Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Femeile sunt sefi mai rai decat barbatii

Evaluează acest topic

  

19 membri au votat

  1. 1. Sunt femeile aflate in functii de conducere mai rele decat barbatii aflati in functii de conducere?

    • Da.
      9
    • Nu.
      1
    • Sunt la fel de rele sau la fel de bune ca si barbatii.
      6
    • Nu stiu.
      3


Postări Recomandate

Am constatat ca femeile sunt sefi mai rai decat barbatii, cu mici exceptii. Voi ce credeti? Si, in caz ca sunteti de acord cu mine, care credeti ca-i cauza?

E posibil si sa credeti ca ma insel. Daca asa e, va rog sustineti cu argumente punctul vostru de vedere.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faina idee de topic.good.gif

In urma cu ceva timp, la firma la care lucrez s-a produs o rasturnare de situatie.Am devenit subalternul subalternei mele.Chiar de curand ma uitam in evidente si nu-mi cred ochilor.Veniturile, au crescut cu vreo 15%.Si la capitolul incasari in termen stam si mai bine.E uluitor.Eu o subestimam teribil.Una din ideile si ambitiile ei de care radeam copios, incepe sa capete esenta si forma.A ajuns in stadiul de autosustenabilitate cu perspective reale de rentabilitate....n-as fi crezut.

Femeile au simtul practic net superior.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Femeile sunt mai exigente dar se "imblanzesc" daca au subordonati barbati pe care ii plac si care le canta in struna.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, cred ca nu m-am exprimat suficient de clar. Nu la cat de competitive sunt intr-un anumit domeniu m-am referit, ci la capacitatea lor de a pastra o atmosfera armonioasa in relatiile cu subalternii, la cat de bine se pricep sa relationeze cu oamenii din subordine.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.....

Femeile au simtul practic net superior.

 

 

Sunt mai calculate, mai atente la detalii, mai constiincioase.

 

.... la cat de bine se pricep sa relationeze cu oamenii din subordine.

 

 

Aici cred ca castiga fata de barbati; au o oarecare diplomatie ( uneori seamama a "sarlatanie" :o: ) in a obtine ceea ce vor fata de barbati care sunt mai directi si nu prea stau mult la vorba ; iti zic ce ai de facut si cand sa le aduci gata lucrarea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am constatat ca femeile sunt sefi mai rai decat barbatii, cu mici exceptii. Voi ce credeti? Si, in caz ca sunteti de acord cu mine, care credeti ca-i cauza?

E posibil si sa credeti ca ma insel. Daca asa e, va rog sustineti cu argumente punctul vostru de vedere.

 

Sunt.

Pentru ca ele sunt mai constiincioase.

Si tot ceea ce fac, fac de la A la Z...chiar daca e vorba de chestii malefice. De aia si in psihoterapie, mai multe sanse de a iesi din nevroza au femeile, datorita aceluiasi fapt...sunt mult mai constiincioase vis-a-vis de datoria pe care o au indeplinit.

 

Imi amintesc o poveste spusa de un batran veteran .

Sustinea ca, in timpul W W II, era cantonat cu trupele langa o padure. Rusii erau inamici. Ambele armate trimiteau soldati sa cerceteze terenul in zona inamica.

Rusii trimiteau si trupe de femei. De ele se fereau ca de bombe. Pentru ca, daca le intalneau, omorau fara mila, gen kamikaze, orice vietate.

Barbatii rusi, trimisi ca iscoade, erau cica de treaba...intelegeau si ei ca razboiul serveste doar interesele politice ale unora, pe spinarea amaratilor.

Asa ca, nu numai ca nu se omorau intre ei, ci faceau schimb de tigari si de impresii...in caz ca se intalneau "pe teren".

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Femeile sunt mai exigente dar se "imblanzesc" daca au subordonati barbati pe care ii plac si care le canta in struna.

 

 

N-am idee daca fosta mea sefa ma placea, nici n-am incercat sa descopar asta, cert e ca imi faceam treaba mea plus o parte din atributiile ei. N-am avut niciodata probleme cu ea ( perioada doar de doi ani).

 

Sunt mai calculate, mai atente la detalii, mai constiincioase.

 

 

Te referi la cele nascute-n zodia fecioarei ? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[...]

.Am devenit subalternul subalternei mele.

 

Adica acum esti subsef.

Profita si tu de avantajele strategice de pozitie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt.

Pentru ca ele sunt mai constiincioase.

 

Sa fie doar constinciozitatea aceea care le determina pe femei sa fie scorpii in relatiile cu subalternii? Parca n-as crede. Si am observat ca femeile aflate in functii de conducere se poarta mai urat cu subalternii de acelasi sex, cu femeile, desi uneori de rautatea lor nu scapa nici subalternii barbati. Culmea, uneori cei mai competenti, carora n-ar trebui sa li se reproseze nimic sunt tintele rautatii. Care-o fi explicatia? Oare nu din cauza ca-si simt scaunul amenintat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e mai usor sa ma dau pe langa o sefa decat pe langa un sef... deci nu as putea spune ca-s mai rele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×