Sari la conținut
Forum Roportal
jokedy

PC-ul se restarteaza

Postări Recomandate

Va rog frumos sa ma ajutatzi ! Sunt disperat cu calculatorul ! m-am apucat acum 3 luni sa-mi fac calculator si din lipsa de fonduri dabea acum lam terminat! e facut din componente! imi face probleme si nu-mi pot da seama de la ce-mi face probleme! am terminat calculatorul de ansamblat acum 2 saptamani ..Am o placa de baza GIGABYTE RZ !! Hard 120 G DDram 256 Noi din magazin ! placa video Gegorce FX5500 ! Dupa ce iam dat drumul prima oara ..primele zile nu a facut nici un gest urat ! asta vre-o 3 zile! a 4 zi mi sa restartat o data! a 5 zi mi sa restartat de vre-o 3 ori !Si a 6 zi stateam si ascultam muzica si deodata imi da eroare la Winamp ! ii dau chestia aia co Don.t send too microssoft si se restarteaza! se aprinde si-mi da eroare la explorer! si dupa se restarteaza! si numai asa facea imi dadea erori aiurea la ori ce program si se restarta! si la antinvirus la tot imi dadea erorare! am crezut ca e de la Windous si l-am formatat!dupa ce l-am formatat nu ma mai lasat sa instalez windousul de loc!ca sa inceapa sa-l instaleze imi dadea ecranul albastru si-mi spunea ca e erroare din C ! Si numai asa imi dadea errori! Pe ecran albastru dar diferite errori ! ba zicea o data ca e din C ba zicea ca daca am antivirus sa-l dezinstalez ! ba zicea ca e din bios ..si imi tot dadea eroare! Am chemat pe cineva la mine sa ma ajute am schimbat placa video si cu hardu cu alea lui si-mi facea la fel nu era nici o schimbare! dupa seara am zis sa mai chem pe cineva care are placa de baza la fel ca a mea! am zis ca si lui poate i sa intamplat la fel pt ca incepusem sa cred ca e de la placa de baza! si el a venit si mi-a zis ca-i facea la fel din cauza la DDRAM !!sa dus acasa si mi-a adus 2 placutze cu DDRAM de la iel! A schimbat DDRAMU si a luato fara nici o problema! Mi-a zis ca sunt Incompatibili DDRAMI cu Placa de baza si dasta face asa! in fine mi-a lasat el o placutza cu DDRAm pana imi cumpar altzi! au trecut 4 zile ca prima oara si a inceput sa-mi faca si astia cam aceasi figura! numai ca nu-mi da erroare in programe cand i se pune pata si dau restart imi da de ales inainte sa intre in windous sa dau : Start windous Normal sau safe way !! si ori ce ias da cand apas enter apare pentru o fractziune de secunda aceasi erroare cu ecranul albastru si se restarteaza! si iar si iar si iar..! am bagat la loc DDRAMI mei ..si a luato ! au mers 2 zile si ori ca ma joc GTA Vc ori ca ma joc Nedd for spedd se restarteaza calcul singur! am pus si amandoua placutzele de ddram si tot la fel face! Vreau sa ma ajutatzi va rog mult ca sunt disperat sa ma lamuriti de la ce e sigur! Cineva de la un magazin imi spune ca sar putea sa fie Procesorul ! Cineva imi spune ca ori sunt Amandoua Placutzele de DDRAM stricati ori e de la placa de baza! Si Treb sa stiu sigur de unde e problema !! pt ca nu sunt loate componentele din acelasi loc ! si daca e procesorul treb a ma dun in alta parte ! daca e placa de baza treb sa ma duc cu ia la garantzie in alt magazin ! si daca sunt DDRAMI treb sa-i vand sa-mi cumpar alti ..daca sunt incompatibili! va multumesc daca ati avut rabdare sa cititi tot ! astept un raspuns din partea voastra ! va multumesc !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partea proasta e ca nu prea se poate sti cu siguranta ce componenta e de vina... ca sa gasesti vinovatul trebuie testata fiecare componenta in parte...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda cam ce a spus cel din fata mea.

In general se restarteaza de la variati de tensiune.

Incearca cu o alta sursa de la vre-un prieten.

Sau poate ai ceva condensatori umflati pe placa ceea ce nu cred fiind noua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi s-a intamplat acelasi lucru si in final era de vina placa de baza...incearca si fa niste teste! :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema!Sunt disperat acum cateva luni mi am luat un pc cu urm config intel pentium4 3000mhz lga775 placa de baza Gigabyte lga775 ga-8i915p placa video his ati radeon x600pro hdd wd la 80gb sata dvd rwriter lg nu stiu exact modelul sursa 450w ram 2*512 gail la 400mhz.Am o mare problema mi se restarteaza la jocuri in cam 5-10 min ex de jocuri gta san andreas,nfs mw,fifa06 deci toate cand ii dau din sistem advanced a 3a settings si ii dau sa nu se restarteze nu o mai face da imi da ecran albastru cu scris.Asa mia facut d cand lam luat.Si inca o problema nu mi merge instalat nici un joc sau program imi da CRC error nus ce i aia!Asa mia facut de cand l-am luat.Va rog sa-mi raspundeti.Multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SAluti inceraca si tuh sa faci un update de bios ca de obicei update`urile rezolva multe probleme

si daca probleam persista schimba placa de baza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema!Sunt disperat acum cateva luni mi am luat un pc cu urm config intel pentium4 3000mhz lga775 placa de baza Gigabyte lga775 ga-8i915p placa video his ati radeon x600pro hdd wd la 80gb sata dvd rwriter lg nu stiu exact modelul sursa 450w ram 2*512 gail la 400mhz.Am o mare problema mi se restarteaza la jocuri in cam 5-10 min ex de jocuri gta san andreas,nfs mw,fifa06 deci toate cand ii dau din sistem advanced a 3a settings si ii dau sa nu se restarteze nu o mai face da imi da ecran albastru cu scris.Asa mia facut d cand lam luat.Si inca o problema nu mi merge instalat nici un joc sau program imi da CRC error nus ce i aia!Asa mia facut de cand l-am luat.Va rog sa-mi raspundeti.Multumesc anticipat.

Chestia aia cu CRC error e o pretinsă eroare de CD (DVD) dar de cele mai multe ori e vorba de probleme cu memoria. Rulează un memtest si vezi c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×