Sari la conținut
Forum Roportal
Allexandrra

Femei celebre

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

.

 

Celebru in ce fel, poate doar in numarul de coarne pus de nevasta-sa si nu cu ajutorul IQ-ului, ci al orificiilor :o:

 

 

Cleopatra, ultima regina a Egiptului, probabil cea mai celebra femeie din istorie, simbolul femeii rapitor de frumoase, cu o inteligenta feroce si cu o ambitie extrema.

 

Ambitioasa, inteligenta si seducatoare, da, dar nu frumoasa!

 

”Avand in vedere obiceiul casatoriilor consanguine dintre frate si sora, practicat de familia regala din Egipt, Cleopatra ar putea fi suta la suta macedoneana. Educatia fetelor era de obicei neglijata in lumea greaca, chiar regala, insa Cleopatra beneficiaza de profesori buni. In plus are si daruri naturale: inteligenta, ambitioasa, energica, spirituala, inzestrata pentru teatru, farmec irezistibil. Vorbeste la perfectie peste 7 limbi.

 

Este placuta, dar nu o mare frumusete. O dezvantajeaza nasul, prea lung si coroiat. Intreaga ei infatisare este destul de comuna: par roscat si carliontat” Link

 

452px-Kleopatra-VII.-Altes-Museum-Berlin1.jpg

Editat de BlueS
Edit citat sters.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ambitioasa, inteligenta si seducatoare, da, dar nu frumoasa!

 

Este placuta, dar nu o mare frumusete. O dezvantajeaza nasul, prea lung si coroiat.

De ce? Ca asa zice eva.ro? :lol:

 

Cleopatra a fost considerată dintotdeauna drept cea mai frumoasă femeie din lume. "Dacă nasul Cleopatrei ar fi fost mai scurt, fața lumii ar fi fost alta", spunea Blaise Pascal despre regina Egiptului. Pascal credea că femeile cu nasul lung sunt mai atrăgătoare și că poate acest amănunt i-ar fi atras pe Cezar și pe Marc Antoniu.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De asta n-am auzit in viata mea.

 

Cosmonauta, pilot, prima femeie in spatiu si inca traieste!!!

Pe vremuri, asemena femei erau sarbatorite nu supermodele goale si vulgare.

 

De Yuri Gagarin ai auzit??? Spargatorul cerurilor de prima fiinta umana!!! iar barbatul a murit la 34 de ani ca n-a rezistat la celebritate fara alcool si extra femei.

Editat de The Unknown
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gabrielle Bonheur Chanel, cunoscuta sub numele de Coco Chanel, un simbol mondial al succesului si al libertatii de expresie artistica, o fire rebela si nonconformista, cu o personalitate puternica, feminista si incapatanata, debuteaza ca designer vestimentar creand palarii pentru doamnele din Paris si ramane in istoria modei ca una din cele mai mari creatoare a secolului XX.

 

Coco-Chanel-9244165-2-402.jpg

 

"Nu inteleg cum o femeie poate iesi din casa nearanjata - e o lipsa de politete. Si nu poti sti niciodata, poate chiar aceea este ziua in care-ti intilnesti destinul. Iar in fata destinului trebuie sa apari cit poti tu de frumoasa." Coco Chanel

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hypatia (350 sau 370-415 d.Hr.), "sefa" scolii filosofice din Alexandria in jurul anului 400.

 

`There was a woman at Alexandria named Hypatia, daughter of the philosopher Theon, who made such attainments in literature and science, as to far surpass all the philosophers of her own time.` Socrates Scholasticus.

 

Si in cazul ei se regaseste amanuntul mediului pomenit in prima mea postare. Tatal ei a fost filosof si se pare ca a ajutat-o si a incurajat-o sa studieze filosofia si alte stiinte.

 

N-am inteles prea clar care e rostul acestui topic.

Sa dam exemple de femei celebre pentru a arata cat de mult merita sa fie iubite (toate!) femeile?

 

Sa dam exemple, pt. a arata ca femeia are calitati care o fac demna de a fi iubita. Nu ma refer la toate femeile cand spun `femeia`, ci doar la unele. Sunt destule care isi maltrateaza copiii, ucid, fura etc., ceea ce nu prea le face demne de iubit din punctul meu de vedere. Poate un criminal ar fi de alta parere.

 

 

 

Editat de Allexandrra
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa dam exemple, pt. a arata ca femeia are calitati care o fac demna de a fi iubita. Nu ma refer la toate femeile cand spun `femeia`, ci doar la unele. Sunt destule care isi maltrateaza copiii, ucid, fura etc., ceea ce nu prea le face demne de iubit din punctul meu de vedere. Poate un criminal ar fi de alta parere.

Problema nu este si nu a fost niciodata lipsa de realizari ale femeilor in orice domeniu. Problema e mai simpla, ea a generat si aparitia barbatilor insensibili. Natura a avut grija sa doteze barbatii cu libido excedentar si cu o capacitate mult redusa de gestionare a emotiilor, deoarece ei nu dau nastere, deci nu ar avea un motiv serios sa stea cu vreo femeie. Sa zicem ca asta este o deficienta, un handicap, care la unii este ameliorat fie prin lipsa unei mari sensibilitati, genetic, fie datorita mediului in care au trait si s-au dezvoltat, fie din alte motive, iar la altii nu. La cei la care nu, femeile ii iau ca fiind slabi sau fraieri sau ceva de genul si ii trateaza ca atare. Pe aceia un barbat nu ii poate trata asa caci nu are cum sa ii ademeneasca, nefiind femeie. Asta duce la lipsa de iubire fata de unele femei, sau, daca vorbim de persoane cu foarte multe sau numai cu esecuri la activ, lipsa de iubire fata de toate femeile, indiferent ce campioane sau descurcarete sunt ele in vreun domeniu. Asa se ajunge la o competitie bizara in care castiga cine poate, pierde cine poate, pe moment, iar per ansamblu pierde toata lumea. Poate ce zic eu aici e valabil si privind din cealalta tabara, insa voiam sa explic asta ca topicul asta l-am vazut ca un raspuns la topicul meu - "De ce nu iubim femeile".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu este si nu a fost niciodata lipsa de realizari ale femeilor in orice domeniu.

 

Nu e raspuns la topicul tau, chiar daca exista motive sa crezi asta. E raspuns la afirmatiile altcuiva, mult mai misogin decat tine. Tu nici macar nu esti un misogin autentic, pe cand acela este.

Libidoul redus al femeilor e un mit. Vorbeste cu femei carora nu li s-a indus rusinea de barbati, vinovatia pt. dorinta sexuala, frica de barbati si atentia excesiva pt. cum arata si vei obtine o imagine complet diferita.

Am cunoscut prea multi barbati sensibili (in sensul bun) si exista prea multi poeti, muzicieni si pictori, ca sa cred ca barbatii sunt mult mai insensibili decat femeile. Or fi mai controlati, ceea ce e altceva.

 

 

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×