Sari la conținut
Forum Roportal
Equilibrium Girl

De ce sunt priviti moldovenii cu dispret?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce? :tease:

 

Amplasamentul geografic al Moldovei e mai in coltul hartii.

Si trebuie sa inclini putin capul la stanga, ca sa vezi ansamblul.

Poate de-aia ti se pare ca sunt priviti altfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai moldovenii, in orice regiune a tarii te-ai duce, cei din alta parte sunt priviti mai altfel... Tot asa ne-am putea intreba, de ce majoritatea bancurilor sunt cu olteni sau ardeleni. :)

Am vazut ca singurii care nu se oftica pentru ca-s priviti nu-stiu-cum sunt muntenii. Cat despre bucuresteni, ei ignora parerile celorlalti pe sistemul ca oricine injura Bucurestiul, dar vine aici, in loc sa stea in alta parte are o problema de caracter si ca, indiferent ce s-ar spune, este cel mai avansat oras al Romaniei, desi timisorenii ar fi in dezacord. Si moldovenii si oltenii sunt destepti, dar sunt foarte mandri, asta atragandu-le si bancurile, dar de multe ori si dispretul. Ardelenii sunt de gasca, si ei rad la glume cu ardeleni. Cunosc oameni din toate regiunile tarii, ii respect, dar asta n-are legatura cu regiunea, ci cu cum sunt ei. Insa cand se umfla in pene... mai trebuie desumflati :evil: Asta n-ar trebui privit ca dispret. Oricine poate fi demn de dispret daca are o slaba calitate umana, nu conteaza unde s-a nascut.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum spunea cineva ...Bucurestiul e cel mai avansat oras (nu Sibiul, Sighisoara, Baia Mare, Oradea si nici Clujul). Cantitatea face diferenta...

Moldovenii...sunt buni alegatori. Dintr-acolo vine social-"democratia".

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricine poate fi demn de dispret daca are o slaba calitate umana, nu conteaza unde s-a nascut.

 

:good: Practic, asta-i singurul criteriu care ar trebui sa faca diferenta intre oameni, celelalte de gen, regiune geografica, rasa, nationalitate sunt doar criterii false.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din aceleasi motive pentru care altii ii privesc pe altii cu alte stereotipii: 'in Bucuresti e o jungla, oamenii sunt rai' sau discriminarea pozitiva -'e om dintr-o bucata, ardelean din ala'.

Tot ce conteaza este cine face aprecierile.

Un om cu constiinta nu are preconcepte cretine.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am observat tendinte din astea de a ridiculiza oameni din anumite zone, provincii, si in alte tari nu numai la romani. Interesant fenomen. Chiar chiar si canadienii au echivalentul lor numiti newfies si care sunt oamenii din provincia Newfoundland & Labrador din estul tarii.

Cuvantul este inspirat de si identic in pronuntie cu termenul nuffy care inseamna retardat mintal, inapoiat, limitat si de aceea termenul newfie este folosit in referinta la acei cetateni in sens peiorativ. Deasemenea ei sunt protagonistii principali in tezaurul canadian de bancuri si poante stupide.

Asta e doar un exemplu. Am intalnit altele si in alte tari.

 

Faptul ca pare sa fie un fenomen practicat si dincolo de hotare este si mai interesant.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si in Italia e la fel. Cei din sud sunt terroni , adica mârleţi.

Editat de Amarena
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×