Sari la conținut
Forum Roportal
Black velvet

Allah ii invata pe barbati cum sa-si onoreze femeia cu ajutorul bataii!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Legile astea, ai uitat sa precizezi in ce stat se practica. Exista zeci de state musulmane. Musulmanii care nu sunt fundamentalisti nu-si brutalizeaza femeile, au un respect infinit pentru viata. N-am intalnit la nimeni asa bucurie de a trai, ca la musulmani. Tu raspandesti niste realitati trunchiate, din goana dupa senzational.

 

In cate tari arabe ai fost? Te intreb pentru ca ai sustinut ca vorbesti din experienta! Ai mai spus si niste enormitati despre francezi si te intreb, de cate ori ai fost in Franta si cat timp ai stat acolo?

 

Am aratat ca nu este asa cu toti musulmanii. Ce nu e clar?

 

Un singur lucru nu este clar, de ce vorbesti despre musulmani, daca ideea topicului este o lege si modul ei de actiune? La inceput a fost si provenienta divina a acestei legi, dar s-a renuntat la acest aspect, prin mutarea topicului de la religie la discutii diverse!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in Franta cat sa ma izbesc de aceasta problema, e mai mic adevarul in acest caz? Si vorbesc din experienta, oricat de vasta sau nu este ea.

 

Subiectul topicului este oricum obscur, ca nici tu nu stii prea multe. M-am referit la musulmani ca ei sunt islamici. Este punctul meu de vedere, trebuie sa fie ca al tau?

 

Daca Allah ii invata asa, ca religie, sa nu isi respecte sotia, nu cred ca o faceau. Dar nu este asa. Tin minte ca la capitolul asta si din Biblie ai scos niste "perle". Pe mine ca femeie nu ma deranjau, dar tu erai oripilat, fara nici macar sa fii vizat. Pai nu stiu ce intelegi tu din scrierile acelea, decat aspecte de suprafata.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tin minte ca la capitolul asta si din Biblie ai scos niste "perle". Pe mine ca femeie nu ma deranjau, dar tu erai oripilat, fara nici macar sa fii vizat. Pai nu stiu ce intelegi tu din scrierile acelea, decat aspecte de suprafata.

 

N-am scos perle, doar am dat citate din biblie care sa evidentieze modul in care este injosita femeia in cadrul religiei crestine.

 

Mentalitatea asta pe care o afisezi tu si care te impinge sa nu iei atitudine impotriva raului, ba mai mult sa incerci sa-l ascunzi, este foarte paguboasa pentru societatea umana.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in Franta cat sa ma izbesc de aceasta problema,

 

Arabii nascuti si crescuti in Franta nici nu fac parte din acest topic, parca la inceput era un mosneag care vorbea, un nomad sau asa ceva arata, despre rudinemtari ca el e vorba in topic care traiesc in Afghanistan printre stanci in munti izolati de civilizatie de care nici nu vrea sa auda!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ca ma bag in discutiile voastre aprinse, bias, subiective si generalizante, dar e musai sa va marturisesc ca in calitate de oameni care nu ati trait printre acei oameni, nu ati crescut printre ei, nu aveti familii musulmane, nu sunteti musulmani, vorbiti din ceea ce va prezinta mass media occidentala si de multe ori din rautate, ignoranta si din burta. Cei care au decenta sa mai tina apararea acestei comunitati din cand in cand, nu tin isonul bataii femeii asa precum va place sa-i acuzati, nu fac apologia incalcarii drepturilor umane, a abuzurilor care se petrec, ci pur si simplu incearca sa va deschida ochii si mintile la faptul ca din 1.5 miliarde de musulmani de pe intreaga planeta, majoritatea sunt oameni decenti nu animalele din cazurile culese si alese care sunt prezentate la stiri in occident. Iar argumentul ca nu exista absolut nimic bun de reportat despre arabi sau musulmani este unul atat de ignorant incat e intradevar de plans.

Cati dintre voi ati vizitat macar o tara din orientul mijlociu sau una musulmana din Asia ? Cati aveti un larg cerc de cunostinte si prieteni musulmani ? Cati aveti habar despre intimitatea unui camin si a unei casnicii musulmane, si nu din media ci din propria experienta cu oameni din viata voastra ? Ce va mai place sa vorbiti, ce va mai place sa faceti pe lupii moralisti si sa va simtiti superiori impartind stampile si verdicte ca bomboanele de Halloween.

Mai era una comentatoare pe aici care emana cum ca femeile musulmane sunt crescute sa fie asa si pe dincolo. M-a bufnit rasul la o asemenea generalizare si doar atat o sa scriu, caci nu pot sa-mi permit sa dau glas la ceea ce cred eu intradevar despre asemenea ineptie generalizanta.

 

Mi se pare rusinos ceea ce faceti voi aici. Nu zice nimeni sa taceti in legatira cu nedreptatile ce se intampla in unle colturi ale lumii, dar sa mojiciti o intreaga comunitate, o intreaga etnie este revoltator si josnic. In special cand stiti bine ca propria ograda este si ea aglomerata cu uscaturi, surcele, si gunoi, nu numai a altora.

Sincer, imi pare rau ca am intrat inapoi pe acest forum, chiar si pentru cateva minute. Plec tot atat de repede precum am intrat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am scos perle, doar am dat citate din biblie care sa evidentieze modul in care este injosita femeia in cadrul religiei crestine.

 

Mentalitatea asta pe care o afisezi tu si care te impinge sa nu iei atitudine impotriva raului, ba mai mult sa incerci sa-l ascunzi, este foarte paguboasa pentru societatea umana.

 

Eu n-am fost injosita ca femeie de religie crestina, niciodata in felul acestui "rau" pe care il generalizezi tu. Doar ca tu nu vezi padurea de copaci. Si te bati pe fronturi artificial create chiar de tine. As vrea sa cred ca in viata reala sari in ajutorul femeilor/oamenilor abuzati, dar ma indoiesc sincer ca faci asta, cred ca mai degraba adopti politica strutului.

 

Ti-am repetat de cateva ori ca am adus si exemple pozitive, nu sunt toti invatati sa isi bata sotia, am cunoscut arabi si de aceea sustin acest punct de vedere, sunt oameni de familie minunati. Daca nu iti place diversitatea realitatii, mergi la inchisori sa te inspiri vesnic din exemple negative. Poate vei fi in element.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o prietena care timp de 20 de ani a fost casatorita cu un musulman. Imi spunea ca ei isi respecta, apara, protejeaza sotiile.

Nu toti musulmanii isi bat nevestele cu parul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cei care au decenta sa mai tina apararea acestei comunitati din cand in cand, nu tin isonul bataii femeii asa precum va place sa-i acuzati, nu fac apologia incalcarii drepturilor umane, a abuzurilor care se petrec, ci pur si simplu incearca sa va deschida ochii si mintile la faptul ca din 1.5 miliarde de musulmani de pe intreaga planeta, majoritatea sunt oameni decenti nu animalele din cazurile culese si alese care sunt prezentate la stiri in occident. Iar argumentul ca nu exista absolut nimic bun de reportat despre arabi sau musulmani este unul atat de ignorant incat e intradevar de plans.

 

Problema e alta si pe mine chiar ma mira faptul ca atatia citesc topicul sau nu-l citesc si pur si simplu posteaza pe el, fara sa inteleaga catusi de putin, ca nu se doreste o discutie despre musulmani, indiferent ca ar fi din occident sau din tarile arabe, ci o discutie despre o LEGE referitoare la posibilitatea barbatului de a-si bate nevasta in mod, evident, legal!

 

Oricum as incerca eu sa explic acest lucru, tot se deviaza subiectul inspre persoane...

 

Cati dintre voi ati vizitat macar o tara din orientul mijlociu sau una musulmana din Asia ?

 

Eu am vizitat, dar nu am facut nicio referire la acest aspect, deoarece nu despre realitatea din caminele oamenilor vroiam sa vorbesc, ci despre LEGE! Despre realitatile vietii oamenilor, de pretutindeni, se pot spune multe si bune si rele.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca dezbaterea pe marginea onorarii femeilor dupa povetele lui Allah este inca update.

 

 

Corect...barbatii musulmani nu-si bat femeile numai cu parul. Le mai onoreaza si cu palmele, picioarele, etc, cu ce da Allah la indemana.

Tot asa si crestinii, le altoiesc cucernic, urmand inteleapta pilda cum ca : femeia nebatuta e ca moara neferecata.

 

Amin !

Allahu akbar !

 

In pofida legislatiei in vigoare......

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×