Sari la conținut
Forum Roportal
tmordred

Cardul de sanatate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Imi pare rau ca ai perceput asta ca pe un atac

Nu l-am perceput ca pe un atatc. Vezi ? Chiar si chestia asta ai luat-o in mod negativ.

 

Nu-i nicio paguba, mi-am asumat riscul asta cand am inceput sa abordez teme serioase.

Probabil ar trebui sa dau si sursele pentru a nu mai lasa impresia ca fac afirmatii nefondate.

Din nou, nu zice nimeni ca ceea ce abordezi tu nu sunt valid concerns, nu a acuzat nimeni ca sunt afirmatii nefondate. Eu am zis doar ca este depresant faptul ca numai chestii din astea abordezi si ca vezi numai rau la orice pas. Daca as sta sa pun cap la cap topicurile si mesajele tale, incat sa alcatuiesc o imagine despre lume si omenire, ar reiesi ca traim intr-o lume in care ar trebui toti sa comitem suicid in masa si sa terminam odata cu tot balciul asta, atat de nearga ce ar iesi acea imagine.

Cine stie, poate un razboi nuclear ar fi chiar indicat cat ma repede, to put ourselves put of our common f-ing misery. Right ? Pentru ce sa mai existe aceasta lume de rahat plina numai de pedofili, criminali, denaturati, psihopati, corupti, evil, mizerie, abominatii, samd ? rolleyes.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei ca tine si ca mine si multi altii.

Exprimarea mea referitoare la raspunsul tau a fost imprecisa; tind sa ma irit nitel cand inca o persoana face trimitere la asa-zisul pesimism care e de fapt realism. Si la a il cauta, evident, cand e fix in fata ochilor si nu e vina mea ca altii vor sa isi traga caciula pe fata.

Din cate am observat, chiar si oameni foarte inteligenti traiesc dupa principiul ignorarii a ceea ce se petrece in jur ca fundament al fericirii lor. Desi sincer, nu vad padurea de copaci. Ii deranjeaza fiecare aspect negativ in parte insa nu vad imaginea de ansamblu, care conteaza si de la care pleaca intelegerea aspectelor subsidiare.

Reactia e una standard din pacate.

Nu am nevoie sa ma mint si sa imi imaginez un viitor altfel decat stiu ca va fi, pentru propria fericire.

Pregatirea, inclusiv psihologica si spirituala, e o abordare mult mai realista si, pe termen lung, mai productiva decat iluzia.

Citez un om care m-a invatat multe - daca iti e greu sa auzi asta, deschide televizorul si asculta ceva care te face sa te simti bine.

 

Scuze pentru off topic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana nu de mult toata lumea acuza autoritatile de faptul ca nu avem carduri de sanatate asa cum au in "tarile civilizate" parca imi amintesc ca se exprima romanul ingrijorat de soarta sistemului medical.Acum putem avea carduri dar tot nu este bine ,pentru ca ne costa 2 euro sa-l obtinem si asta inseamna o gramada de bani la bugetul sanatatii si asta nu poate fi decat rau :stars: , mai bine lipsa,plus ca ne mai si paste recoltarea frauduoasa de organe?!

Adevarul este ca in ciuda faptului ca ar fi fost preferabil sa nu se taxeze eliberarea cardului, in cele din urma la ce buget anemic avem la sanatate,mai important ar fi cum se vor folosi milioanele de euro incasate si nu faptul ca se taxeaza.Daca se va face ceva util si important cu banii aceia,atunci eu sunt multumit ca i-am dat si sa nu-mi spuneti ca 8,5 lei este o suma importanta pentru nu stiu care pensionari saraci sau someri amarasteni.Daca este cazul se poate lua in calcul gratuitatea pentru cazurile sociale si cei cu venituri extrem de mici.

In ce priveste recoltarea de organe de la donatorii decedati,marturisesc ca nu am toate informatiile, dar presupun ca acordul este optional.Imi vine greu sa cred ca nu vor fi inclusi in acest nou sistem, decat cei care accepta.

In acest domeniu ca si in multe altele ,informarea corecta si educarea cetatenilor, este lucrul cu care trebuie sa se inceapa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o curiozitate. Organele folosite pentru transplanturi in spitalele din Romania, provin de la donatori, corect ? Se presupune ca acesti donatori sunt deja inregistrati intr-o anumita baza de date, nu ? Altfel de unde sa stie spitalele cine sunt donatorii ? De exemplu, cand o persoana nu mai poate fi salvata de la moarte in spital, cum anume se afla daca acea persoana este donatoare de organe sau nu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe card se scriu toate informatiile tale + acceptul ca vrei sa fii donator dupa moarte.

Acordul sau dezacordul, vrei sa spui.

Nu te obliga nimeni sa aprobi asa ceva, si in cazul in care nu vrei sa fii donator dupa moarte (cel putin nu sub semnatura), familia va fi cea care va decide daca va fi cazul - ce se va intampla cu organele tale. Exact ca si pana acum.

 

 

In ce priveste recoltarea de organe de la donatorii decedati,marturisesc ca nu am toate informatiile, dar presupun ca acordul este optional.

Presupui corect!

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este cumva vorba despre Cardul European de Sanatate sau despre altul ?

Si eu sunt curioasa in ce anume consta cardul de sanatate in Romania.E vorba de asigurare medicala universala, moca de la guvern sau ce ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cardul de sanatate este folosit pentru introducerea istoricului medical al fiecarui pacient intr-un sistem electronic; detinerea lui presupune ca orice vizita la un medic va permite acestuia sa vada evolutia sanatatii si eventualele tratamente care au fost prescrise in timp; asta desigur daca noi romanii vom reusi sa implementam si sistemul electronic 8)

este bun si daca in cazul unei urgente, medicul de la UPU poate vedea daca pacientul este alergic la unele substante si ce alte afectiuni mai are doar prin simpla cititre a cardului

 

in mod normal este o ideea buna de a face acest sistem, ca fiecare sa aiba cardul lui de sanatate, problema este ca mai toate ideile bune preluate din alte tari noi reusim sa le aplicam in varianta noastra pur mioritica de iese o strutocamila :doh: de te intrebi la ce s-au cheltuit atatia bani?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×