnezeu la va rezolva pe toate si chiar si cu transplant totul va fi bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa fii aproape de el si sa il sustii cu tot ce poti, dar din cite am auzit listele de asteptare sunt lungi, iar la sotul tau zici ca a evoluat repede(in cit timp), a tinut regim, hepatoprotectoare, a facut trat. cu peg si riba? Stiu pe cineva cu ciroza decompensata care o are de 11 ani si merge la servici si este f. activ. Trebuie sa ai incredere ca Dumnezeu la va rezolva pe toate si chiar si cu transplant totul va fi bine.

A evoluat in ultimele 6 luni ingrozitor de repede, momentan are sindrom hepatorenal de gr 2, si transplantul de ficat e realmente o urgenta.

tratament a facut cu peg si rib 4 luni apoi i l-au intrerupt pentru ca viremia doar se injumatatise, si nu a fost suficient...aopi... Dumezeu cu mila... hepatoprotectoare la greu, ursofalk 4/zi, regim alimentar drastic, cu odihna nu sta prea bine... lucreaza...listele de astepatare la fundeni sunt interminabile...singura speranta a ramas strainatatea... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca la cei afectati de virusul C se poate face transplant. La orice grefa sau transplant in afara de autogrefe este nevoie de tratament cu imunosupresoare care reduc la 0 activitatea sistemului imunitar pentru ca grefa sa nu fie respinsa. Dar poate nu stiu eu bine si totusi se poate. Pana atunci trebuie sa faca tratament cu hepatoprotectoare si hepatostimulatoare, tratament naturist si sa incerce si un tratament homeopat.

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×