Sari la conținut
Forum Roportal
Davi_

Izolarea in cadrul familial

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da' poate fac spirala MISA in casa la ei si mai au nu stiu ce alte chestii dubioase, de vor sa le tina ascunse. Si rusinea poate fi un factor al izolarii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa nu se poata? Ma gandesc numai la cate femei sunt criticate astazi pentru ca nu petrec suficient timp acasa. Cu oamenii, oricum o dai, nu e bine. :) Pare intr-adevar ciudat sa nu simti nevoia de niciun fel de interactiune cu altii, nici macar virtuala - dar interactiunea cu familia imediata nu e egala cu a trai izolat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intalnit recent un om care nu doreste sa aiba prieteni.

Ulterior am aflat ca nici cu familia nu tinea legatura. Universul ei este sotul si copiii. Fara prieteni, fara cunostinte, fara frati, cumnati etc.

 

Ce fel de om vrea sa traiasaca asa? De ce sa vrei sa te izolezi? Cum poti trai fara sa interactionezi? Fara prieteni... sa vb cu cei 'extra' doar strictul necesar si atat?

 

Este asta o problema psihica?

 

da sunt, cunosc si eu indeaproape.

explicatia este ca n-au chef si rabdare cu altii, sunt dificili ca indivizi.

sunt centrati pe familia lor exclusiv , in rest daca nu-i mina un interes imediat, nu socializeaza.

nu le place sa-si bage nasul altii in problemele lor,

pt relatii si prieteni iti trebuie timp alocat, intelegere, buna dispozitie.

 

ah, inainte de toate n-au incredere in altii, tot timpul le e teama sa nu ia teapa sau sa fie luati de prosti.

Editat de YasmiSL
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da sunt, cunosc si eu indeaproape.

explicatia este ca n-au chef si rabdare cu altii, sunt dificili ca indivizi.

sunt centrati pe familia lor exclusiv , in rest daca nu-i mina un interes imediat, nu socializeaza.

nu le place sa-si bage nasul altii in problemele lor,

pt relatii si prieteni iti trebuie timp alocat, intelegere, buna dispozitie.

 

ah, inainte de toate n-au incredere in altii, tot timpul le e teama sa nu ia teapa sau sa fie luati de prosti.

 

relatiile astea sunt cronofage la greu.

nu te lasa sa-ti vezi de plantele tale, de gandurile si studiile tale...de viata ta interioara.

si eu sunt pe principiile enumerate mai sus.

 

asta cu increderea nu ma preocupa. nu vreau incredere, nu am de ce sa acord incredere.

 

sariti cu joardele amu.... :lol2:

 

Iar pe chestia asta nu ma consider vo deosebita. Nu va mai faceti ca nu intelegeti. Multa lume traieste asa: isi vad de al lor, de copii, de casa si au o gramada de preocupari, nici vorba sa stea toata ziua intre 4 pereti cu capul in perne.... stars.gif

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intalnit recent un om care nu doreste sa aiba prieteni.

Ulterior am aflat ca nici cu familia nu tinea legatura. Universul ei este sotul si copiii. Fara prieteni, fara cunostinte, fara frati, cumnati etc.

....

 

Ba da, a discutat. Ii spune ca ei ii place asa si ca ce are cu ea.

 

din ce am citit pana in acest moment pe topic am inteles ca este alegerea ei, ca ea isi doreste sa fie doar cu sotul si copii;

acum nu-mi dau seama ce preocupari are, ce activitati zilnice - adica - are un serviciu, face cumparaturi, gospodarie ( cu toate activitatile pe care le implica aceasta si sunt destule dupa parerea mea ), se ocupa de copii (ii ajuta la teme, se joaca cu ei, ii supravegheaza etc), are vreun hobby?

mai simplu, cum petrece ziua? isi desfasoara activitatile normale sau sta toata ziua fara sa faca nimic ??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu Rodica - orice activitate pe lumea asta necesită timp şi disponibilitate.

 

Presupunem că are un servici, deci 8 ore + timpul dus/întors. Oricât de lejer ar fi un servici şi oricât ţi-ar place ce munceşti, tot e un consumator de timp şi energie.

 

Apoi pentru o femeie, sunt o dată la mână activităţile casnice, cu atât mai multe cu cât are şi copii (gătit, spălat, călcat, aspirat + ajutor la teme ...). Chiar dacă o ajută soţul şi copiii (dacă-s mai mari), nu se fac în 3 minute.

Apoi timpul petrecut în comun sau individual cu soţul şi cu copiii - ăla de-i zic americanii family quality time.

Apoi poate are un serial preferat pe care-l urmăreşte, o revistă pe care o citeşte, o carte.

Mai consumă timp în oraş la cumpărături, manichiură, coafor, achitat curentul, apa etc

Dacă mai are şi un hobby de cusut feţe de pernă/copt prăjituri/pictat natură moartă, paharul e plin.

 

Toate se adună, toate consumă timp şi energie, la finalul zilei/săptămânii e pur şi simplu obosită.

Iar dacă de felul ei este o femeie introvertită, pur şi simplu nu doreşte să comenteze noutăţile bombă ale străzii cu vecinii, ci preferă să citească singură.

 

Viaţa ei poate fi plină şi mulţumită cu toate aceste lucruri, fără a fi transformată într-un caz patologic. Patologic ar fi dacă şi-ar creşte şi copiii în acelaşi regim de austeritate, dar nu o face, din ce am înţeles.

Editat de Diela
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ai un al doilea serviciu.

Poate mai faci scoli.

...

Atatea sunt de facut in loc sa stai la taclale cu diversi sau cu neamurile...focus.gif

 

Daca am chef sa ies, ies cu ai mei.

Iar vacantele cu grupul de famillii... nu e genul meu.

Imi fac traseul exact cum vreau, opresc unde vreau si nu ma consum in negocieri...

 

La ce-mi trebe complicatii?stars.gif

 

Si ca mine sunt o droaie si nu suntem traumatizati.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Iar pe chestia asta nu ma consider vo deosebita. Nu va mai faceti ca nu intelegeti.

 

io nu ma fac ca nu inteleg dar nu ma dau in vint dupa stilul asta de viata si nici nu ma bazez pe genul asta de oameni.

sunt cam salbatici dupa parerea mea, iar motivatia pt care aleg sa ridice stavile ...imi da cu virgula.

 

una e sa n-ai chef de birfe cu vecinii, alta e sa nu ai macar un prieten sau sa nu tii legatura nici cu parintii sau fratii.

Editat de YasmiSL
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×