Sari la conținut
Forum Roportal
Calin-copil_de_casa

Vreau sa imi schimb numele!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Doresc sa imi schimb numele, dar nu regasesc in cadrul legal de mai jos un anume punct, desi acest drept ar trebui sa imi fie garantat prin Constitutie. Iata cadrul legal:

 

http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_27105/In-ce-conditii-iti-poti-schimba-numele.html

 

Motivul este unul personal, Vreau sa dau o palma onorifica familiei mele. Tatal meu s-a nascut intr-o familie numeroasa de 9 frati. Desi sunt singurul sau fiu, iar bunicii mei au detinut mai multe proprietati (case si terenuri) eu nu am nimic de pe urma acestei familii.

Ceilalti frati s-au inteles si au impartit averea, iar pe tata l-au pus sa semneze ca le doneaza dreptul sau (casa si pamanturi) in schimbul intretinerii, intrucat este alcoolic si bolnav psihic (epilepsie, lipsa discernamant). Imi este sila de familia din care provin si nu doresc sa le port numele! Avand in vedere faptul ca m-au dezmostenit, nici eu nu doresc sa port acest nume dezgustator din perspectiva mea.

 

Prin urmare, nu vreau sa mai port acest nume, dar nu regasesc in legea de mai sus decat posibil motiv - divortul parintilor, ceea ce ar insemna sa preiau numele mamei de familie. DE CE NU POT ALEGE PROPRIUL MEU NUME pe care il agreez?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!

Multumesc mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doresc sa imi schimb numele,

Daca nu te incadrezi la niciuna din situatiile aratate in Ordonanta Guvernului nr. 41/2003 privind dobandirea si schimbarea pe cale administrativa a numelor persoanelor fizice, singura solutie este sa te insori si sa iei numele sotiei.

Editat de Melissa Rebeca
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere faptul ca m-au dezmostenit, nici eu nu doresc sa port acest nume dezgustator din perspectiva mea.

 

Da' singur nu poti sa faci avere :crazy: trebuie sa existe o lege dar cred ca trebuie sa mergi la un avocat in persoana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doresc sa imi schimb numele, dar nu regasesc in cadrul legal de mai jos un anume punct, desi acest drept ar trebui sa imi fie garantat prin Constitutie. Iata cadrul legal:

 

http://www.avocatnet...mba-numele.html

 

Cadrul legal este de fapt Ordonanţa 41/2003.

Sunt prezentate acolo mai multe motive admise pentru schimbarea numelui. De exemplu, dacă ai folosit un nume

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu te incadrezi la niciuna din situatiile aratate in Ordonanta Guvernului nr. 41/2003 privind dobandirea si schimbarea pe cale administrativa a numelor persoanelor fizice, singura solutie este sa te insori si sa iei numele sotiei.

De ce nu pot alege un nume? De ce sa fiu obligat sa astept ca sa adopt numele unei posibile viitoare sotii (in cazul in care ma casatoresc)? Dreptul acesta trebuie sa fie garantat prin Constitutie, iar motivul indicat de mine sa fie inclus in categora motive temeinice.

Nu am antecedente penale, se poate verifica de catre oricine (politie, SRI, nu am fost in alte tari), nu am savarsit niciodata infractiuni. Sunt curat ! E dorinta mea de a schimba acest nume care imi repugna!

 

Da' singur nu poti sa faci avere :crazy: trebuie sa existe o lege dar cred ca trebuie sa mergi la un avocat in persoana.

Iata povestea cu care am mers la avocat si raspunsul:

 

Lipsa discernamantului tatalui meu se poate observa la momentul actual, dar cum dovedesc pentru 2003 cand a semnat contractul de intretinere? Imi trebuie biletele cu diagnostic din spital, care sunt la unchi si doar nu o sa mi le dea mie. Trebuie sa fac actiune, dar am inteles ca numai valoarea de timbru de 8-12 % la valoarea aprox. casa si teren 2 mld. ar fi undeva pe la 200-300 mil. lei + cheltuieli judecata + avocat + trebuie sa atac si actul notarial recent de succesiune si sa ii chem pe toti cei 7 frati in viata, nu numai pe cei 2 care beneficiaza de dreptul tatalui pentru a se face o reimpartire a tuturor loturilor (case si pamanturi).

Trebuie sa fac un calcul cost / beneficiu posibil aproximat sa vad daca merita.

Parintii mei s-au despartit, eu am locuit cu mama, tata a ramas acolo si ei au grija de el. Nu pot dovedi ca ei nu il intretin sau ca il intretin eu.

Si nici nu vroiam sa le contest tot: au pensie pe urma lui + pensie de handicap + pensie de insotitor + au luat casa si pamantul + celelalte loturi de pamant.

 

Vroiam doar sa stiu ca am si eu parte macar de un lot de pamant pe undeva, dar nici asta nu au vrut sa imi dea.

 

Vinovat a fost notarul ca nu a sesizat lipsa discernamantului tatalui meu la semnarea actului. Tata nu stie nici in ce zi sau an suntem. Din cauza alcoolismului a facut si epilepsie ca sa nu mai vorbesc ca mai e prezent pe lumea asta doar fizic. Daca il intreaba cineva de mine spune ca sunt elev la liceu, desi am terminat de 8 ani facultatea.

 

ON-TOPIC: Fiecare individ ar trebui sa dispuna de libertatea de a renunta la numele dobandit prin efectul filiatiei. Tatal meu a fost ca si inexistent pentru mine. De ce sa fiu obligat sa port numele lui? Ar trebui sa mi se lase libertatea de a alege alt nume si de a renunta si la legaturile de sange.

 

 

Cadrul legal este de fapt Ordonanţa 41/2003.

Sunt prezentate acolo mai multe motive admise pentru schimbarea numelui. De exemplu, dacă ai folosit un nume în exercitarea profesiei şi eşti cunoscut cu acel nume, îl poţi adopta legal. Aşa că ai putea să te faci cunoscut cu un alt nume (să publici ceva cu un pseudonim) şi apoi poţi primi respectivul nume şi oficial.

Dar există şi posibilitatea ca cererea ta să fie admisă şi pe baza a ceea ce ai spus, conform punctului m.- alte asemenea cazuri temeinic justificate.

Am citit Ordonanta 41 si tocmai aici e buba. Nu am un nume in exercitarea profesiei, iar alte asemenea cazuri temeinic justificate sunt stabilite tot d O.G. 41/2003 si nu ma incadrez. pana si ofiterul de la informatii mi-a spus ca pot incerca, dar nu crede ca cererea va fi admisa.

Iata cazurile considerate de OG 41 ca alte asemenea cazuri temeinic intemeiate la Art.4 punctul 3) din Ordonanta :

a) cand persoana in cauza a adoptat minori si doreste ca acestia sa poarte un alt prenume;

b) cand casatoria a incetat prin moartea sau prin declararea judecatoreasca a mortii unuia dintre soti, iar sotul supravietuitor solicita sa revina la numele de familie purtat anterior casatoriei ori la numele de familie dobandit la nastere;

c) cand in urma divortului un fost sot revine la numele de familie purtat anterior si care provine dintr-o alta casatorie, de asemenea desfacuta prin divort, si doreste sa poarte numele dobandit la nastere;

d) cand in urma incetarii casatoriei prin moartea sau prin declararea judecatoreasca a mortii unuia dintre soti celalalt sot se recasatoreste si, ca urmare a desfacerii acestei casatorii, acesta doreste sa poarte numele de familie dobandit la nastere;

e) cand fostul sot doreste sa poarte numele de familie pe care l-a avut in casatorie, pentru a avea un nume comun cu copiii incredintati spre crestere si educare, cu consimtamantul fostului sot, dat in forma autentica;

f) cand parintii au divortat, iar copiii incredintati spre crestere si educare unuia dintre parinti, care a revenit la numele de familie avut anterior casatoriei, solicita sa poarte numele de familie al acestuia;

g) cand s-a desfacut adoptia unei persoane casatorite care are copii minori si in urma desfacerii adoptiei persoana in cauza revine la numele de familie avut inainte de adoptie;

h) cand unul dintre soti, la incheierea casatoriei, a luat numele de familie al celuilalt sot, nume pe care acesta l-a dobandit prin adoptie, iar ulterior incheierii casatoriei are loc desfacerea adoptiei.

 

Deci singura variata dupa cum se vede ar fi puctul f) si sa aleg numele mamei de dinainte de casatorie, dar asta cred ca trebuia facut in urma cu 15 ani cand parintii mei au divortat.

 

Si as dori sa aleg un nume agreat de mine. De ce nu pot face asta?

Editat de Calin-8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu pot alege un nume? De ce sa fiu obligat sa astept ca sa adopt numele unei posibile viitoare sotii (in cazul in care ma casatoresc)? Dreptul acesta trebuie sa fie garantat prin Constitutie, iar motivul indicat de mine sa fie inclus in categora motive temeinice.

Nu am antecedente penale, se poate verifica de catre oricine (politie, SRI, nu am fost in alte tari), nu am savarsit niciodata infractiuni. Sunt curat ! E dorinta mea de a schimba acest nume care imi repugna!

Esti foarte simpatic! :rock:

Iti dai seama cati gandesc ca tine? Fiecare cu problema lui desigur, nu neaparat legata de nume, avand pretentia sa apara in Constitutie dreptul cerut. Iti dai seama cam cate pagini ar avea Constitutia daca fiecare speta ar fi cuprinsa in ea?:rot:

 

In alta ordine de idei, nu stiu de ce te certi singur aici. Intreaba organele competente, ca sa-ti dea ei REFUZUL autorizat.

 

Epilog :

 

Daca cererea ta, prin absurd ar fi inclusa in Constitutie, fiecare fiu/fiica, cel putin 1 data in viata (dupa o cearta zdravana cu parintii), si-ar schimba numele dupa cum l-ar taia capul.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca cererea ta, prin absurd ar fi inclusa in Constitutie, fiecare fiu/fiica, cel putin 1 data in viata (dupa o cearta zdravana cu parintii), si-ar schimba numele dupa cum l-ar taia capul.

nu dupa fiecare cearta, ci atunci cand a fost dezmostenit, cum este cazul meu.

aici nu e vorba de cearta ci de faptul ca daca ei nu ma recunosc, ar trebui sa am dreptul ca si eu sa nu le mai port numele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://problemecujustitia.blogspot.com

 

Probleme cand am vrut sa imi schimb numele

 

Prin jurul anului ' 00 m-am dus la Primarie si am cerut sa imi schimb numele, am completat un formular, am publicat in MO si cu copii de pe mai multe acte si chitante de plata taxe le-am trimis prin posta la Bucuresti spre aprobare.

 

Am primit raspuns ca numele ales Ed Dan nu sunt folosite decat ca prenume si ca sunt respins, am facut contestatie si am ales alt nume de familie Ed Vug... dar nu am mai primit raspuns.

 

Desi am probleme de la poreclele legate de Vacarescu Octavian Adrian si doream si un nume mai scurt si numai sa publici in monitorul oficial e ~25 lei te respinge in bataie de joc, nici nu iti mai raspund cand am contestat, apreciaza ca poreclele : vaca , vachi, tava, neghinita, vacarule... sunt normale si peste tot am probleme de la acest nume fiind asociat cu animalul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În lege nu sunt cuprinse toate situaţiile pentru schimbarea numelui... Numele se poate schimba şi în alte situaţii, dacă motivul este unul întemeiat şi bun; zic să nu vă daţi bătuţi şi să încercaţi. :)

Editat de Lady Kapa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×