Sari la conținut
Forum Roportal
Amuneth

Fructul interzis

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asa-i omul facut, sa aprecieze satisfactia de moment in detrimentul celei pe termen lung. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vai de noi atunci!:P

Eh, ne putem folosi si partea aia a creierului care corespunde gandirii rationale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact esentialul il omiteti: problema reala nu atractia catre 'fructul oprit' este, ci etichetarea unei actiuni ca fiind potential interzisa din motive morale, etice indeobste.

De exemplu, vrem sa facem sex cu vara cu tite mari aka fructul copt oprit. Asa ne dicteaza instinctul de reproducere, ADN-ul.

Sigur, moralistii vor intreba ce, noi suntem animale, sa fim la dispozitia instinctului? Maine-poimaine aprobam si incestul cu sora...

Fals, tot instincul este inhibat atunci cand e vorba de asa ceva.

Adica Natura are grija sa isi impuna propriile bariere.

Sigur, nu discutam de dezechilibrele psihice.

 

Cam asta este reprezentarea metaforei fructului oprit.

 

 

Sigur, voi aduceti in discutie un aspect fortat, legat de inghetata, ciocolata, frisca, croissante, etc - ca sa salivam in timp ce citim forumul.

Aici e vorba despre echilibru, sa mananci o inghetata laptoasa cu alune si caramel acum nu este interzis, e doar preferabil sa nu o faci si e si mai preferabil sa ai o viata echilibrata.

 

Ca toata lumea e la dieta lunea intre orele 10-12.

Doar ca isi fac viata amara: abtineri si abstinente, ling batoane cu fibre sau cum le zice, saliveaza ca animalele citind reviste si site-uri abundente, beau apa de foame, dupa care, evident, dau dracului dieta si mananca sarmalutele dintr-o sorbire.

Dar: nu ezitam nemiscati pe scara rulanta, ne aruncam pe scaunele libere din metrou si sub nicio forma nu comitem imprudenta de a merge 2 statii de autobuz pe jos, preferam sa stam ca prostii in soare - ca tot sunt 38 de grade.

 

Am omis expres cea mai frecventa cauza a curului mare: 'e pe sistem nervos'

 

K0ntr0VerSy Montignac

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[...}

Dar: nu ezitam nemiscati pe scara rulanta, ne aruncam pe scaunele libere din metrou si sub nicio forma nu comitem imprudenta de a merge 2 statii de autobuz pe jos, preferam sa stam ca prostii in soare - ca tot sunt 38 de grade.

 

Am omis expres cea mai frecventa cauza a curului mare: 'e pe sistem nervos'

 

K0ntr0VerSy Montignac

 

 

Prosti da, dar nu degeaba, ne bronzam intre timp. :D

 

Io credeam ca curul mare e datorita stresului. :lol:

 

Ce este acela un frunct? Am vazut ca si in titlu ai folosit acelasi cuvant.

 

 

Banana cu trei capete, sau in forma de stea, cum ii se mai spune. :lol:

 

Si ca sa ni fiu off, banana face parte din fructele pe care trebuie sa eviti a le manca in public, evident, doar daca este deja curatata, taiata felii si trantita in farfuriuta. :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
banana face parte din fructele pe care trebuie sa eviti a le manca in public, evident, doar daca este deja curatata, taiata felii si trantita in farfuriuta. :D

 

De ce, face pofta si am putea fi acuzati apoi ca am contribuit la marirea fundului privitorilor? :o:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce, face pofta si am putea fi acuzati apoi ca am contribuit la marirea fundului privitorilor? :o:

 

 

Intr-un parc, am vazut o tipa care sedea pe o banca in timp ce musca dintr-o banana. N-are sens sa-ti zic cat de frumoasa era... :D

Nici astazi n-am reusit s-o uit, se observa, nu ? :rot:

 

Intrebare: Cine e de vina, banana sau fata? :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ca sa ni fiu off, banana face parte din fructele pe care trebuie sa eviti a le manca in public, evident, doar daca este deja curatata, taiata felii si trantita in farfuriuta. :D

 

 

Nici daca o mancam cu frisca nu e bine?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×